reel politik

"hakikat bu napalım baba" ifadesi tanımla için müsaittir. ibneliğin her türlüsü bize mübah , otorite sarsılmasın , aman sakatlık çıkmasın .. dötün teki de olsa makyavel hayatın işleyişini iyi çözmüş. prens bir kaç yüzyıldır okunuyor bu yüzden.
devamını gör...
almanca bir terim olan realpolitik diplomasi lisanında bütün dillere girmiştir. her yerde gider yapabilen devletlerin politikası olan realpolitik ayrıca iç baskıları da iplemez. günümüzün en güzel örneği amerika, rusya ve çindir. içerik olarak devletin bekası için bütün unsurları mübah görmektir. ayrıca muhatap açısından da bu beklenmektedir.
devamını gör...
hakikat öğretisini maslahat mefhumuna feda edenleri yöneten dermansız sistem. reel-politik kıskaç da savrulanlara ve reel-politik cazibelere tutulup; mefkurelerini terk edenlere zahir de acımak gerek.
devamını gör...
kendisini kendisine küfrederek, kahrederek değiştirebileceğini zanneden romantikler vardır. amacınız değiştirmekse bir şeyler yapmayı deneseniz ''fazla'' konuşmak yerine.
devamını gör...
sürekli gözetmek ideallerden vazgeçmeye, hiç gözetmemek gerçeklerden kopmaya sebep olur. cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu için ne kadar göz önünde bulundurmak lazım, benim için tartışma konusu. bir yandan biliyorum ki bu tasarıda bazı yanlışlıklar var. öbür yandan hem başkanlık sistemini zaten istiyorum hem de ülkenin her zamanki gibi zor günlerden geçmesi gerçeği var. açık konuşalım. bu oylama aynı zamanda erdoğan'ın güven oylamasıdır. hayır çıkması tayyip'in kaybetmesi demek. tayyip'in kaybetmesi ise var olduğu 15 temmuzla su götürmez bir gerçek olan türkiye düşmanlarının kazanması demek. isterseniz şu yorumum için bana reisçi deyin, ak troll deyin zerre umrumda degil. bahsettiğim bakış açısı da "pkk hayır diyor demek ki evet demeliyim" gibi bir şey degil. ordusu sınır ötesinde çetelerle terör örgütleriyle tek başına savaşan bir devletin vatandaşlarıyız. uluslararası arenada her fırsatta yalnız bırakılan bir ülkemiz var. açık bir işgal tehdidi atlattık. şimdi tam bunlar yaşanırken devletin başının bu güven oylamasından başarısız çıkması, bir zayıflık olacak. şu durumda teraziye koyduğumda, yanlışlıkların sonradan düzeltilmesini umarak evet demek daha makul geliyor. bundan iki gün önce sorsanız hayıra daha yakındım. o da ayrı bir şey.
Allah namına neden adam gibi bir başkanlık getirip şu tereddütlerimizin önüne geçmiyorsunuz... anlamıyorum. kafalar karışık. bakalım pusula önümüze geldiğinde ne yapıcaz... evet desen bir türlü hayır desen bir türlü... geçersiz bassan hiçbir yaraya ilaç olmuyor sadece kendini sorumluluktan kurtarıyorsun. ne olursa olsun ülkeye hayırlı olsun deyip entryi sonlandırıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar