ratatouille

bir pixar mucizesi. nasıl oluyo da tiksinilen bir hayvancık yemekle bu kadar ilintili bir hikaye ile bu kadar güzel ve etkileyici bir şŸekilde anlatılabiliyor? senaryo aşŸmışŸ, animasyonlar oldukça gerçekçi ve eğŸlendirici; belki de animasyon alanında şŸu ana kadar kotarılmışŸ en iyi işŸlerden birisi..
devamını gör...
evdeki çocuk populasyonunun tavan yaptığı günlerden birgün çocukları susturmak için açtığım lakin hepsinden daha fazla istekle seyrettiğim mükemmel film. bu filmi izleyip farelere daha bi sempatiyle yaklaşmayan yoktur herhalde.
devamını gör...
bir fransız yemeği. bildiğim kadarıyla sadece devasa boyuttaki dolmalık biberden (paprika) yapılıyor. kıymalı, kabaklı, paprikalı graten versiyonu var. ilkini bilmem, ama ikincisi güzel olur sözlük.
devamını gör...
2007 amerikan yapımı animasyon filmi.

ramy adındaki fare, ailesinin tüm istemeyişi ve bir fare olarak yapılması imkansız olmasına rağmen, büyük bir fransız aşçı olma hayalleri kuruyor. kader remy'yi parisin kanalizasyonlarına attığında, remy kendini, yemek pişirme üstadı auguste gusteau sayesinde ünlenmiş bir restoranın altında buluyor. eşsiz bir fransız restoranının mutfağındaki hoşlanılmayan ve hatta kesinlikle istenmeyen bir misafir olmanın getirdiği tehlikelere rağmen, remy'nin aşçı olma arzusu;tüm olayları alevlendirerek parisin yemek dünyasını tepe taklak eden inanılmaz bir üstünlük mücadelesi başlatır.
devamını gör...
şu an atv de yayımlanan animasyon hoş bir http://film.tv de ilk demiş ama daha önceden tv ye verilmişti bu film.filmin konusu herkes yemek yapabilir.bir fare ile bir sakaronun yemek yapmasını güldüre oynata izletiyor.
devamını gör...
en şirin filmler listesinde ilk üçe oynar, o kadar iddialıyım. bu film kesinlikle çocuklar için değil, hayallerinin peşinden koşmaya cesaret edemeyen biz büyükler içindir. benim izlerken gözlerim dolmuştu. nedense filmi anımsayınca içim hafifçe burkulur. filmden fazlası belki de. belki de ben fazla değer verdim. her ne olursa olsun mutlaka izleyin, izletin.

bir de camille* söylüyor, ratatouille'dan sahnelerle geliyor: http://tinyurl.com/2l96z7

haa: ratatuy diye okunur. aynı zamanda bir yemektir.
devamını gör...
alt metni irdelenmelidir. farklılıklara dair acayip bir vurgu vardır. fransa gibi göçmenlerin çok yaşadığı bir toplumda geçtiği düşünülürse çok da masum bir animasyon film olmadığı görülecektir.

"birarada yaşamayalım, biz farklıyız, siz farklısınız. en fazla yanyana yaşarız, ama yine de birarada yaşamamalıyız." şeklinde özetlenebilir.

burada "insan" kim, "fare" kim, düşününüz.*

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar