pul koleksiyonu

bir dönem sahip olduğum koleksiyon kardeşim pencereden atarken gülücükler saçıyordu, sonrası malum ''annem bağırıyordu bırakk çocuğu küçük o''
devamını gör...
eski türk filmlerinde, kötü rolde olan erkek, esas kız için düşündüğü kötü emellerini gerçekleştirmek üzere "sana pul koleksiyonumu göstereyim mi?" dediği, tuzağa düşürmek için yapılmış koleksiyon idi.
devamını gör...
yeşilçam'dan öğrendiğimiz kadarıyla; menfi amaçlar için nuri alço'nun cebinde taşıdığı 'içkiye katmalık hap' gibi pratik olmasa bile, etkili bir yöntemdir..
devamını gör...
akıllara değişik düşünceler getirse de 90 yılların en güzel hobisiydi. dededen babaya ondan da oğula geçen bir hobiydi. dışarıdaki kızlara ''gel sana pul koleksiyonumu göstereyim'' den çok, bir babanın yada dedenin evladına elinde koleksiyonu ile gelip göstermesinden ibarettir. ha bu dedemin zamanında bir kaç kişiye daha pul koleksiyonu gösterdiği gerçeğini değiştirmez.
devamını gör...
eskilerden bir hobi. mektuplarda pul yerine damga kullanılmasıyla beraber, meraklılarının daha da zorlandığı bir gerçek. hem mektup falan da kalmadı.

devamını gör...
edinmeyi ciddi anlamda kafama koydugum hobi. simdiden birkac sehir ve ulkenin pulu var elimde. mektup kartpostal ile baslayinca degersiz gorunen her pulun aslinda bir hikayesi oldugunu ve bir sehir veya ulkenin degerini yansittigini fark ettim.

eski basim pullari temin etmek ve ciddi anlamda bir koleksiyon yapmak butce ve baglanti ister. baglanti konusu kolay da butce sikintili diyenler icin ulkelerin veya sehirlerin gunumuz pullari da is gorur.

ptt nin filateli sitesinden cesitli pullara ulasmak mumkun. ayrica 50 lira civarinda bir ucrete mukabil pullarin muhafaza edilip siralanabilecek pul defteri de alinabilir. sonrasinda farkli sehirlerin ptt lerinden fazla sayida pul alinip bir kismi kendi koleksiyonuzuza bir kismi da yurt disindan bu ise hevesli sizin gibi kisilerle takas yapabilirsiniz. yurt disina bir ince zarf gondermek 5 liradan basladigi icin istediginiz ulke veya sehir pullarini har vurup harman savurmadan almak icin mantikli edinme programi yapmakta fayda var. sonra batabilirsiniz *.

facebook veya imstagram uzerinde pek cok grup pul takasina musade etmektedir. tabisip guvendiginiz kisilerle takas yapabilirsiniz. yapin ve arada iletisim kurun. yeni tanisilan bir insan edinilen pula ayri bir boyut kazandirir.

tabii bir de bu hobiyi yuksek sesle soyleme baskisi var tukiyede. yani zor soylenir cinsten. yesilcam sag olsun, ben pul koleksiyonu yapmacam denildiginde herkesin yuzunde muzip bir ifade. Allah bilir nasil pislik seyler dusunuyorlar. ama takilmayin zira ileride colugunuza torununuza gosterecek bir birikiminiz olsun yaslandiginizda iyiki yapmisim dediginiz ugrasiniz.
devamını gör...
yardım edin lütfen

pullar'a ilgisi olan ve bana fiyatlarını söyleyebilcek birisi var mı osmanlı'dan itibaren başlıyor apollo'nun uzaya fırlatıldığı zaman'ın amerika dan gelmiş pulları,avrupa'nın pulları her şeyi ile çok iyi kapsamlı bir koleksiyon daha nice cins var da şu an yanımda değil ve saymaya üşeniyorum.


hepsi orjinal ve çeşitli dünya ülkelerinin orjinal pulları.
devamını gör...
benim küçükken sahip olduğum koleksiyondur. şimdi nerede bilmiyorum.
aslında aklıma geldiği iyi oldu. haftasonu bulayım en iyisi ben. aynı puldan birden fazla olanlar da var. değiştirmek isteyen olursa değil tokuş yaparız.
devamını gör...
başlıkta denilmiş , bir zamanlar dizilerde dalgası dönerdi pul koleksiyonumu gösterimi diye cinsel şakalar vs *
en iyisi benim gibi eski para yada özel para koleksiyonunuz olsun. adı çıkmamış*
devamını gör...
500'e yakın pulla sahip olduğum koleksiyon.

pullarımı kitaplığımda buldun. evet aradan uzun yıllar geçti ama fazla uzaklaşmış olamazlardı zaten.
pulların arasında bir de not buldum.
çocukken üşenmemişim saymışım.
67 tane atatürk pulu var.
13 tane kızılay gençliği pulu var
12 tane damga pulu var
bunların dışında 127 tane daha türk pulu var.
63 tane de yabancı pul var.
toplamda 282 pul ediyor.
bunların hepsi birbirinden farklı
.

212 tane de aynı olan pullar var.
genel toplamda 494 pul ediyor.


ilgilenen olursa satarım demek isterdim ama satamam.
hepisinin hatırası var bende*

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar