1. toplam entry 5681
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 5
  4. puan 32735
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 12 yıl önce

birini anlamanın imkansız olması

geç anladığım olgu.

birisi tam olarak kendini bize açsa bile onu anlayamayız. bi kere hakikati düşünce olarak netleştirmek imkânsız. netleşmese bile düşünce olarak beliren şeyi değiştirmeden yani eksiltmeden ya da üzerine eklemeden ifade etmek imkânsız. bunun bizim tarafımızdan değiştirilmeden yani bizim duygu ve düşünce dünyamızla biçimlendirilmeden alınması imkânsız. bazen birisine "anlıyorum" deriz. ancak bunu karşıdakine tam olarak iletmek de imkânsızdır. çünkü muhatabımızdan bize ulaşana kadar değişen hakikat aynı süreçlerden geçerek karşıya ulaşacaktır.

teknolojinin insanı vasıfsızlaştırması

teknolojinin uzun dönem yan etkilerinden biridir.
dedem afşin'den osmaniye'ye eşek üstünde günlerce süren yolculuklar yaparmış. şimdi 5 dakika yürüsek bacaklarımız ağrıyor. en olumsuz etki de hafızayla ilgili. tüm bilgiler elimizin altında olduğundan hiçbir şey aklımızda kalmıyor. bir şeyi merak ediyorsun 10 saniye içinde internetten öğreniyorsun. 10 dakika sonra yine unutuyorsun.
bütün vasıflar teknolojiye yüklendi biz dümdüz kaldık.

yalan dünyanın yanlış işleri

ülke yayınlarından çıkmış bir hüseyin akın kitabı.
deneme türündeki kitap çarpıcı başlıklara sahip yazılardan oluşuyor. başlıklardan bazıları şöyle:
ey türk ihtiyarlığı
ya sev, ya farket
çok meşhurdunuz tanıyamadım
dilen benden ne dilenirsen
şimdi google'lı olduk

[alıntı]
ses kendi içini doldurup sahih bir mantık üzere ruh kazanarak söze dönüşürse hakikat halini alır. hakikat, söz olmaktan çıkıp sese dönüştüğü zaman ise sloganlaşır. -slogan kuşağı-
[/alıntı]
1 /