rabia naz vatan

12 yaşındaki rabia naz vatan'ın cesedi 12 nisan 2018'de giresun eynesil'deki evinin önünde ayak bileği kopma derecesinde yaralanmış halde bulundu. polis ve savcılık olayı tüm detaylarıyla araştırmadan intihar olarak etiketledi. rabia'ya eynesil belediye başkanının yeğeninin arabayla çarptığı ve sonradan olaya intihar süsü verildiği iddia ediliyor.

bir kısmı belgelerle desteklenmiş kuvvetli iddialar şu yönde: rabia'nın çantası evin terasına atılmış, kitabının intihar kelimesi geçen sayfası ataşlanmış, evinin önüne konmadan önce götürüldüğü düşünülen ahır belediyece 1 günde imar çıkarılarak yıkılmış, savcı delilleri incelemeye geç göndermiş... bunların hepsi günlerce kızının intihar ettiğini sanan babanın hukuki mücadelesiyle ortaya çıkarılıyor. olayda daha da mide bulandırıcı detaylar ve siyasi bağlantı iddiaları var. detaylı bilgi aşağıdaki floodda:

https://twitter.com/metciha...

son gelinen durumda olayın intihar olduğuna inanan kalmadı. rabia bu dünyadan gitti ve geri getirilemeyecek ama inşallah bu hadise tüm detaylarıyla aydınlanır ve herkesi nüfuzuyla susturarak bu memlekette istediği gayrımeşru işi görebileceğini sanan azmışlara bir ders olur.
devamını gör...
gösterilen delillerden açıkca anlaşıldığı üzere görevini ihmal ederek bahsedilen suçu gizleyen bir savcı söz konusu.. savcılara söz etmek isteyen bütün "öğretmenleri" bu başlığa bekliyorum..
tanım: türkiyede bir kimin eli kimin cebinde belli değil olayı..
devamını gör...
bu ülkeye dair umutlarımızı iyice yitirmemize sebep olacak olay. ortada ölen masum bir çocuk, çaresiz ailesi ve yandaşlığın ne kadar iğrenç bir şey olduğunu gözümüzün önüne sokan rezil bir sistem var. dilerim bu olayın müsebbibi ve olayı karartmaya çalışanlar en ağır şekilde cezasını bulur ve bizde adalete olan inancımızı iyice kaybetmemiş oluruz.
devamını gör...
bir babanın kızının ölümünü araştırması olayıdır. 12 yaşında kaç çocuk intihar ediyor bu ülkede. ya da düşen çocuğun ana damarlarindan biri kesik fakat düştüğü yerde kan yok.
korunanlar var kulağının üzerine yatanlar adaleti kullananlar var ama unutmayın sakın unutmayın hakk ın divanında ne babanız ne dayınız sizi kurtaracak. rabbimden niyazımdır bu sefer dünyada tecelli etsin adalet. adalet arayıp bulamasınlar ceksinler yaptıklarını.
bir babanın kızını kaybetmesi ne demek sorarım sözlükteki babalara annelere ?
devamını gör...
yaşadığımız coğrafyada eğitim, ahlak, medeniyet ve sair mevzuda memleketin geldiği vaziyeti temaşa edebileceğimiz hadiselerden birisi daha.

mevzu son kertede kızının katilini arayan baba şaban vatan'ın öz kardeşinin beyanıyla akıl hastası tanısıyla hastaneye yatırılmasına gelmiş.

şaban vatan'ın kardeşi muhammet vatan, rabia'ya araçla çarptığı söylenen şahsın amcası eynesil belediye başkanının yakın arkadaşıymış.

adlı tıp 11 yaşındaki rabia'nın cesedini inceleyip intihar değil trafik kazası olduğu görüşünü vermiş. bakanlar, milletvekilleri üç maymunu oynuyor. adalet tecelli için yine sosyal medyadan medet bekliyor.

eskiler Allah devletle sınamasın der. rabia da babası da devletten büyük değil nihayetinde.

bir sabah uyansak mesela. görünmez bir el rabia'nın parçalanarak gerçeğe ulaşılan minik vücudu misali yarıp açsa bu memleketin derinlerindeki suç döngülerini.

ahlaksızlıkları, akla sığmayan şerefsizlikleri, perde önünde birbirine atıp tutan arka planda pazarlıklar yapan siyasileri ve onlara tapan akıl hastalarını çıkarıp bir çöp torbasına doldursa.

geride kalan hastalıksız, kansersiz, hayat emaresi gösteren üç beş can masalın mutlu sonunu görse.

belki o zaman yüreği soğur şaban baba'nın. belki o zaman gerçek cennetine kavuşur rabia.
devamını gör...
hala hükümet üç maymunu oynuyor. istenildiğinde yukarıdan tek talimatla tüm işleri çözen beyzadelerin bu olaydan haberinin olmamasına inanalım mı?

görele sulh ceza hakimliği, kızının ölümüyle ilgili farklı iddialar ortaya atan baba şaban vatan'ı akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için samsun ruh ve sinir hastalıkları hastanesi'ne sevk etti. hakimlik, babanın, 3 hafta süreyle gözlem altında tutulması kararı verdi. şaban vatan karara, giresun sulh ceza hakimliği'nde itiraz etti. ancak mahkeme itirazı reddetti.

karara tepki gösteren şaban vatan, şunları söyledi:

"acımızla baş başa kalamadan, kızımın yasını tutamadan, bu tür olayların peşine düştüm. bir dedektif gibi çalıştım. kızıma ne olduğunu bilmek istiyorum. ben kızımı kaybettim, öleni geri getiremem. bu çabam rabialar ölmesin diye. bugün benim doğum günüm. böyle bir günde gözetim altında tutulmam gerektiğine dair bir karar gönderdiler. ben kızını, canını kaybetmiş bir babayım. benim dünyam, benim hayatım elimden alındı."


https://www.google.com/amp/...
devamını gör...
bu olaydaki hukuksuzluk ve aymazlık silsilesine tepki niçin bir toplumsal infiale doğru gidiyor, biz bu kadar adil veya aktif bir millet miyiz bu konularda, maalesef hayır. hakkı tutan bir topluluk hep oluyor içimizde neyse ki o ayrı. ancak burdaki durum birikmiş bir şeylerin taşması.

bu önce muhalif kanatta "bizi duyan yok" tepkisiyle başladı. sonuçlarını biliyoruz. o zaman da bir çevre mevzusuydu görünen. dış bağlantılar kısmını şimdi bi kenara koyun. türkiye'de bi kesim neden illallah etme noktasına geldi ondan bahsediyorum. hepsine 100er lira verilmedi herhalde. o dönemde iktidarın tabanı olarak görülen kesimden birçok kişi de "bu kadarı fazla niye böyle sert karşılık verildi" diye sordu. nitekim o sertlik olayları daha da büyüttü.

şimdi çok daha vahim bir durum var. alenen kendi destekçilerinin eleştirilerine de kulağını tıkamış, kendisinden olan olmayan bütün medyayı bu hadiseye özel susturmuş, sanki aylardır belli aralıklarla sosyal medyada gündem olan bu konuyu hiç duymamış gibi yapan bir zümre var. "size rağmen yaparız, size rağmen ederiz" siyaseti kendi halkına dönünce varacağı yer budur. muhaliften başlar, kendinden ayrılana yönelir sonra da tüm kesimlere böyle bakmaya evrilir.

ekonominin kötü gidişi bile bu tavırla doğrudan alakalı. güven kalmadı çünkü. iş adamından normal vatandaşına herkes "ben ne kadar haklı olursam olayım bir zümre aksini isterse ne bana yargı sahip çıkabilir, ne ben kendimi onların bütün bu baskılarından kurtarabilirim" diye düşünüyor. bu rezalet bir haldir. akılcı olan hiç değilse ülke gündemine oturmuş bir olayda müdahale edip işi tersine çevirmeleri ama onu dahi yapmıyorlar. çok ilginç çok tuhaf. her iktidar kendi sonunu kendi eliyle hazırlıyor sanki.
devamını gör...
bir yıl önce evinin önünde ölü olarak bulunan 11 yaşındaki kız çocuğu. soruşturmanın sonuna gelindiği söyleniyor. babasının başvurusu üzerine hsk olaya el koydu. müfettiş incelemesi yapılacakmış. umarım birileri üstünü örtmeye çalışsa da adalet bir şekilde yerini bulur.
devamını gör...
yürütülen soruşturma kapsamında 60 tanık bir kez daha dinlenecekmiş ve olay yeri incelemesi yapan polisler hakkında da soruşturma başlatılmış.

inşallah tepkileri susturmak maksatlı yapılan bir göz boyaması değildir.
devamını gör...
yukarıda ifade edildiği üzere üstü örtülecektir. memlekette şerefli hakim savcılar hep sürülüyor. görevi kötüye kullanan belediye başkanı hakim ve savcılar ile onlara talimat veren nuriş gerekli cezayı almadıkça adalet tecelli etti demem şahsen.
devamını gör...
unutulup gitmiş olaydır. babayı tımarhanede ilaçlarla gerçekten aklından etmezlerse iyi. olay araştırılmalı zart zurt dediler, halk tepkisini ortadan kaldırmak için açıklamalar yaptılar, sonuç ne? incelenmesi istenen samanlık belediye tarafından yıkılmış. bu olay vesilesi ile söyleyeyim ki, tarafımca türk adalet sistemi artık yok hükmündedir. vatandaşını korumakla mükellef olan, haklıyı haksızı ayırt etme görevi olan bu sistem garibanı yiyorsa ben öyle adaleti de sistemi de kabul etmiyorum.
devamını gör...
olayı örttüğü iddia edilen nurettin canikli twitter'dan açıklama yapmış:

"uzun bir süre babanın acılı olduğu ve acısından dolayı bu tür davranışları sergilediğini düşünerek dava açmadım. hatta ilk etapta açtığım davayı da geri çektim. ancak devam eden ve dayanılmaz boyutlara ulaşan iftira ve hakaretlerine karşı hukuki yola başvurmak ve bunlarla ilgili olarak dava açmak benim için zaruri hale gelmiştir"

"açtığım davalar, sadece hakaret ve iftiralarla ilgilidir. rabia naz vatan’ın ölümüyle ilgili olarak babanın yaptığı paylaşım ve iddiaların engellenmesine yönelik değildir. acılı baba olmak, olayla hiçbir şekilde dahli olmayan şahsıma her gün hakaret ve iftiralarda bulunmanın bir gerekçesi olamaz."


demiş. hala olayla ilgili sağlıklı bir soruşturma yürütülmüyor. samimi olarak kamu vicdanını rahat ettirecek açıklamalar yapıp olayı aydınlatmak için elinizi taşın altına koymadığınız sürece nasıl güven tesis edeceksiniz?
devamını gör...
ölümüne ilişkin meclis araştırma komisyonu kurulmasına dair meclis kararı bugün resmi gazetede yayınlanmış yavrucağız. yetmez ama evet...
devamını gör...
aylarca süren çaba sonunda ölümüne ilişkin meclis araştırma komisyonu kurulmasına dair meclis kararı verilen kızcağız.

inşallah kim tarafından öldürüldüğü ortaya çıkar ve acılı ailenin yüreği biraz olsun ferahlar.

inşallah şule çet cinayeti için de böyle bir komisyon kurulur.
devamını gör...
şüpheli çocuk ölümlerini araştırmak için kurulan tbmm komisyonu geçen hafta ilk toplantısını yapmıştı. alınan karara göre komisyon olay yerinde inceleme yapacakmış. ilk incelemeyi rabia naz vatan olayı için giresun’un eynesil ilçesine giderek yapacak.

ilerleyen günlerde verimli bir sonuç alınabilecek mi göreceğiz.
devamını gör...
adli tıptan terastan yeşil alana düşüp 6-7 metre sırtüstü ve dirseklerinden güç alarak beton zemine sürünmüş olabilir sonucu çıkmış. betonda kan izi olmaması ve ailenin trafik kazası iddiası hiç değerlendirilmeden "yüksekten düşme ile mümkün yaralanmalar" diye geçilmiş. peki araba çarpmasıyla olabilir mi o neden sorulmuyor ? hepsini geçtim baba bu kadar zamandır eynesil belediye başkanının ailesini hedef gösteriyor. bu kadar zaman iftiraya uğruyorlarsa çıkıp biz o gün şuralardaydık bu da kanıtları diye niye ortaya koyamıyorlar ? neden sadece kazaya dair delil yok denip geçiliyor ? tanık ifade değiştirip "süründüğünü de gördüm" diyor, ne halt yemeye başta söylemedin diye soruyorlar "korktum" diyor ve bunda hiçbi mantıksızlık yok... bu işin vebali çok şeyi yıkar. o komisyon adam gibi çalışmayacaksa hiçbir siyasi de bu vebalin altından kalkamaz. ailenin iddialarının hedefindeki kişilerin olay günü nerelerde oldukları araştırılmalı. meclis komisyonu kenardan duruşma izleyecekse ne anladım o komisyondan...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar