1. toplam entry 5554
  2. takipçi 42
  3. takip edilen 41
  4. puan 30459
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

ekrem coşkun döner

Kop sulama projesiyle kuru tarım yapılan Konya ovasında mısır tarımının yoğun bir şekilde yapılması ve Mısır koçanlarının hayvan yemi olarak kullanılması sonucu büyükbaş hayvancılıkta, (sığır sayısında) Konya 1. Sıraya yükseldi.

Bu bilgiyi neden mi verdim? Bu dönercinin Konyalı olduğunu ve kendi yetiştirdikleri hayvanları kesip bu işi yaptıklarını duymuştum. Kadıköy deki şubede fiyat aralığını görünce ben de epey içkirlendim. Bilemiyorum kendi yetiştirdikleri hayvanları kullanmaları fiyatları bu kadar düşürür mü?

ilk görüşte aşk

yakın bir zamana kadar inanmazdım ben bu olaya. ta ki olaylar gözlerimin önünde yaşanana kadar. arkadaşlarımla gittiğimiz bir gezide otel rezervasyonumuz vardı. Resepsiyondaki gencin bizim otele girişimizle arkadaşımdan gözlerini alamayışı, giriş işlemlerini yaparken sesi, titreyen elleri hala gözümün önünde. Bizim kız pek anlam veremedi bu hale. biz çocuk sana tutuldu falan dedikse de ihtimal vermedi hiç. Sonra bizim kıza ayrı bir özen göstermeler, göz hapsine almalar mahçup mahçup. sinek yemesin diye sinek kovucu ilaçlar falan vermesi çok komikti. Derken çocuk zaten itiraf etti bu durumu. Seni ilk gördüğüm anda kalbim yerinden çıkacaktı dedi kıza. E biz anlamıştık ki zaten de Kızımız işte.. İtiraftan sonra ancak ikna oldu. ama gelin görün ki mutlu sonla bitmedi. Çünkü Onlarınki imkansız aşktı.

karnak tapınağı

Yapımı 2000 bin yıl sürmüş yaklaşık da 4000 yıllık tapınak. bütün dini yapıların anası olarak görülüyor. Tapınağın bulunduğu alan çok geniş gezmesi çok zor ve her parça tarih buram buram. Bir de her detayı anlatmak isteyen rehberiniz varsa yandınız. Hem zor anlıyorum adamı hem de 38 derece sıcak baygınlık geçirecektim bu tapınakta.

git

git

git

git

dürümcü emmi

beyran çorbası güzel diye gittiğimiz mekan. ben ilk defa içtiğim için beğendim oldukça lezzetliydi. ama daha önce Antep’te denemiş olan arkadaşım beğenmedi. Et çorbası gibi düşünürsen güzel ama asla beyran değil dedi. Bilemem. Yalnız benim annem de buna benzer bir çorbayı bizim çocukluğumuzdan beri yapar ve çok lezzetli olur. O yüzden ben de bir daha gidip bir çorbaya 21 tl verip içmem. Annem o paraya bir tencere çorba kaynatır oturur ailecek içeriz. (bkz: (:)

avrupalı esnaf

İş ahlakına sahip esnaf. bir ürünün fiyat etiketi illaki ürünün üzerinde yazılıdır. Sana başka ötekine başka fiyat çekip ya da yüksek fiyatlar verip üçte birine razı olmazlar. Fiyat neyse odur. Pazarlık yapmaya da müsade etmezler. İşine gelirse alırsın gelmezse almazsın. Oh mis en temizi.

mısır esnafı

turist kazıklama konusunda bizim kapalı çarşı esnafından kat be kat mahirler. yüksek fiyatlar çekip ne koparırsam kar düşüncesindeler. bu esnafa teklif edilen fiyatın en kötü yarısı verilmelidir ve sıkı pazarlıklar yapılmalıdır. He bir de müslüman olacaklar falan diyip gömmeyin müslüman nüfus kadar hristiyan kıpti nüfus da çok fazla. Her iki dinin mensupları çürüme konusunda birbirine taş çıkarırlar.

cadence boya

Boya yelpazesi oldukça geniş boya markası.

Tam olarak ürünün içeriğini bilmiyorum bildiğim bir şey varsa da isteyenin evinde, mobilyasında, banyosunda, mutfağında ve aklınıza gelebilecek her eşyasında uygulayabileceği bir boya türü. Boya sulandırılmıyor ve uygulama yapılacak alana zımpara vs bir işlem gerektirmiyor. boya az miktarda bir kaba sıkılıp ruloya yediriliyor ve eline hiç boya fırçası almamış insanlar bile Harika işlere imza atıyor. Kapatıcılığa gelince ilk katta kapama vaat etmiyor. 24 saat arayla yapılan işlemle boyanacak eşyanın ve boyanın rengine göre 4 katta halloluyor.

Ben bu boyayla odamdaki mobilyalarımı boyadım bir de kulpları değiştirdim ortaya bambaşka bir dünya çıktı. Evde eşyaları eskiyen ama atmaya da kıyamayan dönüştürmeyi seven yazar arkadaşlarıma şiddetle tavsiye ederim. Dileyen olursa dönüşümün fotoğrafını da paylaşabilirim.

çocukluğumuza ait video kayıtlarının olmaması

günümüz teknolojisini görüp de hayıflanmamak elde değil tabi. insan kendisiyle ilgili bir ses bir görüntü canlı bir duyguyu ister istemez merak ediyor. şu an elimde benim de böyle bir kaydım yok. belki bir gün olur. belki bir gün olur derken zamanlararası yolculuk yapacak değilim. bizim bir almancı akrabamız varmış kendi kızıyla ben yoluşurken bizi çekmişler. iki yaşlarında falanmışım. bebeklik işte hangi oyuncağı paylaşamadıysak. Neyse kayıtları inşallah hala muhafaza ediyorlardır da ben de birgün alabilirim.

cos

Adı tesettür olan içi başka bir şey olan markalara taş çıkaracak giyim markası. Bir tesettür markasında bulamayacağınız uzunlukta gömlek bir tesettür markasında bulamadığınız yüksek oranda pamuklu kumaş bir tesettür markasında olmayan tasarım, özgünlük ve daha bissürü şey var. Yabancı bir marka evet ve kalıplar oversize tadında. Normalde 38 giyen bir insan zorlasa 34 bedenin bile içine girebilir. Gerçekten renkler, tasarımlar, kıyafetlerin kol boyları falan çok hoş. Bir gün atanırsam maaşımı bu mağazada ıslatmayı düşünmüyor değilim hani.

sözlük yazarlığı

reelde karşılaşamayacağın kadar çok insan profilini görme fırsatı tanıyor. Karakterli ve çok kaliteli insanlar olduğu gibi bir o kadar da gelişimini tamamlayamamış varlığını başka insanlar üzerinden anlamlandıran tiplerle muhatap oluyorsun. bu ikinci tipler sayesinde tahammül eşiğin yükseliyor ve sabretmeyi öğreniyorsun. ne güzel değil mi hayat okulu gibi insanın gelişimine pozitif katkı sunuyor.

kpss

çelik gibi sinir, sağlam bir irade, yüksek bir motivasyon, hırs ve ders çalışma sevgisi olanların iyi puanlar alıp atanma şansı olabilecek bir sınav. Benim değil. 4 aydır kursa gidip geliyorum kıtalar aşıyorum yok olmuyor üstesinden gelemiyorum. düzenli ve sürekli ders çalışma fikri sinirlerimi çok bozuyor. Sinirim bozuldukça yiyor yiyor yiyorum. 100 kilo olmadan bu süreci zaferle sonuçlandırırsam kendimi bir tam kokoreçle ödüllendiricem. Böyle de vizyonsuzum.

mısırlı erkekler

Tek kelimeyle aşırı cüretkar olarak tanımlayabileceğim erkekler. Bu izlenimi Mısır gezim sırasında fazlasıyla tecrübe ettim. Adam turizm acentesi işletiyor tur satın alacaksın fiyat alıyorsun bilgi alıyorsun adam kalkıyor kadına arkadaşları yanında yemeğe çıkmayı teklif ediyor. Otele gidiyorsun resepsiyondaki görevli adam ne evli olduğunu umursuyor ne nişanlı ilk görüşte aşık oldum sana diye iltifatlar ediyor. Çarşıda pazarda ecnebi asel iltifatlarındansa hiç bahsetmiyorum. Tanım sonunda cüretkar değil de abazan mı demeliydim diye düşünmedim değil..

edit: Mısır’a gitmeden önce bu sözlükte de bir zaman yazarlık yapmış ve mısır’ı iyi bilen bir arkadaşımla bu seyahat için fikir alışverişinde bulunmuştuk. bana tam da bu konuyla ilgili ciddi uyarılarda bulunmuştu. hatta oraya gitmeden mısırlı iş adamı arkadaşıyla görüşmüş bize yardımcı olması güvenliğimizi sağlama noktasında söz almıştı. neyseki canım Mısırlı erkek karegorisindeki iş adamı beyefendi onu mahcup etti. allah’tan Ona bel bağlayarak gitmemiştik. neyse aslında yazar burada ben çok güzelim falan demeye çalışmıyor bir toplumdaki erkeklerin ne kadar ahlaki değerlerden uzaklaşmış olduğunu vurguluyor. zaten bilen bilir genelde Arap toplumlarında 1 ton bile ten rengin açıksa onlar için makbul kadın kategorisindesindir. öyle ben çok güzel karıyım triplerine girilecek bir mevzu değil yani. Ayrıca bir hakkı da teslim edelim bizim Türk erkeklerimiz hatta Bağcılar gençliği bile bunlar yanında zemzemle yıkanmıştır diyelim. Nokta.

güçlü kadın

herkesin kendince farklı kalıplara soktuğu farklı tanımlamalara maruz bıraktığı kadın. Kimisi kodu mu oturtan olarak tanımlarken kimisi kadınsı özelliklerini yitirmiş erkek gibi bir şey tasvir ediyor. Ben olsam bu kadını karakter olarak güçlü olarak tanımlardım. Girdiği zorlukları kendi başına halledebilen, aldığı sorumlulukların yükünü kaldırabilen aynı zamanda kadınsı özelliklerini muhafaza eden seven sevilen anne olan gibi mesela. Kimsenin kabına girmeyen belki ama kimsenin kabını da değiştirmeye çalışmayan, uzlaşmadan orta yolu bulmaktan da uzak olmayan. Benim anladığım bunlar.

Bir de güçlü karakter tanımlaması yapılınca dediğim dedik ego savaşları yaratan bir tür çıkıyor ortaya. İşin aslı öyle değil aslında. Ego savaşına giren genelde kadını eğip bükemeyen, fikirsel ve duygusal anlamda köleliği kabul ettiremeyen erkek oluyor. Oysaki savaş açmak yerine şu minnacık dünyada ne kendisi mutsuz olsa ne de kadınını mutsuz etse, bir salsa. Yok ama olmaz. Her türlü duygusal, fiziksel şiddeti uygulayıp sonra da kadına global güçlerin güçlü kadın imajı çizip kadını bu yönde şekillendirdiğinden falan dem vururlar. bu güçlerin kadını evden uzaklaştırıp iş hayatına dahil ettiği gerekçesiyle aile kurumunun altına dinamit koyduğunu iddia ederler. bunun gerçeklik payı yok diyemem ama bu düşüncenin neden ülkemde zemin bulduğunu da azıcık aklım varsa sorgularım. erkekler de sorgulasın.

Ayrıca Türkiye’de güçlü kadın olmanın allah cezasını versin. Ya dışlanırsın ya yükünle hep baş başa kalırsın. Nasılsa üstesinden gelirsin.
1 /