1. toplam entry 2413
  2. takipçi 8
  3. takip edilen 6
  4. puan 10161
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 9 yıl önce

oxana malaya

Oxana Malaya, Ukrayna’da 1983 yılında dünyaya gelmiş bir kız çocuğu. Doğumundan itibaren ailesi tarafından ihmal edilmiş bir çocuk olan Oxana, bir gece dışarıda bırakılmış. Gece tek başına sokakta kaldığında ise içgüdüsel olarak kendisine kalacak güvenli bir yer aramış ve bir köpek kulübesine saklanmış. Daha sonra burada köpeklerle yaşamaya başlamış, onların yemeklerinden yemiş ve onlar gibi uyumuş. Köpeklerle geçirdiği onca zamandan sonraysa artık insanlardan tamamen uzak kalmış ve kendini gerçekten bir köpek olarak görmeye başlamış.

Kayboluşundan tam 5 sene sonra, bu durumun çevredeki insanlar tarafından fark edilmesi sayesinde Oxana kurtarılmış. Fakat bulunmuş olması problemleri çözmemiş. Köpeklerle geçirdiği 5 seneden sonra Oxana konuşmayı tamamen unutmuş ve artık kurtarılmış olmasına rağmen hala köpek gibi yürümeye devam ediyormuş.

Geçen onca zamana rağmen tamamen bir iyileşme gösterememiş. Hayatına zihinsel sorunlarla devam ediyor ve ara sıra köpekler gibi davranma eğilimi gösteriyormuş.

Gördüğü konuşma terapilerinden sonra çok akıcı olmamasına ve dil bilgisi hatalarına rağmen yeniden konuşmaya başlayabilmiş. Doktorlar, kaybolmadan önce konuşmayı biliyor olmasının yeniden konuşabilmesine çok yardımcı olduğunu söylemişler. Bulunduktan sonra bir yurda yerleştirilmiş ve burada pek çok öğretmenin gözetiminde onlarca çocuklar birlikte büyümüş.

Yıllarca gördüğü pek çok terapi ve tedaviden sonra 30 yaşında olan Oxana, sadece 6 yaşında olan bir çocuğun temel becerilerine sahip olabilecek düzeye kadar gelebilmiş. Her ne kadar seneler içinde topluma uyum sağlamayı öğrenmiş olsa da yıllar sonra bile ona bir şey uzatıldığında ilk tepkisi bir köpeğin kemik görünce yaptığı gibi eğilmek oluyormuş.

git

muğlak kayıp

kayba dair bir kapanış yapmayı engeller ve kişi üstünde travmatik bir etki yaratır. Pauline Boss iki tip belirsiz kayıp tanımlıyor: “Fiziksel olarak yok – Psikolojik olarak var” ve “Psikolojik olarak yok – Fiziksel olarak var”. Hoşça Kal Demeden Gitmek Belirsiz kayıp yaşayan bireyler ya da aileler kayıpları kesinleşmeden yas sürecini tamamlayamazlar. “Fiziksel olarak yok – Psikolojik olarak var” olma durumuna en uygun örnek bir aile üyesinden haber alınamayan yaşantılardır. Hem göç eden kişiler hem de onların geride bıraktıkları için “Fiziksel olarak yok – Psikolojik olarak var” olma durumu söz konusudur. Hoşça Kal Demek Psikolojik olarak yok olma durumu da diğer deneyimler kadar yıkıcı olabilir; sevdiğimiz kişi fiziksel olarak vardır ama aklıyla-zihniyle-kimliğiyle orada değildir.
“Psikolojik olarak yok – Fiziksel olarak var” olma durumu için en belirgin örnek bir aile üyesinin Alzheimer ya da ağır beyin hasarı olması gösterilebilir; sevdiğimiz kişi ölmüş değildir ancak bizle ilişkide olamayışı sonucu psikolojik boyutta yoktur. Bunun gibi aşırı alkol, madde ya da teknoloji bağımlısı kişilerin, akıl sağlığı hastalarının, iş-kolik bireylerin aileleri için de belirsiz kayıp deneyimi yaşadıkları söylenebilir. Bu tip belirsiz kayıp yaşayan kişiler kendi deneyimlerini “Bedeni burada ama aklı-ruhu başka yerde!” diyerek özetlemektedirler.
kaynak: git

günümüzde dindarlık ahlak üretmiyor söylemi

din güzel ahlaktır.
dindar(lık) ise görünüşte olan bir etikettir. birilerinin birilerine bakarak ürettiği bir kavramdır. nitekim olmak ayrı, görünmek ayrıdır. dinden anlaşılan islam ise ve bu açıdan bakacak olursak ya mü'minsin yada müslim. gayrısı münafıktır.
namaz kılan tefeci, hacca gidip faiz alan, hepsinden önemlisi ahlaksızlık deyince aklına ilk gelen "yalan söylemek" gelmiyorsa ki münafıklığın alametlerindendir, sözde dindarlık ahlak değil, ahlaksızlık üretir. hatta ve hatta din dediğimiz şey dar alana sıkıştırılmış bir takım ritüellerin yapıldığı bir durumdan ibarettir. Yaşadığını din sanan yığındır. bu yüzden ne ibadeti ibadete, ne ticareti ticarete, ne ebeveynliği bir halta, ne eğitimi bir yol açacak ışığa, ne yaşantısı toplumsal bir iyiliğe sirayet edecek bir güzelliğe matuftur.
dindarlık etiketi toplumun ortak hafızasındaki imajı yozlaşan ve sistematik yozlaştırılan tesbih, takke, maşallah, müraice selam, yemin billah eden, gerektiğinde yalan söylemekten çekinmeyen, güven kelimesini istismar eden bir tipleme olunca zaten netice ahlak değil ahlaksızlık ortaya çıkıyor.
hasılı ya olduğumuz gibi görünmek yada göründüğümüz gibi olmak zorundayız. dine atfedilen her kötülük bizim davranışlarımız yüzünden oluyorsa vebalimiz büyüktür.
1 /