ramazan pidesi şişirilmiş bir balondur

çok ergen seysi oldu kusura bakmayın ama gordugumu tasvir edebileceğim seviyedeki laf budur.

her ramazan bir pide fetişizmi başlar ki insanlarda evlere şenlik. sanki tüm yıl ekmek vs çıkmıyor veya pasta pogacanin envai çeşit halı yeniliyor a hepsi sadece ramazan da oluyor gibi bir yaklaşım var. öznel bilgi elbette bir genel geçerlik göstermez ama dort yıl boyunca her zaman pide tuketen bir insan olarak aman aman bir şey değildi diyorum.

tadını seven vardır illaki ama şu var ki pek çok davranış toplumsal öğrenme sonucu gelişir. yani yılan korkusunun daha yılan girmeden ve kötü tecrübe olmadan var olmasinin toplumsal öğrenmeden başkaca açıklaması olamaz. bu ülke için de pide yılan fobisindeki yılan gibi. yani daha yasanmadan gelişen ve yasandıktan sonra alınan tepkilerle artan bir durum. ornek bir garip oldu. ramazandandir kusura bakmayın tekrardan.

yani yukarıda belirttiğim gibi pide ramazan programı yapan aşçılar gibi veya nihat hatipoğlu gibi bir klişe artık. her ramazan bazen bikkinlikla bazen dort gözle beklenen ama aslında ramazan ile ozdesleşmiş ve kimsenin farkında olmayacağı bir şey.

onun için şu pide haberleri, başlıkları, tarifleri ve kuyruklarına ara ara es verin. içimiz sisti. bir yabancı gorse okusa bunları turkiyelilerin elinden pideyi alsam kesin ölüler veya savaş çıkar diye dusunur. hoş mu şimdi bu algilanis şekli. hayret bişi.
devamını gör...
oruçtur onu güzelleştiren..
küncü susam kokusu..
su içince bitiyor cazibesi..
ha gel bunu gurbetcilere anlat şimdi..
pidelerden balonlarimiz vardi..
devamını gör...


çok üstüne düşülmemesi konusunda hemfikir olmakla beraber, çağrışımı, gelenekselleşmesi ve lezzeti açısından katılmadığım mevzu.

Allah aşkına şu güzelliğin neresi şişirilmiş balon?
devamını gör...
mayası güzel hazırlanmış pideler için söylenebilecek söz. kimisi yumuşacık puf yapıyor, kimisinin fırın küreğini alıp yesen farkı anlamazsın yani.
devamını gör...
sana göre balondur bana göre harikadır. bunlar kişisel zevk dostum. sen yufka ekmek ye banane.

herkesin kendisi gibi damak zevki olmasını isteyenlerin düşüncesidir.
devamını gör...
tövbe de.
onun için fırınların önünde kuyruk oluşuyor değil mi? sıcak sıcak alıp yürürken eve doğru tam nefis terbiyesi. nasıl iradeni zorluyor? neyse ki iftara az kalmış oluyor da dayanıyoruz. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar