benim nazarımda ne ekonomi, ne duble yol ne sağlık reformları değerlidir.

benim için ilme, irfana verilen değer önemlidir. bunların yanında ahlak ve ahlak eğitimi mühimdir. maalesef iki şahıs da benim nazarımda ilme, irfana ve ahlaka büyük bir darbe indirmiştir.

ikisi de ilmin bu topraklardan kaçıp gitmesine neden olmuştur.

atatürk bunu bilinçli ve açıktan yaptı. erdoğan hakkında ise bilinçlilikten söz etmek için henüz erken. olaylar çok sıcak hâlâ. sağlıklı karar vermek için bir süre daha geçmesi gerek.

ama inşallah bilinçli yapmıyordur. zira en azından niyetten yırtar.
devamını gör...
benim açımdan benzerlik dönüşümcü liderlik vasfı ve baskın tavırlar sergilemeleridir. bunun dışında pek bir benzer yanları yok.

mustafa kemal' atatürk'ü ilmi kaçırmakla itham etmek pek doğru bir durum değil, döneminde birçok yabancı bilim insanını türkiye'ye davet etmiştir. modern üniversite ve kurumların kurulmasında yardımları vardır ve hatta bir çoğu türkçe öğrenmiştir. yazdıkları kitaplar fayda sağlamıştır. metot yanlış olabilir ama ilmi olarak cumhuriyetin ilk yıllarında seferberlik vardır. inönü döneminde bu gelen bilim insanları bildiğim kadarıyla geri gitmiştir.

recep tayyip erdoğan ise, eğitimde kendi dönemlerinde bir başarı gösteremediklerini yakın zamanda zaten itiraf etmiştir. zaten eğitimi ilerletecek pek bir adım atıldığı da maalesef söylenemez.
devamını gör...
bu konuyla alakalı abdulhamit kırmızı'nın oldukça ilgi çekici bir yazısı mevcut.

"rejimler arası farkı bir anlığına unutacak olursak, mustafa kemal’in ve erdoğan’ın ülkeyi karış karış bilmelerine karşın abdülhamid padişahken istanbul’dan hiç çıkmamıştır. darbe ve suikast korkusundan adeta çin hükümdarları gibi görünmez olan, sarayında saklanan abdülhamid halka hitap etmeyi hiç sevmezdi."


yazının tamamı
devamını gör...
komik karşılaştırmadır. belki şey olabilir ikisinin de iki gözü bir burnu vardır falan. yoksa imkansız yani. benzerlik....tövbe tövbe.
devamını gör...
bilinc ve ahlak kisinin kendisinden gelen iki olgudur. baskasinin bunlara darbe indirdigini iddia etmek sucu baskasina atmaktır. kiside bilinc ve ahlak varsa zaten yoldan sapmaz. bunu iki siyasetciye yuklemek yerine biz nasil cocuk yetistirdik demeniz lazim. bu bakis acisina gore hizirin zalim olacak diye bogdugu cocugu ne yapacagiz? hangi hükümdar darbe vurmus o cocugun bilincine ve ahlakına? demek ki bu öz meselesi.

tanima gelirsek birisi mustafa kemal atatürk'tür. digeri ise recep erdoğan ve tayyip erdoğan'dır.
devamını gör...
başlığı enteresan şekilde açılmış iki liderin benzerliği.

şimdi neden recep tayyip erdoğan şeklinde 3 ismini verirken mustafa kemal atatürk diyerek kıyas yapılmıyor? sadece buradan bile bir kastı olduğunu çıkarmak zor olmasa gerek. hadi başlık yetişmiyor diyelim erdoğan ve atatürk şeklinde daha kısa ve hoş şekilde açılabilirdi. kaldı ki neden erdoğan öncelenip atatürk sonraya alınıyor bu bile ciddi sorun. zira atatürk erdoğan'dan kronolojik olarak öndedir. hepsinden önemlisi iki adet düşünce dünyası birbirinden tamamen farklı diyebileceğimiz devlet büyüğünü zamanı ve zemini, siyak ve sibakı, siyasi ve kültürel konjonktürü hiçe sayarak değerlendirmek ne kadar doğru? baştan sona metodik, semantik, ideolojik, kronolojik ve hatta spesifik hatalarla dolu bu benzerlik iki farklı kulvarda yarışan kimseleri değerlendirmekten başka bir şey değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar