puma

puma olağanüstü güç ve dayanıklılığıyla tanınır. hayvan bir atlayışta 6 m.'lik bir uzaklığı aşabilir. ayrıca 12 m. yüksekliğe sıçrayabilir, 18 m. yükseklikten aşağıya da kolaylıkla atlayabilir. puma, kendi ağırlığının 3 katı olan bir avını karda rahatlıkla sürükleyerek taşıyabilir. avını ararken kendi bölgesinden 45-75 km.'ye kadar uzağa gidebilir.

hayvanlar ans., c.b.p.c publishing, memeliler, s.185

yenmesi caiz değildir, bilmeden yenilmek caizdir.
devamını gör...
hem pusu hem de takip avını yapabilen pumanın avları da oldukça çeşitlidir. ana besini geyikdir ama aynı zamanda böcek, fare, tavşan, evcil kedi ve köpek, alpaka, sürü hayvanlarını da avlar. sürekli olarak saklanan bir kedi olan puma insanlardan uzak durur ama çok nadir de olsa insanlara saldırdığı görülmüştür.
devamını gör...
en çok çakması yapılan markalardan biridir.
amcanın birisi de kuma ismiyle taklit etmiş. hele bir de resmi var ki, yeme de yanında yat.
hadi ismini taklit ettin, ona yakın bir isim buldun, anladık. ulan, insan benzer bir resim koyar. puma diye koyduğun şey resmen ayı lan.
devamını gör...
adidas'ın kurucusu adolf dassler ile kardeş olan rudolf dassler tarafından kurulan alman ayakkabı markası.

tüm dünyada ayakkabı pazarında birinci olan nike, ikinci adidas'ın ardında üçüncü sırada bulunmaktadır. farklı ve güzel ürünleri ile her daim gözde olan ancak türkiye'de en çok kaçak ürünleri yapılan firma.

gana, kamerun, mısır, angola, fildişi sahilleri, senegal, tunus, togo gibi ülkelerin futbol takımlarının sponsorluklarını yapmakta olan firma nike ve adidas'ın en büyük pazarları olan avrupa'nın aksine afrika ülkelerinde daha aktif olarak yer almaktadırlar.

türkiye pazarında ise dünya genelinde kine benzer olarak nike ve adidas'tan daha düşük bir pazar payına sahiptir.
devamını gör...
15.
kuzey ve güney amerika'da yaşayan yırtıcı bir dağ kedisidir (aslan da diyebiliriz). ayrıca rudolf dassler'in 1948 yılında kurduğu spor giyim ve ayakkabı şirketinin de markasıdır.

#2824
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar