ren geyiği

ren geyiği dünyanın kuzey bölgelerinde birçok bölgede yayılmıştır: norveç, izlanda, isveç'in kuzey bölgeleri, finlandiya, rusya'nın avrupa bölümündeki kuzey bölgelerden büyük okyanus'a uzanan bölümü, alaska, kanada ve grönland. ren geyiği doğal olarak 10. yüzyıldan beri soyu tükendiği iskoçya'ya 1952 yılında yeniden getirilmiştir. ayrıca ilk evcil hayvan olma özelliği vardır.

evcil ren geyiklerine daha çok kuzey iskandinavya ve rusya'da rastlanır, doğada serbest olarak yaşayan ren geyikleri ise kuzey amerika, grönland ve 18. yüzyılda insanlar tarafından getirildiği izlanda'da rastlanır. avrupa'da doğada serbest olarak yaşayan son ren geyiklerine norveç'in güneyinde rastlanır. doğal yaşam alanı yaklaşık olarak 62â° enlemin içinde kalır.
*
devamını gör...
evcilleştirilebilir bir geyik türü..

özellikle hiç belgesel izlememiş olan fakat aslında çok sağlam bir toplumsal belgesele fevkalade figüranlar olarak katkı yapabilecek pekçok kıraathane müdavimi tarafından bilinen bir hayvan çeşididir.. çengel bulmacalar sağolsun!
devamını gör...
iskandinav ülkelerinde büyükbaş hayvan olarak yetiştiriciliği yapılır. finlandiya'nın milli hayvanıdır. kelt kültüründe kutsal kabul edilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar