rap

#özgürler 

sadece bir bölümü olan beat ve lyrick bölümünü yapabildiğim kayıt alma olayını bazı nedenlerden dolayı yapmadığım mükemmel ama saptırılmış müzik türü tamamen insanın yaşayış ve yetiştiriliş tarzına bağlı...
ama rap moda diye dinlemek istemek çok mantıksız zaten böyle düşünenler değil rap başka bişey de dinlemese iyi olur...
ayrıca yeşil rap yapan bazı kişiler var mesela arka sokak, ebu erda, grup nasihat, şüphe...
devamını gör...
her kelime kadar belli bir kesime yamanmış,şu sıralar önüne gelenin basit,kopuk,bağlantısız ne kadar cümle varsa ardarda dizerek alttanda tımtıs bir ritim tutturarak yapıldığını sandığı ve fakat lakin ustasının elinde dinlemeye değer olabilen müzikimsi tür...
devamını gör...
her müzik türü gibi iyisi var kötüsü var. iyi sanatçısı var kötü sanatçısı var. eger oranı tutturmuş şahsiyetlerin elinden dinlenilirse bir ömür zevk alınabilinen çok şey bişeydir.tabi sadece müzik gözüyle bakarsanız bu böyledir. yok hayat felsefesi midir diye sorarsanız : kendi hayat felsefenizde * yogursanız o felsefeli hayattan büyük bir zevk alabilirsiniz.

en büyük türkçe rap sitesi için : http://www.suikast.de
devamını gör...
açılımının türkçe karşılığı ritmik amerikan müziği olan kısa sürede yayılan ve kuruluş amacını aşarak dünyaya nam salan türkiye'de de tıpkı diğer müzik türleri gibi etkisini hemen gösteren ve sapık supuk kin nefret aşılı şarkıların ortaya knoulduğu bir müzik türüdür. son zamanlarda artık islami kesimin bu müzik türünde el atarak yanlış yola giden gençliği yollarını güzelliklerle süsleyip bu akımdan kurtarma çabaları nedeniyle kullanılan müzik türüdür.
devamını gör...
rap, kökenleri 1970'lerin getto amerika'sına dayanmaktadır (gangsta rap). amerika'nın bazı varoş eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

rap'in "[r]hytm [a]nd [p]oem (ritim ve åžiir ya da ritmik åžiir) veya [r]ytmic [a]merican [p]oetry (ritmik amerikan åžiiri)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir.rap kısaltma olmadan kelime anlamı olarak ağır sözlü eleştiri demektir.

rap , müziğin temposuna uyarlanarak söylenen sözlerdir. hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. ve diger elementler dj'lik, breakdance ve graffiti, hiphop'ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir.rap hızlı söylenen bir müzik türüdür rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek mc' lik olarak adlandırıldı. rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. bunlardan ilki king tim ııı (personality jock)'tu, ki bu şarkı hiphop'un bilinen ilk kayıt'ı olarak tarihe geçti.

rapi "ritmik şiir" olarak açıklamak mümkündür. rapte şiirin ölçüsü ritme dayalıdır. aliterasyon, asonans, kinaye, mecaz, benzetme ve diğer söz sanatlarını görmek mümkündür. secã®lere yer verilir ve genellikle yarım uyak kullanılır. içeriği ise zaman içerisinde değişmiş, çeşitlenmiştir. ilk ortaya çıktığında "parti hip-hop"ı olarak bilinen biçemde ele alınan konular eğlence ve aşktı. yıllar sonra bazı afro-amerikan ozanların etkisiyle "politik rap" ortaya çıktı. bu biçemde ırkçılığa, faşizme, emperyalizme karşı sözler içeren sosyo-politik eleştiriler yer aldı. "schollly d" ile başlayan "gangsta (gangster) ve hardcore rap'te ise suç, şiddet ve sokak yaşamı ile ilgili sözler yer aldı. bazı mc'ler ise parçalarında ruhanã® öğelere yer verdiler ve böylece christian rap (hristiyan rap) doğmuş oldu. bugün islamã® rap yapan gruplara da rastlanıyor.

rap tekniği ise "flow"(akış) ile ifade edilir. flowu ritme uygunluk, ölçü, vurguların doğruluğu, ve kelimelerin anlaşılırlığı belirler. ayrıca "hız" da günümüzde flowa eklenelebilecek birazda oldukça önemlidir zira iyi bir mc zorlu dizeleri ard arda ve aralıksız söyleyebilmelidir
(bkz: sagopa kajmer) (bkz: kolera) (bkz: mozole mirach)(bkz: abluka alarm)
devamını gör...
belirli yaştan insanların bu ne saçma şey beynini yorma bunlarla deyip bi kere sözlerinden birini yakalayıp anlamlı bulduğu güzel bir müzik türü.
devamını gör...
insanların hiçbir zaman optimum'da kalamamasının sonucu olarak ortaya çıkmış bir aşırılıktır.

bu müziği icra edenlerde bazı ortak özellikler mevzuttur:

1) bol giysiler giyerler. pantolonlarının içi yazın kiler amacıyla kullanılabilecek kadar geniştir. kıtlık,yokluk zamanlarında çadır niyetine ise tüm aile üyeleri içinde yaşayabilir. bu tarz kimin hoşuna gitmektedir ve kim bu şekilde kendini güzel hissetmektedir?

2)el hareketleri anlamsız ve sinir bozucudur. asla sakin bir duruş gözlenmez. sinirli bir eda sezilir. en naif olanı bile kendini sert olmak zorundaymış gibi hisseder.

3) şarkılarında adeta günahsız bir diyardan gelmiş gibidirler. insanların tüm kötülüklerini bir bir sıralayıp "ademoğlu şöyledir böyledir" diyerek konuşmaları beni sinirden çatlatıyor. ya sen kimsin? bana nasıl ders veriyosun kardeşim? sen çok mu temizsin?

4)sürekli isyankar tavır içerisindeler. sanki bu dünyada hiç güzel bir şey olmuyormuşcasına çıldırır ve küfürde ederler. şahsen bu tavır bana çok komik geliyor.

neticede güzel değil...
devamını gör...
dertlinin derdini,mutlunun da mutluluğunu paylaşabilen harika bir müzik türü. doğru kişilerin kaleminden ve mikrofonundan çıktığında gerçekten karşı konulamayacak güzellikteki sözler bütünü...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar