ramiz dayı karizması oluşturma dersi

efendim malum ezel dizisinde tuncel kurtiz'in canlandırdığı ramiz dayı karakteri diziyi sevenlerin gönlünde taht kurmuş, idol olmaya giden bir figürdür.. zaten bizim millet de bayılır böyle tiplere..

acayip aforizmaları, tuhaf ses tonu, eski usül giyinimi falan filan hep marka olma yolundadır..

peki neden herkes böyle yüce, böyle karizmatik, böyle heybetli ve gizemli olamasın ki??

birkaç değişiklik ile siz baylar, bir ramiz dayı olabilirsiniz..

bu yöntemlerle daha önce marka olmuş kuşçu, ağabey, turgay atacan, mükremin çıtır, ömer baba, memati, pala hatta süleyman çakır gibi karakterleri isteyenler bünyelerinde canlandırabildi..

*

-öncelikle ciddiyet dolu bir yüz ifadesi kesinlikle oluşturmalısınız.. aynanın karşısında gerekli ifadeyi yakaladığınızda hiç bozmayınız.. hatta bir de lens alın çakmak çakmak gözler için..

-buğulu bir ses tonu için bir gece evvelden susuz bırakılmış bir gırtlak ile konuşmaya alışmak şarttır.. böylece farkınız kelimelerin tonajıyla da öne çıkacaktır, detone olmak böyle bir durumda en iyi şeydir..

-bir kaş havada asabiyet dolu bir istihza içeren tavır muhatabınızın dikkatini dağıtacak, hangi lafınızın ciddi hangisinin kinaye olduğunu düşünürken bocalamasına sebep olacaktır..

-osmanlı külhanbeyleri gibi yelek, beyaz gömlek, sako, köstekli saat, kehribar tesbih, kösele ayakkabı tercihlerini sıkılmadan giyebilmek de önemlidir, ağırlık böyle sağlanacaktır..

-uçları kıvrımlı bıyık ve kırışmış kaşlar da unutulmamalı, imkan varsa ve yaşınız uyarsa beyaza boyatılmalıdır..

-dilde ara sıra mırıldanan en ağır makamdan tsm şarkıları eski kulağı kesiklerden olduğunuzu karşı tarafa hissettirecektir..

-çevrenizde saygınlık uyandırmak da mühimdir, bunun için en azından bir süre etraftakilere kesenin ağzını açmanız gerekebilir.. bol bahşişler, cömert harçlıklar, çay ısmarlamalar falan..

-ve en önemli madde; söylenecekler.. artık mesnevi mi okursunuz, monte krsito kontu'nu mu bilmem.. her türlü aforizma, beyit, kıssa, hiciv kabulümüzdür.. lakin söylerken yavaş yavaş kelimeleri böle böle söylemek elzemdir.. karşıdakini ajite edecek iddialı söylemler ve mübalağalı ifadeler gerekir.. filmlerden, kitaplardan, atasözleri antolojilerinden faydalanabilirsiniz.. mekana girerken yahut terkederken geriye dönerek söylenen sözler için ekstra kısa ve sert bir hal takınmak gerekir.. cümlelerin devamlı surette bir nargile dumanı yahut hafif öksürük ile sekteye uğraması ve bittiğinde 'ne demek lan bu şimdi!' sorusunu akıllarda bırakması mühimdir.. mistik bir ambiyans oluşturması açısından üç nokta ile biten cümleler kurmak lazımdır.. hitap olarak muhatabınız kim olursa olsun 'kardeş' ve 'yeğen' kelimelerini bastıra bastıra uzata uzata söylemeyi unutmayınız..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar