1. toplam entry 78
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 10
  4. puan 468
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

sevgi

erich fromm ‘sevme sanatı’ adlı kitabında der ki
“bir insan başka birine ne verir?
kendisinden verir; sahip olduğu en değerli şeyden, ‘yaşamından’ verir. bu, o kişinin yaşamını diğer insan için feda ettiği anlamına gelmez aksine kendi içinde yaşattıklarından veriyordur; sevinçlerinden, ilgi duyduğu şeylerden, anlayışından, bilgisinden, mizahından, üzüntüsünden, içinde canlı olan her şeyden. bazen bir şeyler vermek için bir bakış bile yetebilir.”

Sosyete hayat sorunları

fransızca société kelimesinin türkçe'de ve türkiye'de kullanılış biçimidir sosyete. aslen toplum, halk, zümre vb anlamları olan kelime, bugün bizde yüksek gelirli elit tabakayı temsil ediyor. argo biçimde ise, insanın gözüne sokarcasına abartılı ve pahalı giyinen kişileri getiriyor akla. hayat sorunları da buna mukabil, hayattan tatmin olamama ve tükenmişlik sendromu olarak olageliyor.

künefe

künefe aslında arap mutfağından geçmiş bir tatlıdır. ancak gelin görün ki bu tatlıyı ve kadayıfı hatay'ın 50 km aşağısında alakasız bir şekilde yaparlar. lübnan'da keserler ve bir şurupla servis ederler, özellikle ekmekle yendiğini görünce çok şaşırmıştım. lübnan, filistin ve suriye'de yapılan künefe neredeyse irmik boyutunda küçültülmüş kadayıf ve peynirle yapılıyor (yerine göre ashta dedikleri kaymaktan da ekliyorlar). hatay künefesinden farklı olarak bir tarafı kadayıf diğer tarafı peynir şeklinde oluyor, şerbeti daha koyu oluyor, büyük tepside yapıp dilimleyerek satıyorlar.
1 /