1. toplam entry 481
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 642
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 12 yıl önce

sevde sevan usak

başlığının bu güne kadar açılmayışına üzülüp, benim açıyor olmama sevindiğim gezgin, fotoğrafçı, yayınevi sahibi ablam.

onun hakkında ne yazsam boş. yaşı benden büyük olmasına rağmen inanılmaz bir enerjiye sahip. gözlerinden yaramazlık fışkıran yaramaz çocuklar gibi dolu dizgin.

gezmenin tadına üniversite yıllarında vardığını anlatmıştı. sonra ben gördüm deyip fotoğraflayayım derken derken artık yardım kuruluşlarına fotoğrafçılıkta yapıyor. ama ne fotoğraflar her biri ayrı bir hikaye ayrı bir dünya.

bir de masai kabilesinden bir eşi var ki biz daha iç anadolumuzun güzide insanları ile anlaşamazken böyle bir kültür farklılığında nasıl mutlu bir evliliği var hala gıpta ile bakıyorum.

eda taşpınar

Kendi adına çıkardığı marka altında bir kaç güzellik ürünü bulunan kadın.

kendisinin çok ince bir maili ile hediye ettiği bronzlaştırıcı yağını bu sene deneme fırsatı buldum. Kesinlikle nemlendirme adına çok başarılı. Hassas beyaz tenli olmamdan dolayı abartmadan yüksek koruyuculu kremlerle birlikte kullandım. Her sene sadece haşlanan bünyem bu sene haşlandıktan sonra esaslı olarak bronzlaştı.
Gerçekten beklediğimden çok daha başarılı bir ürün fakat şişelerinin daha kaliteli başlıklar ile sunulmasını dilerim. Zaten yağlı olan ellerde kapağı sürekli yerinden çıkıyor bir miktar zorluk yaşanıyor.

Bir de at kılından fırçaları vardı bir ara hala piyasada mı bilmiyorum.

tekin acar

şubelerini sephoraya devreden marka.
yani battılar. internet sitesinde %40 indirim gösterse de emin olamadım bayat ürün gelme olasılığı gayet yüksek.

battıklarına da çok sevindim. eskiden yurt dışından ne güzel uygun fiyatlı parfüm alıyorduk sayelerinde o da yasaklandı. olan yine bize oldu o ayrı da içim hala soğumadı.

pittsburgh

genelde üniversitesi yüzünden tercih edilen fakat turistik olarak görülmemesi gereken yerlerden biri.

ama en güzel tarafı hava limanından çıkıp şehre doğru giderken tünelden çıktığınız an gökdelenlerle karşılaşmak evet burası amerika.

birde en iyi özetleyeni (bkz: gotham)

matka

Makedonya nın gezilecek en güzel yerlerinden biri olan kanyonun adı.

Matka kanyonu gerçekten dünya koruma listesine alınması gereken çok güzel bir yer.
uzun bir yürüyüş yolu var belli bir mesafeden sonra restoran ve kilise ile karşılaşıyorsunuz. isterseniz de tekne turu yapabiliyorsunuz fakat bu turun sonunda bir mağara gezildiği için ben katılmadım. (bkz: klostrofobi)
fakat katılan arkadaşlar çok memnun kalmışlardı özellikle yaz ayında mağaranın serinliği çok iyi gelmiş.

en önemlisi iyi bir yürüyüş ayakkabısı ile gidilmesini tavsiye ederim malum dağ bayır ayaklar sandaletle rezil oluyor.

syphon coffee maker

Kahve demleme aparatı.

Eğer uyduruk bir kahveciye gittiyseniz ki ülkemizde bunlardan zibilyon tane var mutlaka syphon aparatı ile demlenen kahve sipariş edin işinizi riske atmayın çünkü bu aletle kahveyi kötü yapmaları için beyinsiz ve kabiliyetsiz olmaları gerekiyor.

Evde kullanmak için ufak bir araştırma yaptım her ürün gibi fiyat aralığı çok geniş cam bir ürün olduğundan çokta ucuzuna kaçmayın en iyisi.

braşov

romanyanın en güzel şehri. (bence)
gezginler genelde trenle seyehat edip tadını çıkarıyor maalesef bize iğrenç bir kara yolculuğu ile gitmek düştü. yazın sıcağında karpat dağlarının serinliğini yaşamak isteyen yüzlerce kişi yola koyulunca o trafik kaçınılmaz oluyor haliyle.
parası (lei) avrupada oldukça değersiz olduğundan kayak merkezleri inanılmaz uygun fiyata gelmiş oluyor.

kazıklı voyvoda ya da draculanın evi olan bran şatosu kesinlikle görülmesi gereken bir yer. bir çok kale var aslında özellikle transilvanya bölgesinde ama en çok turist çekini burası. çevresinde kurulan hediyelik eşya dükkanları ise kesinlikle en alınabilir eşyalarla dolu güzel bir pazar olmuş.

velhasıl kelam mutlaka gidin gezin braşov deyip eziklemeyin.

kalamar

kesinlikle evde yapılanı daha lezzetli olan deniz ürünü.
çoğu yerde çok fazla kızartılarak kurutuluyor. lastik gibi ne yediğiniz anlaşılmıyor.
evde güzelce marine edip bir kısmını kızartın bir kısmını soteleyin hatta çiğ bile yiyin o derece lezzetlidir.

zanzibar

Cennet tasviri için aklıma gelen tek yer.
Bu aralar muhafazakar grubun popüler balayı mekanı olsa da dilerim bu doğallığını hiç kaybetmez.
Müslüman bir şehir olmasından dolayı yemek konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz tabiki yerel yemekleri değişik ve baharatlı ama deniz mahsülleri efsane lezzetli (doğal olarak).
Her gelişmemiş ülke gibi rüşvet hat safhada. Pazarlığa 200 usd başlayıp 5 usd ile bitiriyorsunuz.
mağaza, dükkan vs yok bildiğin sokak satıcısı var. Dünya ülkelerinden afrikaya yardım diye toplanan yardımları burada satılıyorlar.
Gelgelelim fakirliklerini anlatmaya. ama önce kalpte açtığı yara için (bkz: anlatılmaz yaşanır)
günlük kazançları eğer bulurlarsa 1 usd. düşünün ki insanların evlerinde eşya olarak sadece yere serdikleri bir karton var üstünde yatabilmek için.
Hani bizim çöpe attığımız herşey orda kıymetli ya adamların müslümanmış hristiyanmış düşünecek halleri yok açlıktan ölmemeye bakıyor birtek. 100 dolara din değiştiriyor mesela kaldı ki din nedir bilmiyor bile.
peki biz ne yaptık onlar için? 50 küsür hristiyan derneğin yanında 3 tane müslüman derneğimiz var. (bkz: bravo)

(bkz: pempa adası)

piel roja

bilkentteki yerine oburcandan özel tadım menüsü kazanmama rağmen ankara dışında olmam sebebiyle gidemeyip (hayattaki şansım) ardından kendim gidip denediğim tam not verdiğim güzide hamburgerci. O köftesi hem nasıl öyle güzel pişip hem de şelale gibi akıyor inanamıyorum.
Ama hala nutellalı donut yapımı başlamamış o zaman o videoları neden yayınlıyorsunuz? İnsan izliyor bunları insan.
1 /