renk körlüğü

bu hastalık dogustan sıze genlerınızın bır hedıyesıdır.hayatınızın bellı bır evresıne kadar renk koru oldugunuzu bılmeden
mutlu mesut yasarsınız.sonra o acımasız gercekle tanısırsınız.mesela ben renk koru oldugumu ılk kez ehlıyet ıcın basvurdugumda ogrenmıstım.
goz taramasında uzaktan herseyı gorebılen gozlerım,o beneklerın ıcındekı sayıları goremıyordu.kendımı aptal gıbı hıssetmıstım.

herkesın gordugu sayıları ben ımkan yok goremıyordum.doktorlar benı devlet hastanesıne yonlendırdı.orada yumaklarla sınava tabı tutuldum.
guc bela o sınavı gecıp ehlıyetımı alabılmıstım,ama bundan sonra hıc bır sey eskısı gıbı olmayacaktı.

evet o korkunc soru hıc pesımı bırakmadı.
-sımdı sen bunu ne renk goruyorsun eki eki?

sımdılık tedavısı de yok kı bu meretın.. off off...
devamını gör...
sahibi olanların artık ehliyet alabildiği hastalık. ayrıca o kadar önemsizdir ki tarafımdan ancak 25 yaşında farkedilmiştir. çoğu kimse renk körü olduğunu bilmeden vafat bile etmiş olabilir. günlük yaşamı, düşük derecede bir hipermetrop, bir miyop kadar bile etkilemez.
devamını gör...
renkleri algılamama durumundan çok, renkleri karıştırma, ayırt edememe hastalığı. çeşitleri vardır, bendeniz yeşil-kırmızı renk körüyüm. kuvvetli ışıkta bu iki rengi ayırt edemem.

bu hastalığı ortaya çıkaran ve çeşitli renkli noktacıklardan oluşan kartlar vardır, 40 kadar. kimisinde noktalarla çizgiler, kimisinde sayılar vardır. renk körlüğü derecesine ve çeşidine göre görür veya göremezsiniz. bendeniz o kartlardan sadece birini, ilkini görüyorum.
devamını gör...
yeşil kırmızı ayrımı bariz (sadece ofsaytta kullanmıyoruz bu güzel kelimeyi) olarak gözükmemektedir nedense bu hastalıkta(hastalıktır herhalde).. misal ben.. nedense hala kırmızı da duruyorum.. böyle kartların içinde numara falan yazıyor.. okuyorsunuz bunları anlaşılıyor sonra renk körü olup olmadığınız.. bana da teşhisi fen bilgisi öğretmeni bir arkadaş koymuştu.. ben de eyvallah dedim.. kör olalım da renk körü olalım.. ne körler var.. ne körler yok..
devamını gör...
dünya üzerindeki erkeklerin %8’i, kadınların ise %0,5’i renk körüdür. renk körlüğü hastalığı genetik yolla taşınmaktadır. renk körlüğü tanısı konmasında bazı renkli ipliklerin veya üzerinde renkli beneklerle yazılmış rakamlar bulunan plaklardan renklerin ayırt edilmesine dayanan testler uygulanır. renk körü olan kişiler günlük hayatta birçok zorlukla karşı karşıyadır.

mesela trafik ışıklarını ayırt etmede, tekstil sektöründe çalışanların renk ayırt etmelerinde, haritaların renk kodlarını okumada, birçok cihazın çalışma durumunu gösteren renkli küçük ışıkları ayırt etmede, hatta yemek pişirirken etin ne kadar piştiğini ayırt etmede bile zorlanırlar. okul çağındaki çocuklar resim yaparken objelerin renklerini yanlış seçmekte ve bu yüzden derslerdeki başarıları düşük olabilmektedir... vs. http://www.igh.com.tr/tr/in...

işin ilginç yanı tanıdığım bazı renk körlüğü olanların renkleri ezberlemelerinden dolayı normal görüşe sahip birinden bile daha iyi algılayabilmeleri ve hatta incelikli işlerde profesyonellik göstermeleridir. bu da hafızanın ve kuvvetli ezberin bu rahatsızlıkta bir noktaya kadar engellenebildiğini göstermektedir diyebiliriz.
devamını gör...
renk körlüğü renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. renk körlüğü genellikle erkelerde görülen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır.
en fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah - beyaz görülmesi söz konusudur. her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde renk körlüğü görülür.
birçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez. *
devamını gör...
sağlıklı kişiler, renkleri oluşturan üç kanala birden sahiptirler. bu renk kanalları hücrelerindeki eksiklikle renk körlüğü ortaya çıkar.

eğer kırmızı görme hücreleri eksik ise kişi protanoptur
eğer yeşil görme hücreleri eksikse döteranoptur. *
eğer mavi hücreleri eksikse tritanoptur. *
devamını gör...
ehliyet almaya mani olmayan bir çeşit hastalıktır.

bir de turnuva maçında arkadaşına pas vermek yerine rakibine yahut hakeme pas vererek bolca küfür yemenin adıdır.
devamını gör...
araştırmalara göre 20 erkekten 1'i renk körüymüş.

yeni çıkan yönetmeliğe göre; renk körleri herhangi bir şart aranmadan, tek gözü olan ya da tek gözüyle görenler de belirli koşulları taşımaları halinde sürücü belgesi sahibi olma hakkına sahiptir.
devamını gör...
doğuştan ise zararsızdır hatta birçok kişi uzun süre renk körü olduğunun farkına bile varmaz ancak bir göz muayenesiyle durum ortaya çıkabilir.
devamını gör...
hanımlar'da manen olsa güzel olurdu.
renkli renkli kıyafetler alıp kocasına masraf,başkalarından kendini tevevvuk edip üstün görme durumuna düşeceğine tek tip kıyafet oh. ne güzel.
bizim koca da kandırırdı kızcağazı ayşe bak bu aslında yeşil, bu sarı...bu mavi. alacaksın tek tip siyah çarşafı. giydireceksin hatununa. mis gibi.

işin latifesi bir tarafa; Allah böyle bir hastalıktan kardeşlerimizi ve bizi muhafaza eylesin. şifa ihsan etsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar