@whitewalter

"Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself" -Tolstoy-

  1. toplam entry 674
  2. takipçi 8
  3. takip edilen 2
  4. puan 5977
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

chatgpt

O taskları hallederken çayımı yudumlayıp çerezimden götürmek kalıyor bana. Şaka bir yana kendinizi yeteri kadar iyi anlatırsanız halihazırda öğrendikleri ile harika işler çıkarabilmekte.

Bundan bilmem kaç sene sonraki iş ilanlarında chatgpt ile anlaşabilecek, onu yönlendirebilecek yetkinlikte adaylar aramaktayız ibaresini görmek bir distopya olmasa gerek.

not: chatgpt kısmı değişkenlik gösterebilir elbet.
*

yağız kaan erdoğmuş

Buralara hatırı sayılır sayıda satranç oyuncusu hakkında bir şeyler karaladım. Fakat bu yetenek hepsinden başka. 3 haziran 2011 doğumlu yağız kaan erdoğmuş dünyanın en genç yaşta uluslararası usta(im) olmuş oyuncusu konumunda. Dahası şartlar el verirse dünyanın en genç yaşta büyük usta(gm) olan oyuncusu olma rekorunu da kırabilir.

Alta potansiyelinin az biraz da olsa görülebileceği bir video bırakıyorum. Umuyorum ülke gerçekleri senin gerçeklerin olmaz güzel çocuk.the peripheral

ilk iki bölüm itibariyle söyleyebilirim ki akıcı ve izlemesi keyifli bir iş çıkarmışlar. ille de eleştirmemiz gerekiyorsa, olumsuz anlamda elbet, bi ufak oyunculuklar diyebilirim.

eskiden olsaydı mesela, üniversitede final zamanları bilhassa, hemen bu gece diğer bölümleri de bitirmiş olurdum. fakat sözlük yaşlanıyorum hissediyorum. bi otuz sene filan geriye sarmak hiç de fena olmazdı. neyse ne anlatıyorum acaba ben, şans verilip izlenilebilir bir dizi gibi duruyor.*

kendi ülkende güvensizce yaşamak

*başta belirtmek istiyorum; buraya ne yazsam hep bir şeyler eksik kalacak, hep bir şeyler yanlış algılanacak farkındayım.

Aslına bakarsanız bu başlık bir çaresizliğin tezahürü ve son zamanlarda kendisini daha sık hissettirmeye başladı. Elbette zihnimi çokça meşgul edip beni yoran ve hayatı yaşanılmaz kılan bir şey değil.* Daha çok akla; durumun saçmalığı, vehameti, buna dur diyemeyişim(iz), durumun her an daha da kötüyü gidişi, bizlerdeki dehşet verici seviyede olan vurdumduymazlık, ülkeyi yönetme iddiasında bulunan makamlardaki rahatlık ve ciddiyetsizlik geldikçe ve biriktikçe oluşan bir çaresizlik aslında benimkisi.

dile getirmek fazlasıyla acı verici ancak bu ülkede kim vurduya gitmekten endişe duyuyorum evet. belki daha onlarca şey yazılabilir fakat kurduğum son cümlenin üzerine ne yazsam nafile.

sonumuz hayrolur inşallah. *

yarp

(bkz: yet another reverse proxy)

microsoft tarafından geliştirilen ve sanıyorum geçtiğimiz senenin kasım ayında 1.0 versiyonu duyurulan reverse proxy kütüphanesi. yakında zamanda gelecek olan .net 7 tarafından destekleneceği bilgisi de açıklandı.

performans noktasında iddia ettiği şey, alternatiflerine göre çok daha hızlı olduğu yönünde. yalnızca konfigürasyonunu görmek amaçlı basit bir projede kullandığımdan bu hususta bir şey söylemem mümkün değil fakat kullanım noktasında oldukça rahat olduğunu söyleyebilirim.

dokümantasyonu.

nginx

açık kaynak kodlu bir web sunucusudur. düşük bellek tüketimi ve özellikle de hızı sebebiyle bu alanda en çok tercih edilen servis konumunda. özellikle günümüzde yüksek trafiğe sahip birçok önemli firma tarafından kullanıldığını söylemeliyim.

aslında birçok amaçla kullanılıyor fakat öne çıkanlarını söylemem gerekirse; reverse proxy, caching ve load balancing diyebilirim.

dahası
ve dahası.

tanımın kadar konuş

(bkz: sözlük raconu)

kimi zaman içten kimi zaman dıştan farklı amaçlarla kullanılsa da genellikle had bildirmek için kullanılan; çoğu zaman işe yarayan yahut öyle olduğu zannedilen, has sözlük yazarlarına ait bir söz kalıbı.

şimdi söyleyemeyeceğim, sonuna farklı kelime grupları getirilerek oluşturulan versiyonları bile bulunmakta. *

hayır yani sözlüğe sık uğra(ya)mamak, bolca tanım yazmıyor olmak bir suçsa söyleyin de bilelim değil mi ama. sonra bu sözleri işitince kalbim kırılıyor kendime gelemiyorum sevgili yazarlar. ayrıca ben size hiç diyor muyum, gidin başkaca şeylerle uğraşın vaktinizi buralarda öldürmeyin diye. yani an itibariyle az biraz demiş olabilirim kabul fakat...

bu kadar yazdım ettim ancak yalan yok; ben de binlerce hatta on binlerce tanım yazsam, aynısını hatta bahsini ettiğim sonuna farklı kelime grupları eklenmiş şekillerini bile söylerdim. ayda yılda bir geleceksin sonra sözlüğe sallayacaksın, senin o dilini koparırlar evlat... *
1 /