@whitewalter

"Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself" -Tolstoy-

  1. toplam entry 594
  2. takipçi 7
  3. takip edilen 2
  4. puan 5104
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

evrim

sanki çok sistematik bir hata yapıyoruz. açıkçası kaynaklarda evrim için yapılan genel tanımlara bakmakta fayda var diye düşünüyorum.

tanımların türkçelerini alt alta yazacağım;

- Biyolojik evrim, bir popülasyonun kalıtsal özelliklerinin sonraki nesiller boyunca değişmesidir.

- Evrim, birbirini izleyen nesiller boyunca biyolojik popülasyonların kalıtsal özelliklerindeki değişimdir.

- Evrim, birbirini izleyen nesiller boyunca bir popülasyonun genetik bileşiminde bir değişiklik olarak tanımlanır.

- Biyolojide evrim, bir türün özelliklerinin birkaç nesil boyunca değişmesidir ve doğal seçilim sürecine dayanır.

bu arada tüm bu tanımları "what is evolution" diye aratınca başlarda gelen site içeriklerinin ya da makalelerin ilk cümlelerinden alıntıladım. kaynakların linklerini yazmadım çünkü üşendim fakat aramayı yaparak gelen sonuçlardan direkt olarak görebilirsiniz.

yukarıdaki tanımlarda farklı kelimeler kullanılmış olsa da benzer anlamları taşıyorlar. şayet evrim üzerine konuşacaksak bu tanımların çizmiş olduğu sınırlar içerisinde konuşmak daha doğru olacaktır.

konuşmaktan zevk aldığım konuların başında geliyor olmasına karşın zamanımın olmamasından kaynaklı sadece şunu söylemek istiyorum. özellikle genç kardeşlerimizin zihinleri bu tarz meseleleri fazlaca sorgular durumda ve bu zamana kadar aile içerisinde ya da çevresinden bu yönde bir şeyler duymadıysa kafalar bir anda allak bullak olabiliyor. bu gençlere "evrime inanmanın kişiyi kafir yapacağı, dinden çıkaracağı" gibi oldukça yüzeysel kalan fakat islamdan soğutacak ve uzaklaştıracak hükümlerle yaklaşmamamız gerekiyor diye düşünüyorum. farkında bile olmadan bir kişinin önüne set çekmek sanıyorum yapılabilecek en büyük kötülüklerden bir tanesi olacaktır.

ayrıca şunu da belirtmek isterim ki evrim -şu zamana kadar okuduğum kaynaklara dayanarak söylüyorum- tartışılan bir kavram olarak değil aksine var olan bir gerçek olarak görülüyor. dolayısıyla bizlerin yolun en başında evrimin ne olduğunu ve ne olmadığını anlıyor olmamızda fayda var gibi.

edit: çevirideki hatanın düzeltilmesi.

bir başka sevmek

sevenin, sevilenin kimliğine göre değişecek başkalar yazılacaktır muhakkak.

"Tahir’e demişler yanıp tutkunu olduğun Zühre, Çopurdur bodurdur çok da çirkin bir kızdır
Aaah demiş Tahir döne döne yâne yâne, Zühre’mi göreydiniz bir de benim gözümle" *

kimisi için görülmeyeni görebilmek, kimisi için düşleri paylaşmak, kimisi için de kendinden geçmektir.*

devlet adabı

ciddi anlamda merak ediyorum, devlet adabının bu kadar ayaklar altına alındığı bir dönem daha oldu mu cumhuriyet tarihinde. bazıları hakkında daha fazla şey biliyor olmama rağmen yine de bakmak istedim. atatürk ve inönü döneminden bu yana devlet adamlarımızın almış oldukları eğitimlere ve yetkinliklerine. gelinen noktayı eleştirmeye nereden başlanır bunu da bilemiyorum açıkçası fakat en doğru yer burasıymış gibi geliyor.

alım gücü noktasında şu andan daha kötü olduğumuz günler yaşanmıştır muhakkak -halk için söylemiyorum- ancak yönetim kademelerinde bulunan siyasilerin bu denli eğitimsiz ve birbirleriyle konuşamaz olduğu bir dönem daha yoktur öyle sanıyorum.

siyaset, hayatımın belki de en önemsiz parçası fakat bir yerde kaçamıyor insan ve düşününce de gerçekten üzülüyor. vasıfsız insanlara bu denli göz yumuluyor olmasına nasıl alıştırıldık gerçekten anlayamıyorum. bunun bir çözümü var mı bunu da bilmiyorum ancak sonumuz hayr olsun inşallah.

adoucit la melodie

dinlerken sözlüğe de bir bakayım bakmışken de sol tarafa bırakayım istedim. açıkçası abla ne söylüyor hiçbir fikrim yok, bildiğim tek şey bambaşka alemlerde yolculuğa çıkardığı. gece vakitlerinde kulaklığı takıp dinlemesi ayrı bir keyifli oluyor söylemiş olayım.*

bulaşıkları lavaboda bekletmek

o an yıkayacak veya makineye yerleştirecek vakit bulamamaktan kaynaklı, tezgahın derli toplu duracağı ve bulaşıkların suyun altında yumuşayacağı gibi düşünceler içerisinde kısa bir süreliğine orada ikamet edecekleri öngörülerek gerçekleştirilen bir eylemdir.

lakin şu zamana kadar karşılaştığım senaryolar hiç de bu şekilde ilerlemedi. lavabonun tıkanması, bulaşık kirlerinin birbirine bulaşması -üstelik aralarında yağlı bir şeyler varsa durum daha da kötü- ve son noktada lavabonun geçici ikamet için yeterli gelmeyip tezgahın da işgal edilmesi şeklinde devam eden olaylar silsilesi.

rica ediyorum bırakmayın şu bulaşıkları lavabonun içinde. tezgahın üzerinde dursun, makineye koyulacaksa ya da elde yıkanacaksa ben yıkarım hepsini, hiç üşenmeden üstelik. *

lorem picsum

David Marby tarafından geliştirilmiş kullanışlı mı kullanışlı bir api. istenilen boyutta görsel bulmak için uğraşmak yerine url üzerinden boyutların girilmesiyle birlikte unsplash üzerinden çekilen görseli elde edebiliyorsunuz.

üstelik bu yaptığı işlerden sadece bir tanesi, fotoğrafa blur veya gri bir ton eklemek istiyorsanız ya da istenilen sayıda fotoğraf çekmek istiyorsanız yine tüm bunları yalnızca url üzerinden halledebiliyorsunuz. yapılması gereken tek şey ise sitenin ana sayfasında yazılanlara birkaç dakika ayırmak.

siteye gider .

Dini tartışmalar

hoşgörü dininde hiç de hoş görünmeyen anlara şahitlik etmenin diğer adı haline gelmiş desek yalan olmaz sanırım. zaten kalp de kırmayacaksak dini bir tartışma yapmanın pek de bir esprisi yok gibi.

bir şeyleri yanlış anladığımız/algıladığımız kesin de, neyi hangi oranda yanlış anladığımızı fark edebiliyor muyuz işte ondan pek emin değilim.

özellikle yazılı olarak yapılan, bağlam ve kavram karmaşasının neredeyse hiç önemsenmediği tartışmalara ise ayrı bir sempatim olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.*

30 yaşından küçükleri sözlükten şutlamak

bunlar hep geçmişe olan özlemden kaynaklı açılan başlıklar. yoksa kim 30 yaşını aşmış olmak ister ki, değil mi ama hiç kandırmayalım şimdi birbirimizi.*

ayrıca biz, 30 yaşını aşmış bunak yazarlar ile bir arada... pardon pardon susuyorum ben. yoksa benden sebep z kuşağına giydirme seansları başlasın ve zeval gelsin istemem.

not: 30 yaşını aşmış yazar büyüklerimize selam ve hürmetlerimizi sunarız.
-dünya sözlük z kuşağı yazarlar topluluğu-
*

a101 kapıda

gerek yazılım anlamında gerekse teslimat anlamında stabil çalışmayı başarabilen bir hizmet değil. teslimatların vaadedilen saatler içerisinde gelmesi bulunulan bölgeye göre değişiklik gösteriyor. bu sebeple ertesi güne sarkan siparişler bile olabilmekte.

a101 lere girerken "acaba kalmış mıdır" diye düşündüğünüz ürünleri uygulama üzerinden sipariş vermeye tenezzül dahi etmeyiniz zira kalmamıştır. eksik ürünün olmadığı bir sipariş ile henüz karşılaşmış değilim.*

sözüm misafir ağırlayacak ya da bu ürün şu an benim için olmazsa olmazcılara gelsin, uygulamaya güvenip hareket etmeyin derim.

yazılım anlamında gördüğüm eksiklikleri sayıp burayı çook uzun bir yazı haline getirmek istemiyorum fakat katedecekleri daha çok mesafe var.

sanıyorum iyi olarak tanımlayabileceğim tek şey müşteri hizmetleri, kısa sürede ulaşılabiliyor ve talepler çok da uzamadan karşılık buluyor.

not: e be kardeşim 50 metre yürü git ürünleri kendin al demeyiniz lütfen, konumuz hiiiç o değil.*
1 /