1. toplam entry 2898
  2. takipçi 23
  3. takip edilen 0
  4. puan 15139
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 10 yıl önce

Vav tv

Turkuvaz medya tarafından yayına başlatılan yeni tv kanalı. Dini yayınlar yapan bir kanal. Görsel olarak diyanet tv'ye benzettim açınca.
Hayırlı olsun.
Frekans bilgileri: 11999 v 11666

Ramazanın gelişi

Eve çok sevilen, özlenen bir dost misafir geldiğinde hissedilen duygu ne ise ramazan gelince hissedilen duygu da aynı.
Hoşgeldin dost. Kadim dost. Misafir bereket getirir. Bereketlendir gecemizi, gündüzümüzü, gönlümüzü, ömrümüzü...

the fisherman's diary [film]

2020 yılında çekilmiş bir kamerun filmi. filmin korunu kızların okuması. bir balıkçı kasabasında geçiyor. okula gitmesin diye 12 yaşında evlendirilen ekah adındaki bir kızın öyküsü. filmde pakistanlı aktivist malala'dan çokça söz ediliyor. siyahların eğitim hikayesi. etkileyici bir film. bu yönüyle de aynı zamanda bir başarı ve motivasyon filmi.
eğitim motivasyonu konulu filmleri daima sevmişimdir.

en iyi laptop markası

Bu zamana kadar kullandığım, deneyimlediğim, içini açıp kurcaladığım dizüstü bilgisayar markaları şunlar:
Toshiba, samsung, hp, acer, asus, lenovo, casper, sony, dell.
Bilgisayar fiyatları çok yüksek olduğundan genellikle ucuza ikinci el alıp kullanırım, parça değiştiririm vs. msı ve monster hiç kullanmadım. Kullandığım markalar içerisinde Dell açık ara önde benim için. Malzeme kalitesi, servis desteği ve kullanışlılık açısından dell marka gönlümü kazanmıştır. son üç bilgisayarımı da dell marka kullandım. bu aralar yine dell marka bir dizüstü bilgisayarı letgo'dan düşürmeye çalışıyorum. satan varsa alırım. şu anda bu tanımı da dell latitude e6520'den yazıyorum. taş gibi bilgisayar. evde elden ele dolaşıyor, düşüyor, yuvarlanıyor. bir top oynamadığımız kaldı bununla. hala sağlam. saydığım markalar içerisinde ikinci sırada ise toshiba gelir ama bunların da eski kalitesi yok artık. ne varsa eskilerde var.

sözlük yazarlarının karalama defteri

ayın onunda başlayacağını sandığım sınavlarımın ayın on yedisinde başlayacağını öğrendim bu sabah. derin bir oh çektim. gün boyu ders çalışacaktım, bütün gün boşa çıktı, değmeyin keyfime. haftaya pazar yine aynı stresi yaşayacağım tamam ama bir hafta bir haftadır. neşem yerine geldi be ya! oh be ya... eşeğini kaybeden köylünün eşeğini tekrar bulunca sevinmesi kadar sevindim. aman sabahlar olmasıııııın...!

dünya sözlük 2021 mart ayı verileri

pazartesi günü girilen tanımın cuma girilen tanımdan iki kat fazla olması düşündürdü. cuma mübarek gün, fazla gevezelik etmeyelim diye mi cuma günü yazılmamış acaba! çok ilginç bir grafik bu. üzerine makale yazılabilir. cuma günü herkes bir şeyler peşinde koşturuyor da hafta sonuna hazırlık yapılıyor olabilir. ama bu kadar ama tanım sayısındaki bu devasa farkı açıklamaya yetmez. ilginç... zaten bu sözlüğün yazarları değişik. şşş, cuma günü ne oluyor da tanım yarıya düşüyor, itiraf edin.

hayatta herkese yakışan bir şeyin olması

Bebeğe gülümsemek yakışır.
çocuğa öğrenmek, okumak yakışır.
gence haksızlığa karşı isyan etmek yakışır
orta yaşta olana çalışmak, emek vermek, üretmek yakışır.
yaşlıya öğüt vermek yakışır,
zengine zekat vermek, destek olmak yakışır,
fakire sabretmek, umut etmek yakışır.
yolcuya yürümek yakışır, hancıya sofra kurmak yakışır
erkeğe dürüstlük, mertlik yakışır, kadına edep iffet yakışır.
alime öğretmek yakışır, cahile susmak, dinlemek yakışır
anneye merhamet yakışır, babaya paylaştırmak, barıştırmak yakışır.
haklıya affetmek yakışır, suçluya ders almak yakışır
köleye itaat etmek yakışır, efendiye azat etmek yakışır
aşığa sevmek yakışır, maşuğa beklemek yakışır.
her kula ibadet etmek yakışır.
hayatta herkese yakışan bir şey vardır.
insan bu hayatta daima kendisine yakışanı yapmalıdır.


Bir zamanlar kıbrıs

Şu anda ilk bölümü yayınlanan dizi. Güzel başlamadı, ısınamadım diziye. Başlangıcı çok hızlı olmuş. Sanki dizinin yirminci bölümü gibi başlamış. Bu ne acele anlamadım. Patlamalar, bağrışlar, feryatlar... Daha sade ve sıcak bir başlangıç yapabilirdi dizi.
Ben romanlarda da filmlerde de düğümle başlanmasını sevmiyorum. Bir serim bölümü olmadan başlayan şeyleri sevmiyorum. Film, dizi yarıda kalmış gibi biten kurguları da sevmiyorum.

evde yalnız kalmak

Üç güne kadar keyifli olabilecek yalnız kalma biçimi. Evin sessizliği üç günden fazla çekilmez. İnsanın dönem dönem yalnız kalmaya da ihtiyacı oluyor ama Allah kimseyi uzun süre yalnız bırakmasın. Ayrıca yalnız kalınca uslu durmak lazım. Ben bir defasında yalnızken balık pişirmiştim. Balık bayatmış, zehirlendim. Kendime gelene kadar iki gün geçmişti. İyiki ölmedim. Yalnızlık Allah'a mahsus. Allah etmesin. En fazla üç gün, üç... kâfi.

rüyada uçmak

Görülebilecek en keyifli ve zevkli rüyaların ikincisi. Birincisi herkesin malumu. Tabir olarak farklı şeyler söylenebilir ama rüyayı görme anındaki his gerçekten keyifli. Bir de bunun rüyadayken rüyada olduğunun bilincinde olarak görüleni var ki insanda astral seyahat yapmış hissi uyandırıyor.
Bu gece gördüm böyle bir rüya. Sahilden eve kadar uça uça geldim. Ve nasıl olsa rüyadayım, hiç bir şey olmaz diyerek havada dans ettim, yere ayaklarımı vurup vurup tekrar zıplayıp tekrar uçtum. Allahım, teşekkür ederim rüyaları yarattığın için. Çok güzel...
Rüyada uçmanın tabirine gelirsek ben iki şekilde tabir ediyorum:
Birincisi, keyifli, huzurlu, esenlikli bir gün geçirmek anlamına gelir.
İkincisi ise, eğer rüyada uçulmaması gereken bir yerde uçuluyorsa gerçek hayatta gerçeklerden uzaklaşmış olmak anlamına gelir ki rüya seni ayaklarını yere sağlam basman, gerçeklerden kaçmaman konusunda uyarıyor.

Yüz yüze ders mi yoksa canlı ders mi daha canlıdır sorunsalı

Pandemi süreciyle beraber hayatınızın bir parçası olan online canlı dersler ile yüz yüze derslerin birbirine olan üstünlüğü çok tartışılıyor . Bu kaosa, mütemadiyen her ikisini de tecrübe eden biri olarak mütevazı bir katkıda bulunabilirim. Sağ olsun, müdürümüz ders programımı hazırlarken iki saat canlı ders, peşinden ara vermeden iki saat yüzyüze ders sonra yine ara vermeden iki saat canlı ders şeklinde hazırlamış. Ben bu ders geçişlerinde hep hangisi daha iyi diye düşünüyorum. Ulaştığım sonuç şu: yok birinin diğerine üstünlüğü. Eğer öğrenci iyiyse canlı ders de çok verimli yüz yüze ders de. Ama eğer öğrencide motivasyon ve eğitim ahlâkı yoksa capcanlı da olsa yüpyüze de olsa dersin bir üstünlüğü hatta bir anlamı yok.
1 /