ramazan davulcusu

nostalji olmuş davulcudur. onların yerine ezan okuyan çin malı çalar saatler vardır.
devamını gör...
en sevdiği ay ramazan ayı olan davul konusunda uzman, müzisyen ruhlu yurdum insanı.
devamını gör...
az ince izlediğim videoda şakaya maruz kalan kişi..
4genç davulun sesiyle birlikte sahur vakti sokakta halay çekmeye başlıyor..adam doğal olarak ne yapacağını bilemedi..*
devamını gör...
gece gece kulaklarımızın ırzına geçendir.

tamam bir gelenek olabilir, saygı duyarım, devam etsin. ama sesinin kötü olduğunu kabul edin. ramazan davulunun değil, davulun sesi kötü.

kimin davul sesini duyunca içi rahatlar, gönlü şenlenir, hayata ve kendisine olan umudu artar?

biraz gerçekçi olalım ve en azından davulun sesinin kötü oldugunu kabul edelim, ramazan davulcusunu etmesekte.
devamını gör...
bugün uyku esnasında kaşını gözünü yarmak istediğim insan.
devamını gör...
ortalıkta korsanları çokca bulunmkatadır.para verirken yaka kartı olup olmadığına dikkat edin.zira kimsenin hakkı yenmemiş olur.
devamını gör...
imsak vaktinden 2 saat önce davul çalan şahsiyetlerdir.ilk önce uyuyalımda öyle uyandır dimi.
devamını gör...
genellikle bir kamyonetin arkasında davul çalan kişidir.
devamını gör...
bugünlerde her gece 3 bucuk dolaylarında odamın penceresine doğru davulunu gümleterek beynimi patlatan pisikopat. bir günde arka mahalleyi dolan yoksa ben sana dolanacağım.
devamını gör...
kardeşimin davulcu baba diye hitap ettiği ve ramazanı, ramazan yapan güzelliklerden biri. fakat bugün farkettim ki artık mani söylemiyorlar. elime alsam davulu şöyle bir bağırsam:

akşam ezanı dinlemek
sahur vakti yemek yemek
ramazana mahsus şeydir
gece davulcu söylemek

belki davulcu babalar da aşka gelir ve o güzel manilerine olan hasretimi sona erdirirler..
devamını gör...
mani söyleyeni bizim mahallede olmayan davulcu.
mani söyleyeni dadından yenmez. * * * *
devamını gör...
en sonunda kafa göz girişeceğim kişidir. ne oluyo lan gecenin 4ünde güm güm! oruç tutan var tutmayan var, kaldı ki tutan insanlar bile rahatsız oluyolar bu gürültüden. geleneklerimizi yaşatalım klişesine de ancak bi tarafımla gülerim. bundan bilmem kaç yıl* önce, insanların ramazanda sahura kalkabilmesi için böyle bir çözüm bulunmuş. o zamanlar ne arar çalar saat, cep telefonu vs.
e şimdi ihtiyaç yok böyle birşeye, e yeter canım yani gelenekler yaşasın diye kafamın şey edilmesine de razı olmam. kısacası artık kadük bir gelenektir ramazan davulcuları . . .
devamını gör...
son günlerde daha bir şevkle davul çalan amca. bakın mors alfabesiyle aslında ne diyor:

ramazan bitiyooor
bahşiş vakti geliyooor
duyduk duymadık demeyiiin
burdan davulcu geçiyooor
devamını gör...
sevilmeyesi insandır, ramazan davulcusu geleneği dinimizin bir getirisi değildir, neden kutsal bir insanmış gibi gösterildiğini anlamış değilim, evet hangi ortamda gereksizliğinden dem vursam dini değerlere dil uzatmışım gibi bir tavırla karşılaşıyorum.. bulunduğum semt itibarıyla saat 2'de davul sesini duymaya başlıyorum 5'e kadar.. ee bu zulüm değil mi? küçük çocuğu var, yaşlısı var, gayri müslimi var.. ki elzemiyeti tartışılır sahura kalkmak için teknolojinin ilerlemesiyle binbir türlü yol var..
devamını gör...
ramazan başlayalı resmen "gecemin kabusu" olmuş bir garip insan versiyonudur.
caddenin başından rölanti bir hızla yola çıkar. caddenin ortasına geldiğinde (ki yaşamak zorunda olduğum yalnızlığımın mekanıdır tam karşısı) resmen transa girmiş rockçu baterist moduna girir. sanki davula değil de kan davalısına vurmaktadır.
sonra yine aynı yerde nefeslenir. "taarruz geçti" dediğim anı kollar ve yine turboya geçmiş bir halde yoluna devam eder.
bahşiş topladığı zamana denk gelemedim hamdolsun ki özgürüm hala. *
devamını gör...
gecenin bir yarısı davul çalıp insanları uykusundan uyandırdığı halde kendisine ilişilmeyen ve hatta üstüne bahşiş alan kimsedir.
devamını gör...
mahallenin huysuzlarına rastlayıp şiddete maruz kalırlar bazen. mahallenin asi çocuklarına şikayet eder. beni dövüyor bana taş atıyor diye.
devamını gör...
bulunduğum yerde sesleri gelmeye başlamıştır. kimsenin bu davul sesiyle sahura kalktığını görmedim ama onlar yinede azimle işlerini yapıyorlar.
devamını gör...
an itibariyle davulunun sesini duyduğumdur. iki muhabbet edelim gelsin de. *
devamını gör...
an itibariyle sokakta deprem etkisi yaratandır.. ya hu amca vur dedik öldür demedik.* bu sokakta laik amca teyzeler var yarın işinden olursun mazaallah...*
devamını gör...
kadıköy'de geçen sene hiç sesini duymadığımdır, şu an itibariyle de duymadım sırf bunun için bile üsküdar'a taşınma düşüncesi kuvvetleniyor zihnimde.
devamını gör...
öncelikle iyi akşamlar türkiye öhöm evet..

şimdi olay şöyle oluyormuş ; geceleyin adamın biri davulunu patlatırcasına çalıyormuş ateist arkadaşlar yahut oruç tutmayan arkadaşlar rahatsız olduklarını dile getirmişler ve kendini hoşgörülü dindar insan olarak gören arkadaşlarda "yahu dinimizi de mi yaşamayalım sizin uykunuz yüzünden yakında sabah ezanına da laf edersiniz" falan diyorlarmış..

efenim öncelikle şunu belirtmek isterim ki davul bildiğiniz o davul ; eski mısırlıların bulduğu bir vurmalı bir çalgıdır.. altını özellikle çizmek isterim ki asla ve asla dini çağrışım olarak görecek hiç bi vasfı yoktur..

bu sebepten dolayı kesinkes "ramazan davulcusuna" dini bir misyon yüklemek saçma ve abes kaçar.. hele hele müslümanların bulmadığı * bir calgıya sempati duymak çok saçma..

yani demek oluyor ki dindar insanları sahura daha rahat kalkmaları için belli bir zamanda türk kültürüne de oturan bi yöntemdir ramazan davulculuğu yahut davulla insanları uyandırmak..

başka bir açıdan özgürlük ; kesinkes dini bir vecibe olmadığı halde , başkalarının özgürlüğünü kısıtlamıyorsa işte o zaman özgürlük özgürlüktür arkadaş...

ramazan davulunun sokakta yarattıgı desibel bana bile "gel gel kulağım dibinde çal gel" dedirtebiliyor açıkçası.. bana bile derken oruc tutmaya calısan biri oldugumu belirtmek istedim..

ama bakıyorsunuz o davulun çıkardığı ses gerçekten geceleyin sabah işi olup oruc tutmayan bir adamın uykusunu bölebilir.. düzenli ya da deliksiz bir uyku çekmemesine sebebiyet verebilir.. sabah işinde daha verimli olmayabilir.. bunlar gayet olabilitesi yüksek şeyler..

bu amaçla rahatsız olan biri rahatsız olduğu deklare ettiğinde kılıçları kınından çıkartmak yerine biraz empatiyle biraz hüsn-ü zanla meseleye bakmak meseleyi yorumlamak bir mumin prototipine yakışacak en favori hareket olacaktır..

başta da belirttiğim gibi başkalarının özgürlüğünü kısıtlayan ve dini bir vecibe olmayan ramazan davulculuğunu goygoycular gibi savunmak bir müslümana yakışmayan davranış olur..

son olarak ; bir yahudinin evine gölge oluyor diye caminin inşasını durdurtan hz.ömer'i düşünmenizi isteyip sahur yemeğimi yemek istiyorum izninizle.. bu arada konuylada çok alakalı olacak annem patetes kızartmış lan..
devamını gör...
gariptir, 2010 ramazanında istanbul'un şirinevler mahallesinde sesi duyulmayan.

geçiyor da bizim civara mı uğramıyor yoksa gençler bakın hele.

credit: ramazanın üçüncü sahurunda duyabildik sesini, elhamdülillah.
devamını gör...
ramazan davulcusu mu, araba alarmcısı mı bi türlü karar veremediğimdir?**
devamını gör...
geleneklerimizi yaşatıyoruz ne güzel diyebilmek adına gecenin bir yarısı sokakları gürültüye boğan zat. çalar saat var, telefonların alarm bölümleri var, var da var... şu devirde sahura uyanabilmek için davulcudan medet uman yoktur herhalde. kapının önüne gelip tokmağına asılıp camları zıngıldatarak davulu çalması gerçekten çok rahatsız edici. o evde sahura kalkmayacak bir hasta, bir yaşlı, bir çocuk ya da oruç tutmayan herhangi birisi olabilir. rahatsız etmeye hakkı yok. ramazan ayı haricinde bir gecede bu hareketi yapsa ağzı burnu kırılır. sanki Allah'ın emriymiş gibi ramazan ayında göz yumuluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar