psikojenik

zihinsel, zihinsel olan anlamında kullanılan bir terimdir. kişinin günlük yaşamını ve normal düzeydeki işlevlerini etkileyen zihinsel sıkıntı durumudur. bu rahatsızlık için psikoterapi veya ilaç tedavisi önerilmektedir.

bu rahatsızlık veya hastalığın tanımı ise zihinsel sağlığı olumsuz etkileyen herhangi bir sıkıntıdır. psikojenik bir problem kişinin duygu durumunu, davranışlarını ve düşüncelerini etkileyebilmektedir. bunun yanı sıra psikojenik problem anksiyete, depresyon, davranış bozuklukları, mania, şizofreni gibi psikojenik hastalıklara kadar ilerleyebilmektedir.

bu rahatsızlıkları tek bir nedene bağlayıp açıklamayı doktorlar mümkünsüz olarak görmektedirler. altta yatan nedenler kalıtsal veya yaşam şekli kaynaklı olabilmektedir. kişinin deneyimlediği olaylar, stres, ilaç kullanımı, büyük ya da küçük ölçekli travmalar da psikojenik sorunlar doğurabilmektedir. bu problemi yaşayan kişilerde üzüntü, konfüzyon, korku, kaygı, öfke, tükenmişlik ve duygu dalgalanmaları duyumsanmaktadır. kişiler bu bahsedilen bu duyguları deneyimlenenlere göre daha güçlü ve uzun süreli bir biçimde yaşayabilir. aynı zamanda bu sorun veya sorunlarla boğuşan bir kişinin sosyal hayattan kendini uzaklaştırdığı, stres ve diğer sorunlarla baş etmekte güçlük çektiği gözlemlenmektedir.

psikojenik sorunlar fiziksel problem veya problemler şeklinde de ortaya çıkabilmektedirler. karın ağrısı, baş ağrısı veya dönmesi, mide bulantısı, ishal, kusma, uyku bozuklukları, göğüste daralma veya yanma gibi durumlar örnekler arasındadır. tedavi edilmediği takdirde anksiyete, depresyon, davranış bozuklukları, mania ve şizofreni gibi bozukluk ve hastalıklara ilerlemektedirler. aynı zamanda bu problemde duygusal çatışmalar da görülebilmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar