1. toplam entry 721
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 2
  4. puan 2026
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

jorge jesus

bu adamı büyük teknik adam diye takımımıza çaktılar. yaşı 2 sene sonra 70 olacak. kariyerine baktığımız da kendi memleketi dışında tek başarısı futbol dinamiklerinin günümüz ile alakası olmayan brezilya ligi. hiç bir sistemin olmadığı bir kıta orası. ajax ı koy oraya oranın real madridi olur. hiç bir zaman top bir takıma yada lige de istenmemiş.
hepsini geçtim 70 yaşına gelmiş bir adamın sadece 3 tane portekiz şampiyonluğu var kendi ülkesin de . zaten onun şampiyon olduğu dönemde portekiz ligi de yüzde 50 lik bir ihtimali olan bir lig. bakkalı da koysan en kötü 2. olur. medya da ise bir guardiola bir kloop havası var.
bu dede hem içi geçmiş hem de anlatıldığı kadar büyük bir isim.

enner valencia

bu topçu iki sene önce az çok oynuyordu ama artık pilli bitti. sabote eder gibi oynayan bir halli var.
en uyuz oyun tarzına sahip topçu sınıfından. bol bol koşar ama gram zekası yoktur. elimiz de yeterli sayıda yokmus gibi gidip aynı kabileden emre mor , bruma , king gibi zekası sıfır oyuncuları da aldık.

atatürk heykelinin etrafında dönmek

atatürk dünya tarihinin en zeki ve karizma adamlarından bir tanesidir. cesareti ve kararlılığı ile bu ülkeyi kurdu.
atatürkçüyüm diye geçinenlerin çoğu onu meta olarak kulanıyor. bunlar genelde türk düşmanı ve ülkeden kaçma gibi düşünceleri olan vatanseverler * . şurada heykel etrafında dönen tuhaf ve ilginç insanlarda bunlardan. önemli olan onun düşüncelerini anlamak yoksa heykelin etrafında takla da atsanız önemli değil.

kenan imirzalıoğlu

genelde kalıplaşmış karakterler oynamıştır. dikkat ederseniz hep ezilen , sevgilisi bir oyunla elinden alınan. sonra hırs yapıp kabadayı olan ve düşmanlarından intikamını alan karakterleri oynamıştır. sadece ezel , acı hayat vs dizi adı ve içeriği az biraz değişiyor bu oyuncunun rollerinde . iyi kötü oyuncu olarak değil bu yorumum.

emir timur

kendisi büyük bir hükümdardır. savaşlar da taktik olayının en iyisini yapabilir. izmiri alma şekli pek bilinmez ama büyük bir zekaydı. bunlar kağıt üstünde olan şeyler. türk ve müslüman olarak büyük bir isim yapmıştır.

bir de bardağın boş tarafına bakınca kendisi hiç doğmasaydı türk ve müslüman dünyası çok daha iyi olabilirdi.

-daha büyüme çağında olan ve istikrarlı adımlarla giden osmanlı ya darbe vurarak , türklerin avrupa ilerleyişini durdurmuş. belki ankara savaşı olmasa , siyasi birliği oluşmamıs avrupa fethi bile oluşabilirdi.

- günümüz rusya topraklarında olan bir başka türk devleti olan altın orda devletini yakıp yıkmış. bunun sonucun da orada türk gücü kırılmış ve günümüz rusları bu boşluk sayesinde tarih sahnesine adımlarını atmaya başlamış.
bu ruslar sonra ki yüzyıllar da türk dünyasına nasıl bela olduklarını ve timurun yönetiği türk toplumlarını nasıl asimile ettiği de ayrı bir ironi.

-bağdat gibi müslüman aleminin o dönem ki en büyük şehirlerinden birini. kütüphaneleri ve bilim ilerlemeleri olan bir şehri.
yakıp yıktı , insan kafalarından kuleler oluşturdu. müslüman dünyası sayesinde karanlık bir döneme girdi o bölgede.
bağdat bir daha eskisi gibi olmadı. o dönem bir çok kitap ve bilgi avrupa ya kaydı. avrupanın öğrenme dönemi başladı sayesinde.

- sivasta yaptığı katilyamları yazmaya bile gerek yok. çocuklara kadar atlar ile çiğnetmişliği vardır. teslim olma şartı ile kan akıtmama sözü verdiği kişileri de hendek açtırıp gömerek öldürttü. güya kan akıtmadı.

tarihte her imparatorluk her devlet katliyam ve yağma yapmıstır. osmanlısı romalısı vs .
ama emir timur bir başka yapardı ortamlarda . ibret olsun diye koca şehir de kedi bile bırakmazdı.
kendisi zalim bir insandı. ömrü boyunca istisnalar hariç hep türk ve müslümanlar üstüne sefer yapmış biridir.
muhtemelen yaşasaydı , ona hayranlık duyan türkiye vatandaşı kardeşlerimi ipte salandırma keyfi tatmak isterdi.*
1 /