raumdeuter

oyunu ve skoru değiştiren oyuncu modeli. thomas müller denilen deliye yakıştırılırmış bu lakap.

öğretici video

öğretici video 2

--- alıntı ---

thomas müller için yaratılmış futbol görevi deyimi. hatta kelimenin kökeni olarak thomas müller'in kendisine "seni özel yapan şey nedir?" sorusunu soran muhabire verdiği " ich bin ein raumdeuter" cevabı olduğu söylenir.

raumdeuter modern futbolda bayern münih sisteminden ve thomas müller'in yeteneklerinden çıkmış bir görevdir. bu bir pozisyon değil görevdir. yani hücumda thomas müller ile aynı pozisyonda oynayan herkes raumdeuter değildir. messi ile aynı pozisyonda oynayan herkesin messi'nin görevini üstlenmediği gibi...

neyse gelelim bu görevin analizine.

raumdeuter adından da anlaşıldığı gibi boşluk bulan ya da yaratan adamdır. thomas müller'in yeteneklerine bakacak olursak, normal üstü bir bitiriciliği, normal bir sürati ve top sürme yeteneği, normal üstü bir hava hakimiyeti, normal üstü bir pas ve orta yeteneği, normal bir şut yeteneği ve normal üstü bir kondisyonu var. yani bir çok mevkinin gerektirdiği özelliklere sahip birisi kendisi.

mental yönden incelersek, taktik disiplini yüksek, sinir kontrolü yüksek bir oyuncu ve her zaman oyunun içinde.

pozisyon olarak ise genellikle almanya milli takımda da bayern'de de sağ açık veya forvet arkası olarak oynuyor.

müller'in attığı çoğu gole bakarsanız ya tek kontrol ardından tek vuruş, ya da kontrol olmadan tek vuruş ile atıldığını görürsünüz. tamamı değilse bile çoğunluğu böyledir. hatta ortalama bir türk futbol izleyicisi de kendisini boş beleş gollerin adamı olarak görür. fakat kimse "ulan neden hep bu adam böyle boş kalıyor da tek vuruşla golü atabiliyor" demiyor. yani sezonda 2 gol atıyor olsa boş beleş gollerin adamı olur da adam bayağı gol atıyor. hatta dünya kupaları tarihinin en golcü futbolcularından biri ve henüz 28 yaşında. 2 kupa daha oynasa muhtemelen en golcüsü olacak.

işte müller'in bu kadar kolay görünen goller atmasını sağlayan şey onun mental yetenekleri. kendisini her zaman, gelişen atak içerisinde doğru noktada tutuyor. lewandowski gibi golcüleri izleyin, savunmaların arasında mücadele verirler, sırtı dönük alır dönerler vs. vs. savunmaları geçmek için tonla silahları vardır. müller'in silahı da bu. savunmanın boş bıraktığı ve atak sırasında stratejik olarak çok önemli olan yerleri her zaman buluyor. genelde bu noktada rakip savunma ve orta saha bloğu arasında kalan bölge.

size bundesliga'da attığı ilk 100 golü içeren bir video paylaşayım bu golleri izleyin.3, 5 gol falan değil. 100 tane gol paylaşıyorum.

---------------------------------------------------
misal şu gole bakalım.

hücumdaki herkes yerini almış. müller bir hücumcu olmasına rağmen kaleye en yakın oyuncular arasında değil. adeta bir hiçliğin içinden gelip yerleşik savunma varken bomboş vuruş yapıyor.

--------------------------------------------------

şu gole bakalım şimdi de:

https://ibb.co/kxypqx

5 kişilik bir savunma hattı. çizgi halinde savunmadalar. 3 kişilik bayern hücum hattı onlarla mücadelede. müller ise hattın dışında. kendisi bir hücumcu ama kendisini ezbere hücum hattı ile birlikte konumlandırmamış. en sağda dışta yer alıyor.---------------------------------------------------

https://ibb.co/byow3h

top soldan ceza sahasına gelmiş. müller yine hücum hattından kendisini ayırmış. savunma ile rakip orta saha hattı arasında bir yerde kendisini konumlandırmış.--------------------------------------------

https://ibb.co/gpjkxc

dortmund savunma hattının içerisindeki müller top rakip kaleye yaklaştıkça kendisini geri çekip savunma ve orta saha hattı arasında konumlanıyor ve tek vuruşla gol yapıyor.---------------------------------------------------------

https://ibb.co/eb73hc

müller yine rakip savunma hattının gerisinde bir yerde konumlanıyor. kendi hücum hattından da geride kalıyor. yine boşluğu yaratıyor ve orta yapan adam eğer kafasını kaldırıp orta yaparsa kendisinin boşta kaldığını göreceğini biliyor.----------------------------------------------------------

yukarıdaki gibi bir çok örnek var o paylaştığım 100 gollük videoda. müller'i müller yapan ve literatüre geçiren de bu özelliği.

neymar gibi, messi gibi top tekniği yüksek bir oyuncu değil. fakat her zaman için doğru zamanda doğru yerde olan bir futbolcu.

--- alıntı ---

ekşi'den "godsparticle" nikli kişinin tespiti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.