psikoloji

kafaya çok takılan şey... en ufak birşey oluyor! ay psikolocim bozuldu! tırnağın kırılıyo! ay şu oldu bu oldu... mızmızlığın adını manik depresif yaptılar bir de! tam oldu... cuk oturdu billama.
devamını gör...
en temel tanımıyla davranışı inceleyen bilim dalıdır. davranışın oluşumunda etkili olan süreçler, davranışın görülme sıklığının azaltılması veya artırılması gibi konular üzerinde araştırma yaparlar. toplumda yalnızca klinik psikoloji psikoloji denilince anlaşılsa da sosyal psikoloji, endüstriyel psikoloji, eğitim psikolojisi, spor psikolojisi gibi alt dalları da bulunur.
devamını gör...
eğitime müthiş katkısı olan davranış bilimidir. eğer iyi kavranırsa ve günümüz öğrencileriyle de sentezlenirse öğretmenlere öğrenciler üzerinde olumlu etkiler bırakma, onlara hayat tecrübesi izdüşümü bırakacak yaşantılar kazandırma gibi amaçlara ulaşmada çok yardımcı olur.


(bkz: eğitim psikolojisi)

(bkz: gelişim psikolojisi)

devamını gör...
10.
davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalıdır. hem insanlar hem de hayvanlar üzerindeki çalışmaları kapsar. psikoloji diğer bilimlere kıyasla kısa bir geçmişe sahiptir. bu kısa süre içinde psikoloji değişik biçimlerde tanımlanmıştır. ilk tanım insan zihninin yapısının incelenmesi biçimindeydi. insan zihnini gözleyebilmenin olanaksızlığı karşısında psikologlar, psikolojiyi "gözlenebilen davranışların bilimsel incelemesi" biçiminde tanımlamışlardır. insan zihninin davranış üzerindeki etkisini kabul etmeyen bu yaklaşıma, psikoloji içinde tepki oluşmaya başlamış, bellek süreçleri ve düşünme gibi zihinsel işlevleri inceleyen bilişsel psikoloji ortaya çıkmıştır.
devamını gör...
11.
' tüm insanların psikolojik sorunları vardır ' diyorlarmış psikologlar. bir tıp alanı düşünün ki tüm beşer sizin hastanız. herkese hasta bu, muhakkak derinlere inersek bir sorununu buluruz diye yaklaşıyorsunuz.

tabi onlar bilim adamları. yılların getirdiği birikim ve ilimle uzmanı oldukları konuda doğru bildiklerini söylüyorlar.
ilk duyduğumda beni güldüren bu iddiayı sonradan düşünüp taşındığımda. kafamdaçeşitli insan modelleri oluşturup elimden geldiğince kişiliğini irdelediğimde söylenen iddianın doğru olduğunu farkettim. evet her insanın -- hele ki çağımız insanın - mutlaka bir sorunu var.

bu sorunlar öncelikle psikolojimizi koruma altına almak için savunma mekanizmaları gliştiremediğimiz çocukluk döneminden kaynaklanıyor genellikle. mesela boşanmış aileler, vefat eden anne- baba, maddi imkansızlıklar, çocukken yaşanan hastalık ve travmalardan kaçımız sağ salim çıkabildik..

yine aynı sorunlar korumak için aciz kaldığımız hasletlerimiz yüzünden oluşuyor. mesela aşık olma, daha başarılı ya da fiziksel olarak daha güçlü olma olayları gibi.. aşık olduğu sevdalandığı kimse tarafından terkedilen ya da aldatılan kişi bir daha eskisi gibi kimseye güvenip aşık olabilir mi.. biraz zor.. ya da kız kardeşi kendisinden daha güzel ya da başarılı olduğu için hayatı boyunca ezilen kişi özgüvenini ne zaman tam olarak yerine oturtur..

bu psikoloji hakikaten ilginç bir bilim dalı..insanlara bakıp onların iç dünyalarını görmeye çalışmak çok derinlerde hazine aramaya benziyor biraz da.
devamını gör...
12.
son zamanlarda bu bilim sayesinde bir çok kişi hasta, bir çok suçlu hasta, insanların tümü (aslında) hasta sınıfına girmiştir. psikolojim rahatsız diyen insan sesleri çoğalmış, her abudik gubidik davranışın adı konulmuştur. hep merak ederim, bu bilim olmadığı zamanlarda insanların çaresizliğini. şimdi bu bilim sayesinde, neredeyse her acı şekline göre bir ilaç var. minimal düzeyde küçük eroincikler. şimdi aklıma gelmiyor internet sitesi bir sitede yayınlanmıştı, bütün antidepresanların içinde esrar, eroin bazlı kimyasallar bulunuyormuş
devamını gör...
sözel zekanın ellerine verilemeyecek kadar değerli bir bilim dalı. analitik düşünce gerektiriyor her şeyden önce. aklın labirentlerinde dolaşmayı sevecek kadar da delilik gerekiyor. bu yüzden psikologların psikolog olmaları için ilk önce akıllarından feragat etmeleri gerekiyor. delirmenin sınırlarında dolaşmayan her psikolog aslında psikolojinin incelediği sahaya giriyor. ruhu anlamak, analitik düşünceden bağımsız olduğu kadar analitik düşünce gerektiriyor aslında. sebep sonuç ilişkilerini genellemelerle öldüren her psikolog aslında bir suç işliyor.
devamını gör...
freud'dan sonra (lacan'ın bütün çabalarına rağmen) analitikçi ekolün eline geçen bilimdir. zaten nolduysa ondan sonra oldu. psikanalizle psikolojiyi bile ayıramaz hale geldi millet hatta bilinen bütün bu pop psikolojik zırvaların çoğunun müsebbibi bu ekoldur. akademik anlamda da epey etkinler. kıta ekolü okyanus ötesine bu anlamda nüfuz etmekten çok yoksundur. fransız yapısalcıları dışında bu mirasa sahip çıkan da pek yok. o sebepten lisede bölüm seçme kafasıyla eleştirmek yanlıştır.
devamını gör...
temelde tanımı şu şekilde de yapılabilir:

kronolojinin eline verilmemesi gereken bilim dalı. anal kaşıntılarla, oral yaratımların arasında kaybolup gidiyor canım psikoloji. olan kronolojinin ellerine oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar