1. toplam entry 4695
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 3
  4. puan 17467
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 yıl önce

Salacak sahili

Ayna grubunun, yeni çıkacak aynı isimli albümünün önden piyasaya sürülen teklisinin* adı. Şarkının sadece ilk açılış mısrasında salacak sahili geçiyor, başka da yok. Şarkıya ağırlıkla bahsettiği “ayrılık” vs gibi ayna’nın bin defa koyduğu şarkı isimlerini tekrar koymamak adına romantik bir mekan adı bulup koymuşlar. Aynısını kadıköy iskelesi’nde yaptılar.

Neyse şarkının ismine o kadar takıldım ama kendisini beğendim. Sözlerini de eklerim uygun olunca.

deprem vergisi

İktidar değiştiğinde (eğer değişirse) toplanan verginin depremle ilgili olarak kullanılmaması halinde aktrollerin “deprem vergilerini yediler” diye şikayetlenemeyeceği vergi. Sonuçta devlet bi kalemde aldığı vergiyi direkt olarak oraya harcamak zorunda değil. Yasa öyle.

instagram

hesabımı dondurduğum sosyal medya uygulaması.

kapatırkenki motivasyonum, işte çok fazla vakit harcıyorum, malayaniye verdiğim vakti daha güzel şeylerde değerlendiririm belki gibi şeylerdi. zaten bir şey paylaşmıyorum sayılır, çok yüksek oranda gözlemciydim sadece hikayelerde vs. çok dikkat çekici bir şey olursa (ölüm, evlilik vb.) onlara tepki veriyorDUM. instagram'da ve aslında sosyal medyanın genelinde şöyle bir şey var: bir zamanlar yakın veya samimi veya en azından temasta olduğunuz ancak artık görüşmediğiniz insanlarla, sosyal medya sayesinde sanki görüşüyormuşçasına haberdar olabiliyorsunuz. normalde eğer birisini merak ediyorsanız arar sorarsınız. yoksa giderek unutur ve unutulur, arada bir aklına gelince sahi ona ne oldu diye sorarsınız. instagram'ı kapatınca bu konumdaki birçok insanla bir anda iletişimim kesildi. tabii buna gerçek bir iletişim de denemez ancak, kaybetmek istemediğim ve bu şekilde kontakta kaldığım insanları kaybetmiş gibi hissettim. aslında biliç seviyesinde o insanları zaten kaybettiğimi idrak ediyorum ama yine de instagram vasıtasıyla haberdar olmaktan mutlu oluyormuşum onu hesabımı dondurunca anladım. şu an için tekrar açmayı düşünmüyorum çünkü instagram'ı yukarıda anlattığım sebeple açmak, bir dirhem bal için bir çeki keçi boynuzu çiğnemek oluyor. günde 3 dk bu şekilde bir instagram aktivitem varsa, 2 saat saçma reelslere maruz kalıyorum.

kıyas

--- alıntı ---

İslam hukukunun kaynaklarından ve İslami hususları hükme bağlama araçlarından birisi de kıyastır (Şener, 1981, s. 67). İslamda kıyas; kısaca Kuran-ı Kerim ve sünnet ışığında karşılaştırmalar yoluyla çözümler üretmektir (Ayub, 2017, s. 22). Diğer bir ifadeyle kıyas, hakkında hüküm bulunmayan bir konunun Kuran-ı Kerim ve sünnete dayanarak daha önce hakkında hüküm bulunan başka bir konuya benzetilerek ya da karşılaştırılarak çözülmesidir. Benzetim yoluyla akıl yürütme yani kıyasın kullanımı oldukça katıdır. Bunun için öncelikle Kuran-ı Kerim’de bir ayet, peygamberin sünneti ya da başlangıç noktası olarak fikir birliğinin (icma) sağlandığı bir kural bulunmalıdır. Daha sonra dar görüşlü olarak ortaya konan doğrudan neden, amaç ya da mantık belirlenmeli ve iki husus arasındaki ilişki, kuralın genişletilmesi gerektiğini gösterecek şekilde açıklanmalıdır (Malkawi, 2014, s. 48).

--- alıntı ---
1 /