1. toplam entry 3042
  2. takipçi 3
  3. takip edilen 2
  4. puan 12340
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 9 yıl önce

mustafa kemal devlet kurmamıştır yıkmıştır

Enteresan argümanlarla, enteresan çıkarımlar yapılmış, enteresan bir başlık. Yıllarca vali eli ile yönetilen Yunanistan ege'yi işgal ediyor, işgali def eden ordunun başkomutanı eleştiriliyor ama Yunanistan gibi bir zamanlar valinin yönettiği ülke tarafından işgal edilen ülkenin padişahının adı bile geçmiyor.
Borçları yapanlara, duyun-u umumiyeyi kuranlara ses edilmiyor ama borçların büyük bir bölümünü ödeyen cumhuriyete ve onun ilk cumhurbaşkanına laf ediliyor. Ayrıca o borçları sadece Türkiye değil, diğer Osmanlı'dan ayrılan devletler de ödedi. Ama en büyük payı yine bize bıraktılar. Alınan borçlarla yapılan saraylar biz de olduğu içindir belki.

Osmanlı devleti'ni Mustafa Kemal Atatürk yıkmamıştır. Osmanlı devleti'ni cehalet, bağnazlık, liyakatsizlik, rüşvet, adam kayırma, idarecilerin dirayetsizliği, müsriflik, çağı yakalayamama yıkmıştır. Daha doğrusu hanedanın sonunu getirmiştir. Elbette Osmanlı Devleti'nin devamıdır Türkiye Cumhuriyeti çünkü aynı kurumlar yeni düzenlemeler ile hayatına devam etmiştir. Eğer Bu konu da yüzde yüz bir inkâr olsaydı yeni kurulan Cumhuriyet idaresinde, bazı kurumların kuruluş tarihi eski dönemlerden başlatılmazdı.

Osmanlı devleti'nin devamıdır evet ama bu yeni bir devlet olmadığı anlamına gelmiyor, birçok şeyin kökten değiştiği bir düzende, sadece eskinin devamı demek basit kaçıyor.

İşte bu kökten değişen düzenin mimarı Mustafa Kemal Atatürk'tür.

ankara

Maddi olarak zorlanmayacağınız nadir büyükşehirlerden biridir. Her keseye göre bir şeyler bulabilirsiniz. Ulaşım bir çok yere göre iyidir. Trafik belli saatlerde olur, bir de yağmur yağınca. O da yavaşta olsa akar. Kültürel olarak bir çok aktiviteye ulaşabilirsiniz; Sinema, tiyatro, konser, senfoni, opera, konferans, fuar, müze, vs.
Ankara olağanüstü bir yer olmamasına rağmen, hali hazırda yaşayan ve daha önce yaşamış birçok insan için değişik bir cazibesi vardır, kendisine çeker.

Devletin dini İslam olsun

Milletin dini İslam olmaktan çıkmış, adamlar devletin dini İslam olsun diyor. Devletin dini İslam olunca her derdin çözüleceğini zannediyorlar. Bunda ısrar eden ve dile getirenlerin çoğunluğunun İslam'a muğayir o kadar çok tavrı var ki. Sırf toplumsal çevresinin etkisiyle kodlarına işlediğinden bunu dile getiriyor. Ama ne istediğinden haberi yok.

Cumhuriyet ile birlikte anayasada 'devletin dini islam' ibaresi yazmaya devam etse dahi bugün farklı bir yerde olmayacaktık, aşağı yukarı aynı böyle olacaktık. Çünkü bu toprakların problemi bu değil, insan. Problem insan da.
1 /