@yılkı

Güneşin Olsun Gönlünde ...

  1. toplam entry 11275
  2. takipçi 20
  3. takip edilen 9
  4. puan 59589
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

kdv tevkifatı

kdv'nin kdv'si . devlet almış olduğu kdv'yi yeterli görmemiş olacak ki bazı mal ve hizmetler için kdv'nin yarısı veya daha fazlası bir oranı yeniden tahsil ediyor ilgilisinden.

ne zaman çıktı bilmiyorum ama bir kaç senedir rastlıyorum galiba . bir kaç alışverişimde toplam parayı birkaç parça halinde karttan çekmişler ve fişlerini de böyle birkaç parça vermişlerdi. o zaman ne olduğunu anlamamıştık.

geçen sene bize de getirdiler. serbest meslek makbuzu keserken tutar belli bir miktarı geçerse yüzde 18 kdv + yüze 9 kdv tevkifatı ödüyoruz devletimize.

böylece yüzde 20 stopaj + yüzde 18 kdv + yüzde 9 kdv tevkifatı ödemeye başladık. elimize geçen para kuşa döndü ama varolsun devletimiz napalım.

geçen sene sınır bin tl den 2 bin tl ye yükseltilmişti , yaz aylarında yeniden belirlenecek herhalde.
ne tesadüf ilk kazıktan sonra hiç sınırı geçen bir makbuz kesmedik biz de , hep 1.999 tl.
biraz da biz varolalım ki devletimize vergi verelim değil mi ama.


çin

yeni bir hastalık mı çıkaracaklar nedir dünyanın bütün gıdasını stoklamaya başlamış keratalar.

ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, Çin'in 2022’nin ilk yarısında dünya mısır rezervlerinin yüzde 69 'una, pirincinin yüzde 60 'ına ve buğdayının yüzde 51 'ine sahip olması bekleniyor. ayrıca başta tahıl olmak üzere, tüm gıdada 18 ay yetecek stok hedefliyormuş.

(bu arada nüfusu dünya nüfusunun yüzde 20 sine yakın. )

git
git

dolar

rezerv para birimi deyince aklıma geldi ; çin'in döviz rezervi son 5 yılın en sert düşüşünü yaşamış.
yılın ilk 4 ayında 130 milyar dolar eriyerek 3.12 trilyon dolara inmiş.

lan allah'tan korkmaz kuldan utanmazlar 3 trilyon dolar ne demek lan. abd merkez bankası bastığı doları direk size mi gönderiyor yoksa onu da kendiniz mi basıyorsunuz.

git

tanrının düşünme şeklini anlamak

kılıç'ın rivayetine göre al capone anlamış , ama nasıl anlamış ..."Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim."
1 /