propolis

#özgürler 

arı sakızı denen; arıların salgılayarak kovanın girişŸleri, varsa deliklerini sıvadıkları ve peteğŸi antiseptik özelliğŸiyle koruyan madde...

insan vücudunda güçlü bir antiseptik olarak polen ve balla karışŸtırılarak kullanılır.
devamını gör...
arıların kovan üzeine balı korumak için döşedikleri madde. latince adı da şehri-koruyan (pro-polis) anlamına geliyıor.

çok kıymetli, biraz pahalı ama kış aylarlarında her türlü soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları vs. için mucizevi bi madde.
devamını gör...
yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır.
100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği tesbit edilmiştir.
çok güçlü antioksidandır.
kronik bronşit ve bronşiyal astıma karşı etkin çözümdür.
diş eti iltihabı ve ağız içi ve gırtlak enfeksiyonlarını giderir.
diş abselerine, çürüklere, ağız kokusuna karşı kullanılır.
diş beyazlatılmasına yardımcı olur.
sedef hastalığına iyi gelir.
deri enfeksiyonlarını giderir.
mantar ve zor öldürülen bakteri çeşitlerini engeller.
soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
solunum enfeksiyonlarında; faranjit, kronik bronşit, nezle, burun iltihabı hastalıklarında etkin çözümdür.
şampuana katıldığında saç sağlığına ve kepeğe karşı faydalıdır.
sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.(bağırsak paraziti, ülser, mide iltihabı..vs)
kulak enfeksiyonlarına devadır.(iì‡ç kulak- dış kulak iltihapları, akut kulak rahatsızlıkları)
bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir.
iì‡ltihaplanmaların her türüne faydalarıdır.(vajina-uterus, aseptik necrosis, iltihaplanmış yaralar.. vs.)
tüberküloza denenmiş devadır.
ülserlilere super etkin devadır.
akut ve kronik kolite çözümdür.
her gün bir kaç kez propolis ekstarktı ile gargara yapıldığında, plak oluşumunu önler
devamını gör...
alerjik rinit belası için son çare olarak denediğim çocukluğumu hatırlatan ürün. işin garip olan tarafı alerjik rinite neden olan şeyler polenken; propolisin içeriği de bitki tomurcuk vs.den oluşur. madem çare olacaktın neden hasta ediyorsun kardeşim bünyeleri? resmen kısır döngü.
devamını gör...
kestane balı, propolis ve arı sütünü karıştırıp içmek sizi her türlü soğuk algınlığından korur. biraz masraflıdır ancak zaten hasta olduğunuzda yaptığınız harcama bunu kat ve kat geçer. propolisin zaten amacı arı kovanını ve içerisindekileri hastalıklara karşı korumaktır. mesela benim hastalıklara karşı bağışıklığım inanılmaz zayıftır. askerliğimin kayseri zincidere'ye çıktığını öğrendiğimde ayvayı yedim diye düşünmüştüm. ben de o zaman araştırırken böyle bir karışımı öğrendim. çarşı iznimde aktarlardan arı sütü, kestane balı ve propolis alırdım. hepsini aynı kavanozda karıştırıp, her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yerdim. şu kadarını söyleyeyim kıbrıs gibi bir yerde her kış hasta olan ben, kayseri zincidere'de ve -30 derece soğukta, tüm koğuş hastayken bir defa hasta olmadan askerliğimi tamamladım. bırak hasta olmayı herkes içliklerle kat kat giyinip yatardı, ben ise koğuşta kışın o soğukta üstümde t-shirt ve bir çarşafla yatardım. tamam böyle karışımlar askerde biraz komik kaçıyor ama en azından revirde askerin vurduğu iğne yüzünden yan oturmak zorunda kalmadım hiç.
devamını gör...
--- alıntı ---

propolis en genel tanımı ile aslında doğadaki en güçlü koruyucu, kapatıcı, temizleyici ve en güçlü antibiyotik maddedir. işçi arıların kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplayarak kendilerini soğuk ve hastalıklardan korumak amacı ile kovanı kapladıkları reçinemsi maddeye denir. arılar propolisi kovanın iç duvarını düzgün hale getirmek, peteklerin ağzını kapatmak ve kovanda ölen canlıları mumyalamak amacı ile de kullanır. propolisin bakterileri yok etme özelliği sayesinde kovanda hayat sağlıklı bir şekilde devam eder. kovan içerisine giren taşıyamayacakları kadar büyük canlıları da propolis ile kaplayarak bir enfeksiyon kaynağı oluşturmasını önlerler. kovanın giriş deliğini kırık ve çatlakları propolis ile kapatarak mikropların kovana girmesini ve çoğalmasını önlerler.

bağışıklık sistemini uyarır. antibiyotik, antiseptik ve antifungusid özelliği vardır. solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarında, diş ve dişeti proplemlerinde kullanılır. güçlü bir antioksidan özelliği vardır. antiromatizmal etkiye sahiptir.--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar