reductio ad absurdum

olmayana ergi ya da osmanlıca abese irca, latince saçma olana indirgeme anlamına gelir ve bir iddiayı doğru kabul ederek saçma bir sonuca varıp iddianın yanlış olduğu sonucuna ulaşıldığı bir mantık yöntemidir. bu yöntemde, yanlış olamayacak bir önermeyi zorunlu olarak doğru olduğunu kabul eden üçüncü olanağın dışlanması kanunu kullanılır. aristo'nun sıkça uyguladığı bir yöntemdir.

(bkz: matematiksel tanıt)
devamını gör...
en uzun entry'si iki cümleden oluşan, çoğu yazdığı bir cümle dahi tutmayan yazarlardan birisi. 200 entry yazıp da sözlüğe tek bir yeni kelime katamamış, addurrahman çelebi.
devamını gör...
bir süper kahraman olsam, dönüşürken bunu haykırmak isterdim.

olmayana ergi, olana yergi.

bir şeyin tersi doğru kabul edilir ve tümden yanlış, saçma bir sonuca varılırsa; o şey doğru kabul edilir.
devamını gör...
bunu en iyi kadınlar yapıyor, düşünelim ki kız arkadaşınızla birlikte alışverişe gittiniz ve ikiniz de o haki yeşili çantayı çok beğendiniz fakat arkadaşınız çantayı almak üzere ve kendisine çok yakıştığını söyledi, hemen karşısına geçip anlatmaya başlıyorsunuz.
''canım o çanta eminim ki sana da hoş olur fakat biçimi dikdörtgen ve senin boyun uzun bu seni kısa gösterir, hem buğday tenlisin rengi tam oturmadı sana'' gibi sudan sebepler sunarak kişiyi ters köşe yaparsınız. ve çanta sizin tabii ki.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar