psikolog ve psikiyatr arasındaki farklar

psikiyatristler öncelikle tıp fakültesi okuyup ardından psikiyatri uzmanlığŸı okurlar.

psikologlar ise fen edebiyat fakültesi psikoloji bölümünde eğŸitim görürler. daha sonra çeşŸitli alanlarda uzmanlaşŸabilirler klinik psikolog, eğŸitim psikologu, gelişŸim psikologu gibi...

yurdumda ise klinik psikolog ve psikiyatristler hala karışŸtırılırlar. daha avam bi tanım vermek gerekirse psikiyatristler ilaç yazabilirler, psikologlar yazamazlar. *
devamını gör...
psikiyatrist olmak için en az 10 veya 11 sene gereklidir. 6 sene tıp fakültesi ardında uzmanlık eğitimi.

psikolog olmak için bu kadar beklemeye gerek yok.
devamını gör...
şudur budur falan. önemli olan benzerliklerindeki ortak nedenler. ikisi de akılla ilgilenir öyle mi? aklı karışık olanlarla. insanın aklı niye karışık olur? niye kafam karıştı deriz? niye takıntılar bırakmaz bizi? çünkü bilinçaltın müslüman değil. belki müslümansın sorduklarında ama lafzen. zihnin iman etmemiş. kafan karışmış. imanla küfür karışmış birbirine. dolayısıyla hastasın. huzur bulamazsın. koşarsın işte psikologa psikiyatriste. onlar sanki çok mu mümeyyiz_ çok akıl sağlığı iyi. istisnalar dışında hayır. çözüm basit. huzur islamdadır. aklın ilacı tefekkür, kalbin ise imandır.
devamını gör...
biri ilaçla rahatlatır, devlet hastanelerinde bolca bulursunuz. hiç bir teste gerek duymadan teşhisinizi koyar, reçetenizi yazar.

diğeri ise minimum 150 tl den başlayan muayene ücretiyle, muayenehanesinden hizmet verir; sıkıntılarınızı, sıkıntılarınızın ölçüsünde seanslara bölerek tedavi etmeye çalışır.devamını gör...
psikiyatrist sıkıntının tıbbi boyutunu sinir sistemine haiz olmasıyla bilir, ilaç yazar bunun için.
psikolog daha çok o sıkıntının psikolojik terimlerini bilir tıbbi boyutunu bilmez, bunun için tavsiye verebilir.
devamını gör...
psikolojik hastalıklar fiziksel ve yaşamsal * olguların etkileşiminden oluştuğunu kabul edersek psikiyatrist işin fiziksel boyutunu klinik psikolog işin yaşamsal boyutunu ele alır.

not: bilinenin aksine psikologlara ilk öğretilen şeylerden biri asla danışanlarına tavsiye veremeyecekleridir. psikologlar insanlara, hayatlarında karşılarına çıkan problemleri değişik şekillerde ele alabileceklerini göstermek ve öğretmektir. o sorun karşısında ne yapacağı bireylere kalmıştır.
devamını gör...
psikolog dinler, psikiyatrist yazar
psikolog ruh doktorumsudur, psikiyatris bedene de bakar
ikisi de psi ile başlar sonları farklı biter
psikologa giden henüz herşeyin başındadır, psikiyatriste giden için işler biraz karışmıştır
devamını gör...
halk arasındaki tanıma göre psikolog daha doğrusu piskolok ilaç yazmadan tedavi edene denirken, psikiyatrist yani piskiyatrist ilaç yazarak tedavi edendir.

lakin işin aslı, psikolog üniversitede psikoloji bölümünü bitirmiş ve ardından klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaparak uzman psikolog unvanını almış kişidir (halk arasında piskolok sadece ilaç yazmayanına dendiği için, klinik psikoloğu örnek verdim. yoksa psikolojinin birçok alt dalı var ve lisans eğitimini psikoloji üzerine alan kişi, diğer branşlardan birinde yüksek lisans yaparak o branşın uzmanı olur elbette) klinik psikoloji uzmanı olan kişi, kendisine danışan insanların zihinsel ve duygusal problemlerini inceleyip o problemin çözümü için danışmanlık görevi yapar.

halkın ilaç yazarak tedavi ediyor dediği piskiyatrist ise tıp doktorudur ve doğal olarak lisans eğitimini tıp fakültesinde aldıktan ve tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra psikiyatri branşı üzerine uzmanlık eğitimi alıp psikiyatri uzmanı doktor olarak görevine başlar. bu kişiler de insanların zihinsel hastalıklarını teşhis ve tedavi etme konusunda görev yaparlar.

unvanlarına bakarak kısaca ilaç yazan ve yazmayan diye sığ bir bakış açısından tanım getirmek ciddi bir eksiklik ve hata olmakta. o unvanları alabilmek için aldıkları eğitim sürecine, dolayısıyla emek verdikleri yıllara bakarak tanımlamak gerekir. ikisinde de yıllardır verilen emek ve dirsek çürütme, bol okuma ve araştırma süreci vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar