redingot

4. (Tematik)
redingot, önü yakaya kadar düğmeli, kimi zaman vücut hatlarını saran, kimi zaman da biraz bolca giyilebilen, dize kadar inen ceket türüdür.
devamını gör...
sultan abdulmecid'den sultan vahideddin'e kadar son altı padişahın dış kıyafetiydi. bol ve heybetli durması hasebiyle tercih ettikleri söylenir. takım elbise giydikleri kayıtlarda ve hususi çekilen fotoğraflarda pek vaki değildir.
devamını gör...
18. yüzyılda ingiliz süvarilerinin tercihiyle yaygınlaşmıştır. ismi esasında riding coat olup osmanlı'da etimolojik evrim ile redingot ismini almıştır.
devamını gör...
turk klasiklerinde de sıklıkla karsilasilan terim, bir giysi. insanin o yillara gidesi geliyor resmen, oyle de zarif tasvir olunur, hay Allah.

soyle de bir seydir: *

devamını gör...
tam bir rus romanı illeti. tüm fakirliği ile üzerinde yırtık ve kirli bir redingot, sol cebinde 3 ruble 20 kapik ile dolaşan bir adam da varsa muhtemelen dostoyevski'nin zihninde bir yerlerde dolaşıyoruz demektir.
devamını gör...
kısa boylu, tıknaz, göbekli abilere daha bi yakışan giysi. türkiye'de denk geldiklerim en azından böyle. estetik algılarımızı kimse sorgulayamaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar