en çok da rize gibi dörtte üçünün akpli olduğu şehirlerde görünen durumdur.
ayrıca genel olarak memur kesim de unutulmamalı.

evetçiler zannediyor ki, her tarafta evet yazısı var ve kendileri rahatça evet diyebiliyorlar diye herkes evet oyu verecek.
oysa benim biraz sohbet ettiğim -koyu akpli olanlar da var bunların arasında- çoğu kişi; işten atılma, memuriyetinin yakılması, toplumdan dışlanma gibi olaylara maruz kalmaktan korktukları için sessiz sedasız köşelerinde bekliyorlar. "aman kimseye söyleme" diye de tembihliyorlar.
bu ahval, rize'de bile tahmin edilenden fazla hayır oyu çıkacağını düşünmeme sebep olmuştur.
devamını gör...
saçmalığın daniskasıdır.

kimsenin sustuğu filan yok. ayrıca kimsenin kullandığı oy da alnında yazmıyor. ne manipülasyon yaptınız arkadaş!
devamını gör...
her seçim öncesi çevremdeki bütün akp'liler bu sefer vermiicem diyo ağbiciler böyle karabatak gibi bir görünüp bir kaybolurlar. ta ki bir sonraki seçime kadar.

e napak? inanak mı qanqa?

tanım: suskun gibi çek panpa.
devamını gör...
evetçi trollerle gereksiz münakaşaya girmemek için susanı da vardır.
sorunca daha karar vermedim, zaten pek anlamadım, bilmiyorum ne versem der
ben hayır vereceğim diyince
birden açılır. anlarsınız ki hayır diyecek.

susanın suçu değil saygısız trollerin suçudur.
devamını gör...
ben başka bir ülkede mi yaşıyorum acaba diye sorgulamama sebep olan susma. etrafımda onlarca hayır diyecek adam var memuru da var işçisi de hiçbirinde böyle bir korku görmedim gayet de açık açık söylüyorlar. memur sendikalarının tavırları da belli. geçenlerde biri bir yazı paylaşmış; ışte memurmuş müdürü herkesi tek tek odasına çağırıp evet verin bunun da fotoğrafını çekip getirin filan diyormuş. olacak iş değil.

not: varsa böyle bir durum ile karşı karşıya kalıp korkusundan sesini çıkarmayan yollasın böyle baskı yapan kişinin adını soyadını ben şikayet edeceğim.
devamını gör...
olabilir. kişi bazlı düşünüldüğünde kendi evhamları ya da algılarıyla kişisel en ufak risk istemeyen, fazla siyasi düşünen ya da polemik sevmeyen insanlar siyasi tercihlerinden pek konuşmamayı ya da net fikir belirtmemeyi yeğlerler. tersi şekilde davranan insanlar da vardır toplumumuzda. yani ak parti'yi ya da bu düzenlemeyi desteklediği halde oyunun rengini belli etmeyen ya da çekincelerini, eleştirilerini açık edip övgülerini gizleyen. çünkü eleştirmek insan için kendini değerlendirme makamında, yetkin akıl olarak görme durumudur ya da alışkanlıktır.
devamını gör...
bir patavatsız ve kendisini bilmez başkanın yaptığı konuşmayı örnek göstererek bütün topluma yansıtmak komik bir durum. kimse korkusundan rengini belli edemiyor demeyin abi durduk yere. bütün kurumda çalışan memurlar vereceği hayır'ı da evet'i de rahat ifade edebiliyor.
devamını gör...
bu her dönem olan normal bir durumdur. chp li belediye seçimi kazanınca ne yapıyordu, kadrosunu ona göre düzenliyordu, diğeri kazanınca da kendi ekibini getiriyordu sıkıntı yok yani.
devamını gör...
sivas'tayım. ortalama 5-6 binadan birinde en az bir adet "evet" bayrağı asılı, ama bir tek binada hayır afişi görmedim, koca şehirde bir-iki bilbord, hepsi bu.

şimdi bunun sebebi sivas'ta hiç hayırcı olmaması mı (1 chp'li vekil ve hatırı sayılır alevi nüfus var), parasızlık mı, gerek görmemek mi yoksa korku mu siz karar verin.

devamını gör...
tam tersine benim bugüne kadar çalıştığım -biri hariç- bütün işyerlerimde hep akp karşıtlığı var olageldi. bugün dahi öyledir, insanlar kendi aralarında konuşurken öylesine evetçilere 'beyinsiz, köle, gerizekalı' gibi laflar atarak konuşuyor ki tartışmaya bile çekiniyorum.
(bkz: mahalle baskısı)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar