reed hastings

adamın biraz hayat hikayesine göz attım matematik eğitimi almış ardından donanmada astsubay olarak görev yapmış. ordu görevlendirmesiyle afrika'da matematik dersleri vermiş 28 yaşında tekrar ülkeye dönüp matematik yüksek lisansı ve bilgisayar mühendisliğini tamamlayıp çeşitli şirketlerde çalışmış. daha sonra yazılım şirketi kurmuş çok büyüyünce yönetim problemleri sebebiyle halka arz etmiş şirketi. 1997 yılına geldiğinde ise -37 yaşında oluyor- netflix'i kurmuş iki arkadaşıyla birlikte ilk başta kullanıcılar 7 günlük dvd kiralıyor dvdler evlere kargolanıyormuş kiralama süresi zamanla 1 aya çıkmış derken online izleme ve kiralama imkanı sunulmuş.

2013 yılında şirket ilk dizisini yapmış: house of card. bu diziden sonra artık sadece film/dizi kiralama platformu olmaktan çıkıp içerik de üretmeye başlıyor.

aslında klasik bir başarı öyküsü (burada başarı dediğim maddi anlamda işin rağbet görüp maddi kazanç sağlama) hiç duraksamadan çalışma ki genelde bu çalışmaların hepsi farklı kollara ilişkin olur ardından cesaret ve rabbin yürü ya kulum demesi.

peki buralara nereden geldik diye sorarsanız: netflix'te yer alan ve cemal kaşıkçı suikastı sebebiyle suudi arabistan prensinin eleştirildiği bir programın suudi arabistan'da kaldırılması karşılığında lgbt propogandası yapan içeriklerin yayınlanması anlaşması yaptığına ilişkin bir açıklamasını görünce olaylar buraya kadar geldi işte
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar