pttmessenger

ptt'nin kullanıma sunduğu yerli mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulaması. şu anda hem android hem ios işletim sistemli telefonlardan hem de masaüstü bilgisayarlardan kullanılabiliyor.

ptt değil de daha özgün bir isim bulunabilirdi. belki whatsapp gibi yabancı menşeili uygulamaların yerini doldurabilirdi.
devamını gör...
asla kullanmayacagım uygulamadır. bu tür uygulamaları ne devletler ne de büyük şirketler yapmamalıdır. yoksa girişimcilik ölecek. ben şimdi çıkıp instagram benzeri bi uygulama gelistirsem imkânları benden daha yüksek olan bir şirket daha iyisini yapsa ben batacagim. gavurdan daha büyük gavurluk bu büyük şirketlerin yaptığı.
devamını gör...
bir iletişim kurumu olan ptt'nin böyle bir uygulamaya sahip olması yadırganacak bir durum değil.

bir ekosistem oluşturabilmesi önemli. bu altyapı dışarıya açılırsa uygulamanın kendisi için de ek ürünler ortaya çıkar. yine içerisinde anlık mesajlaşma desteği bulunan farklı uygulamalar için bir altyapı oluşturabilir.
çok ta güzel olur.
zira anlık mesajlaşma uygulaması geliştirmek uzun ve ekonomik açıdan riskli bir süreç. maliyet açısından, üç beş yazılımcının bir araya gelip altından kalkabileceği bir iş değil.


ben kullanırım.
bizden bir şeyler çıkınca kırk tane kulp takılır.
kulak asmayın.

fişleme iddialarına bir tarafımla bile gülmem. zaten istediğinde bütün verini görebilen devletin messenger uygulamasına mı ihtiyacı var.

whatsapp ilk dönemlerinde paralı hale getirilecekti. lakin vazgeçildi.
şimdi ödemeler kullanıcı bilgileri ile yapılıyor.
whatsapp ta bunu saklamıyor zaten.
daha kullanmadığınız uygulamanın verilerinin kime gideceğini biliyorsunuz(!).
whatsapp'ın veri analizlerinizi kime verdiğine dair bir fikriniz var mı peki?
devamını gör...
bunlar bir ara dinlenemeyen güvenli telefon diye tübitaka telefon yaptırıp devletin tüm üst birimlerine dağıtmışlardı. sonra ortaya çıktı ki fetö bu yolla tüm devlet erkanını dinlemiş.
hala akıllanmamış bunlar.
ayrıca bu süper zekalıların kurdukları btk kurumu o kadar çok dış bağlantı içermişti ki en son binayı komple değiştirmişlerdi.
o yazılımcıların kim bilir kaç tanesi hangi dış destekli şeyhin mürididir.
devamını gör...
aslında mantıklı. bilgilerimizi amerikan menşeli bir kuruluşa değil devlete aktarma ihtimali. devletin fişlemek için ayrı bir programa ihtiyacı var mı bir fikrim yok ama geçmişe şöyle bir bakınca istenilse her türlü fişlenilebilir gibi duruyor. sıkıntı şu ki biz ülke olarak pardus gibi yerli yazılım sistemlerini tam manasıyla halledip vatandaşa arz etmiş olsak yine aynı kuşku olacak belki de. nefret ediyorum şu güvensizlik halinden. hakikaten tüm bunları yaşamak zorunda mıyız ya? açılın ergen isyanım geldi bir köşede takılacam.
devamını gör...
o değil de bu uygulama ile fişlendiğimizi biliyoruz ama teknolojik olarak kat kat üstün ve kameraya, kişilere, bilgilere, ses kaydına ona buna erişimi isteyen gavur uygulamalarına kılımız kıpırdamadan anamızı, avradımızı, bacımızı vs. emanet edebiliyoruz...
bu da ilginç.
devamını gör...
olm niye kekoluk yapmakta inat ediyorsunuz, diğer programlar da bütün verilerimizi alıyor, tırıvırı falan...
verilerimizin her türlü toplandığını biliyoruz, hatta sadece bizim de değil, bizim verilerimizi toplayanların verilerini de birileri topluyor, hatta onu toplayanlarınkini de...
mesele bu verilerin sana dönüşü, 2 tane kıytırık reklam olarak da dönebilir, vatan hainliği damgası olarak da.
ya ülkenizden bihabersiniz, ya da çok güzel salağa yatıyorsunuz.

okuyun

tanım : riyakarlık yapılmıyorsa eğer, pek çok sözlük yazarının telefonundaki whatsapp'ı silip yerine kuracağı uygulama.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar