@teferruc

Gömü gömen adam

  1. toplam entry 3108
  2. takipçi 22
  3. takip edilen 1
  4. puan 16998
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 12 yıl önce

din bilim ilişkisi

gelişimin önündeki en büyük engel bilimle dini karşıtmış gibi görmektir.
din bilimin ufkudur.
bu ufku göremeyen bilim sürekli yanlış yollara sapıyor ve zaman kaybediyor.
kurandaki mucizeler, peygamber kıssalarındaki olağanüstü detaylar bilimin ulaşabileceği son noktayı bize işaret eder ve o zirveye ulaşmanın yöntemlerinin de ipuçlarını verir. bilim maalesef bu ufuktan koptuğu için yalanlar yumağına dönmüştür. günümüzde bilimsel makalelere baktığımızda sürekli birbirine zıt sonuçlarla karşılaşıyoruz. bir profesörün çok faydalı dediğine diğeri çok zararlı diyor. iki ileri bir geri gidiyoruz.
örnek vermek gerekirse: kuranda yusuf suresinde yusuf'un rüyası bize güneş sisteminin haritasını verir. güneş ay ve on iki yıldız yusuf'a secde ederler. buradan hareketle biz gezegen sayısının 12 olduğunu biliyoruz. oysa bilim henüz keşfedemediği için 8 gezegen olarak sistemi tanımlamaya devam ediyor. böyle olunca da bilimsel gelişme mümkün olmuyor.
din bilimin ufkudur. bilimin hızlı gelişmesini sağlar. islam dininin ilk emri oku'dur. sadece bu "oku" emrini anlasak gelişimimiz hızlanacak.
insanlık son yüzyılda her konuda bir tıkanmışlık ve tükenmişlik yaşıyor. bunun sebebi materyalist bilimdir. çünkü dinden uzak materyalist bilim gerçekleri ortaya koyamayınca yalana başvuruyor.
koronavirüs sürecinde bunun en güzel örneğini herkes gördü. korona ile ilgili o kadar yalan söylendi ki kimse ne olduğunu anlamadı. bilimsel araştırma sonuçları olarak anlatılan yalanlar yüzünden tuhaf bir süreci deneyimledik.

zafer partisi

Türkiye gibi bir ülkede taraftar bulabilmesi oldukça acı olan parti. kolay kanıyoruz tamam, ekmek arası köfte ısmarlayarak yüzde yedi oy alındığını gördü bu ülke, o kadar kolay güdülüyoruz tamam ama bu ülke merhametin, misafirperverliğin, zor zamanda birlik olmanın dünyaya en iyi örneklerini göstermiş bir ülke aynı zamanda. faşizm bu kadar kolay karşılık bulamamalı. nerden baksan üzücü yani bu partinin ve liderinin kendisine taraftar bulabilmesi.

ihsan eliaçık'ın Kur'an Mealinin toplatılması

kitap yasağına karşıyım ama insanların hadsizliğine daha çok karşıyım. ihsan eliaçık'ın tefsirini okumadım. Ama adamın twitlerini uzun zamandır takip ediyorum. tek derdi hükümete atıp tutmak. insan arada başka şeylerden de bahsetmez mi hiç? yani bir sabah da uyan, hava güzel de. çiçekler açtı de. Nasılsın de. iyiyim de. yok ya. varlığı yokluğu sistem eleştirisi. böyle koşullanmış birinin tefsirinin tarafsız ve tutarlı olma ihtimali yok zaten. mecburen okuduğu her ayeti bir şekilde çarpıtıp sistem eleştirisine yorumlayacak. yani adamın yapabildiği başka bir şey yok. bizim ülkede zaten karşıt olmayı topyekün her şeye karşı olmak olarak anlıyor ve yaşıyoruz. yani karşı olduğumuz kesim beyaza beyaz dese hayır bu beyaz değil diyen bir muhalif kitle yetişti memlekette. bu hep böyle. ihsan hoca da bu kitlenin önde gideni.

Hayat sınavı

Bir diğer değişle imtihan dünyası.
Dünyanın bir imtihan yeri olduğunu hepimiz biliriz de bildiğimiz halde bu gerçekle yüzleşmek istemeyiz. Bu gerçeği hep sümenaltı eder, görmemezlikten geliriz. Hayat hep güzel geçsin, dertler bize hiç bulaşmasın isteriz. Bu yüzden sorumlulukları da kabul etmeyiz. Her zaman, her konuda, her şey hakkında olur olmaz konuşur, bilmişlik taslarız da sorumluluklarımızla ilgili bir konu olduğunda sanki orada yokmuşuz gibi susarız. Banane deriz, bana mı kaldı, tek ben mi varım deyip yırtmaya çalışırız. Oysa hayat... hiç bırakır mı. Ne kadar kaçarsak kaçalım sınav sorularını bir şekilde yolumuza çıkarır. Kader ağlarını örer ve sınavımız gelir bizi yine bulur.
Hayat sınavı bu. Dön dur istersen dünya yuvarlak. Sınavdan kaçış mı var.
Şu hayat sınavında kaç adet sınav sorusu varsa hepsi bir bir karşımıza çıkacak. Hayat biraz da bu gerçeği öğrenmek demek.

ahmaktan, alıktan, dangalaktan müslüman olmaz

Merhum Necmettin Erbakan'a ait bir cümledir.
"Müminin ferasetinden korkun! O Allah'ın nuruyla bakar." hadis-i şerifini yorumladıktan sonra söylemiştir. O konuşma şöyledir:
"Efendimiz Aleyhisselatu vesselam hadisi şeriflerinde "Müminin ferasetinden korkun! O Allah'ın nuruyla bakar." buyuruyor. Allah'ın nuruyla bakmak çok büyük bir methiye. Ama bu hadisi şeriften tir tir titremeliyiz. Bu hadisi şerifin bir diğer anlamı da "Ahmaktan, alıktan, dangalaktan müslüman olmaz" demektir. Bu sözüm kulağınıza küpe olsun."

take shelter

etkileyici, sarsıcı bir film. ben fazla sarsılmamak için yarısını bir gün, diğer yarısını ertesi gün izledim. insanın rüyalarının değişmesi hayatının da değişeceğini gösterir. ben buna inanıyorum. bu filmde de rüyaları değişen bir adam var. filmde aşırı durağan sahneler var. o sahneler az daha hızlı hareket etseydi de film iki saat değil bir buçuk saat olsaydı. çünkü o sahneler daha çok geriyor insanı izlerken.

sözlük yazarlarının karalama defteri

Kimle sohbet etsem ekonomik krizden konu açıyor. yani haklılar, bunca pahalılık falan. kuru kayısının kilosu 250 lira olur mu, siz ne yapıyorsunuz, yuh falan...
falan filan da benim canım isfahan'a gitmek istiyor. ben bu zamanın gündemlerinden çok sıkıldım. ben santur dinlemek istiyorum. ben kozalaklardan, patatesin külde mi közde mi daha iyi piştiğinden, hz hızır'ı herkesin görebileceğinden veya çeşmenin suyunun tadının bu mevsimde daha güzel olduğundan falan konuşmak istiyorum. istiyorum da çeşme nerde, çeşme yok. köz yok, hızır yok.

dünya sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Geçen gün birine hedeflerimden, ideallerimden, başarılarımdan, rutin düzenimden ve çalışkanlığımdan söz ederek uzun uzun anlatıp durdum.
Şunu şunu yapıyorum, şunu da başarmak istiyorum vs.
dedi ki:
- ne gerek var? niçin bunca yük? niçin bütün bunları yapmak zorunda hissediyorsun kendini?
o günden beri bunu düşünüyorum. çok haklı galiba. ne yapıyoruz biz Allah aşkına.
ne gerek var? ne gerek var her şeye. var olmak neyimize yetmiyor?

faltu

faltu adında bir köylü kızın ezilen, hor görülen, aşağılanan, ikinci sınıf insan muamelesi gören, zorla evlendirilen kadınların haklarını savunmak adına verdiği mücadeleyi anlatan naif, romantik bir hint dizisi. dizide hint dizilerinin olmazsa olmazı kriket maçları ön planda. bölümler 20 dakika ve toplam 25 bölüm. çabucak biten bir dizi.

20 kasım 2022 katar Ekvator maçı

katar'ın yenileceği oyuncuların maçın başında milli marşlarını okurken anlaşılmıştı. Ekvador oyuncuları son ses, içten, gümbür gümbür milli marşlarını okurken katar oyuncuları bizim lise öğrencileri gibi okuyorlardı. O an bu maçı garanti ekvador kazanacak dedim. öyle de oldu. İnsanın akıbeti duruşundan belli değil midir zaten.
1 /