rebab

türk musikisinin en eski yaylı çalgısıdır. gövdesi hindistan cevizi kabuğŸundan yapılır. tel sayısı bir ile beşŸ arasında değŸişŸir, ama çoğŸunlukla üç tellidir.
devamını gör...
mevlevi ayinlerinin değişmez çalgılarından birisidir.yayla çalınır ve kabak kemaneye benzer.türklerin kullandığı en eski yaylı sazlardandır.gövdesi hindistan cevizinden yapılır. cevizin üzerine deri gerilir. üç tellidir, at kuyruğundan yapılan telden çalınır. asya kökenlidir. hz. mevlâna'nın da rebab çaldığı rivayet edilir.ortaya çıkışından beri yedi değişik şekilde görülmektedir.

1.dikdörtgen rebab
2.yuvarlak rebab
3.armud åžekilli
4.beyzi (kayığa benzer gövdeli) rebab
5.yarım küre åžeklinde rebab
6.tambur rebab
7. açık tekneli rebab
devamını gör...
gövdesi hindistan cevizi kabuğu, üstüne gerilen deri mandanın yürek zarı, kıl ve telleri bağırsak ve at kılından mürekkeb saz. mevlananın da rebab çaldığı söylenir. yalnız günümüzdeki rebab değil mızraplı olan, afganistanda çalınan rebab türüdür. mevleviler ayinlerde bu sazı kullanmışlardır. akordu devamlı kaçtığından günümüzde mandolin kasasıyla çalınarak lezzetsiz bir ses verir. gerçek rebabın sesi harkuladedir.
devamını gör...
nusyabin'in milli sazı desek başımız ağırmaz. o kadar yaygın ki, her yerde rebab çalan insanlar var. çocuk çocuk, büyük küçük herkesin elinde rebab.. anısı var..

kızıltepe'den nusaybin'e gidiyorum. yanımda 4 yıl boyunca mardin'inin güzelliklerini anlata anlata kafamı ütüleyen kadim dostum mahmut ve eşi var. o çokça anlattığı ava spi'de piknik yapacağız. bana kalsa gider orada ne varsa yer, bir kaç resim çeker dönerim. adam tutturmuş orada piknik yapacağız diye.. hadi tamam, dedim. yola çıktık. nusaybin'e varmadan ara bir yola saptık. ava sıpi yolu.. git git bitmiyor. yanımızda yenge hanım var rahat rahat küfür de edemiyorum.. derken kenarda bir adam otostop çekiyor.. durdum. onu da aldık.. adamın elinde bir rebab var." amca madem aldık seni bize birşeyler çal," dedik.. öyle öyle yol bitecek.. neyse adam başladı çalmaya. ama nasıl güzel çalıyor vijdansız.. direksiyonu bırakıp halay çekmem an meselesi.. Allah'tan gideceğimiz yere vardık kimse bir zarar görmeden.. o sağ biz selamet..

yol boyunca çalınan şarkı:

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar