recm

islamda var olduğunu söyleyenler bunu kuran ı kerimden değil , hz. peygamberin bir kaç uygulamasından kaynak gösterirler. nitekim kuran'da yoktur bu ceza türü.

edit : hz. peygamberin bu uygulamalarından 1 ya da 2'si yahudi olan kimse ya da kimselere uygulanmıştır ki , tevrat'ta recm öngörüldüğü içindir. yani onların kendi hukuku uygulanmıştır.
devamını gör...
boynuna kadar,kafasi disarida kalacak sekilde kuma gomulen bireyin taslanma suretiyle oldurulmesine verilen isim. islam diniyle asla bagdaslastiramadigim katliam.
devamını gör...
- kuran-ı kerim ve sünnet (hadisler) ayrı düşünülemez.
- rasulullah (sav) üç kere recm uygulatmıştır. recm hakkında hadisler vardır.
- hukukta cezalar bireyler için değil toplum için vardır.
devamını gör...
zina gibi çirkef bir suç insanların gözünde küçüldüğü oranda recm cezası büyümektedir.
not: recm konusunda ümmetin icmaı vardır. bu ceza aleni/uluorta işlenen zina suçlarınin tesbiti halinde uygulanız. kırığı olanlar şiddetle karşı çıkar... delillere takla attırma pahasına hem de...
devamını gör...
hic bir dinle bağlantısı olamayacak kadar zalim olan uygulama. dinleri reddetme sebeplerinden biri. insanların iyiliği için "gönderilmiş" olan dinlerin amacıyla bağdaşmaz.
devamını gör...
merhaba gençler,

nasılsınız.

siz hiç zina yüzünden dağılmış aile gördünüz mü? travestileri, fahişeleri, iğrençliklerini. topluma etkilerini; Allah katında sorumluluk saklı kalmak kaydı ile topluma etkilerini.

merhaba,

hukukta cezanın amacını biliyor musunuz? recm etmediğiniz her zani toplumda ne yaralar açıyor biliyor musunuz? ne yuvalar yıkıyor, ne gençler heba oluyor.

merhaba, yine ben.

hadis inkarının islam akaidi yönünden sakıncalarını biliyorsunuz? yok, merak ettim de ne rahat konuşuyorsunuz, zalim falan.

neyse ben kaçıyorum.

bye.
devamını gör...
taşla öldürme, taşa tutma, birine taş atma, sövme, lânet etme, kovma, birinin namusuna iftira etme, kötü zanda bulunma; evli veya dul bulunan erkek veya kadının zina etmesi halinde islâm mahkemesi kararıyla taşlanarak öldürülmesi anlamında bir fıkıh terimi. r.c.m kökünden mastar, çoğulu "rucüm" dür. aynı kökten "racã®m"; recm olunan, taşlanan, kovulan ve lânetlenen anlamındadır
devamını gör...
zamanında uygulanmasıyla zinayı neredeyse bitirmiş, bir cezadır. fakat bu cezanın uygulanması çok çok zordur! bekar iseler ve zina ettilerse sopa ile hafif dövme cezası verilir.

1. zina eden kadın veya erkeğin ergin olması.

2. akıllı olması. akıl hastasına had uygulanmaz. akıllı ve ergin bir kimse akıl hastası ile zina etse, yalnız kendisine had uygulanır.

3. evli olan gayrı müslime recm yerine değnek cezası uygulanır. åžâfiã® ve hanbelã®lere göre pasaportla ıslâm devletine gelen gayrã® müslim yabancılara ne zina ve ne de içki içme cezası uygulanmaz.

4. zinanın zor kullanarak olmaması gerekir.

5. zinanın diri bir insanla olması gerekir.

6. zina edilen kadının da ergin veya kendisine cinsel istek duyulan bir yaşta olması gerekir.

7. zinanın bir şüpheye dayalı olmaması gerekir. fasit nikahtan sonraki cinsel temasa had gerekmediği konusunda görüş birliği vardır. velisiz veya şahitsiz evlenme gibi.

zinanın bir para karşılığında olması halinde ebã» hanife'ye göre her ikisine de had cezası uygulanmaz. çünkü bu durum bir mehir karşılığında nikâh akdine benzemektedir. burada şüpheden dolayı had düşer. ancak fiil haram olduğu için ta'zir uygulanır. ebã» yusuf ve ımam muhammed'e göre bu durumda da had cezası verilir (ömer nasuhi bilmen, ıstilâhât-ı fıkhıyye kâmusu, ıstanbul 1968, ııı,197 vd.). yani parayla yapmanız bile recm e engeldir.

8. cinsel temasın önden olması. arkadan ilişki yani livata için ebã» hanã®fe'ye göre yalnız ta'zir cezası uygulanır. ebã» yusuf, ımam muhammed ve hanefiler dışındaki üç mezhebe göre ise livata haddi gerektirir. yabancı bir kadına ön veya arka dışında karın, uyluk gibi başka bir yere temas ise yalnız ta'zã®ri gerektirir. çünkü bu, şer'an kendisine bir şey takdir edilmeyen münker bir fiildir.

9. had cezalarının uygulanabilmesi için ıslâm devletinin varlığı şarttır. çünkü dârul-harp veya dârul-bağy (âsiler ülkesi) de had cezalarını uygulamaya ıslâm devletinin velâyet yetkisi olmaz ve bu hükümleri uygulamaya gücü yetmez.

10. zina eden erkek veya kadının halen veya daha önce sahih nikâhla evlenmiş olması ve bu nikâh devam ederken eşiyle bir defa da olsa cinsel temasta bulunması şarttır. böyle bir erkeğe "muhsan", kadına ise "muhsana" denir. recm cezası için bu son niteliğin bulunması da gerekir.

recmin infazına engel olan haller

ikrarda bulunan kişi infazdan önce veya infaz esnasında ikrarından dönerse, her ne sebeple olursa olsun şahit sayısı dörtten aşağı düşerse ve zina eden kişi dilsiz olursa recm cezası uygulanmaz. ayrıca ebu hanifeâ’ye göre, infazdan önce taraflardan birinin evli olduklarını iddia etmesi, şahitlerin şahadet ehliyetini yitirmesi, hadd-i kazf'a mahkum olması, şahitlerden birisinin ölmesi veya gaib olması halinde de recm cezası uygulanmaz. ebu yusuf'a göre zina eden erkek ile kadın infazdan önce evlenirlerse recm düşer. hamilelik çocuğun sütten kesilmesine kadar recmin tehirine sebep olur[70].
devamını gör...
kuranda zaten zinadan ve cezasından bahsediliyor ama uygulanan ve islamda olduğu söylenen bu kadar ağır bir cezanın kuranda ayete bağlanmaması benim kafamı karıştırıyor.
devamını gör...
islam'da var yok tartışmasında henüz genç biri olarak ahkam kesipte hadsizlik yapmayacağım ancak bekarlarda uygun olmasada evli çiftlerde olması kesinlikle yararlı olacaktır diye düşünündüğüm bir ceza şekli. aldatmalar daha sonra cinayetlere ve aile yıkımlarına sebep olur arkadaşlar. eşini aldatan kadın veya erkek öldürülmelidir devlet eliyle...
devamını gör...
haktır. rasulullah aleyhisselam da, hazreti ebu bekir de hz ömer de uygulamışlardır. şimdiki çok bilmiş bir takım zerzevat başkalarına dinimizi güzel ve şirin göstermek maksadıyla recmi inkar edip farkında olmadan dinden çıkıvermektedir. Allah topunu top etsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar