reşid behbudov

azerbaycan'dan yükselen hoşŸ sada. 1915 doğŸumlu, 1988 ölümlü azeri şŸarkıcı, aktör. filmleri nasıldı bilmem, ama söylediğŸi şŸarkılarda aşŸılabileceğŸini zannetmiyorum.
devamını gör...
sscb zamanında büyük kalabalıklara çıplak sesle(mikrofonsuz) konser vermesiyle tanınan,dünyanın en ünlü tenorları arasında gösterilen(özellikle rudolf'un la boheme'sini yorumlamasıyla),1988'de bazı kaynaklarca ermeniler tarafından öldürüldüğü iddia edilen azeri sanatçı.
devamını gör...
1915-1989 yillari arasinda yasamis azerbeycanli aktor ve muzisyen.. muzisyen bir aileden gelen resid behbudov dunyanin bir cok ulkesinde konserler verdigi gibi pekcok dilde de sarkilar soylemistir.. azerice, farsca, ermenice, hincte bunlardan sadece birkacidir. zamaninda rusya'daki demir perdeyi asip orada bile konserler yapabilmis basarili bir sanatcidir.. geleneksel azeri muziginden seslendirdigi sarkilari ondan dinlemek ayri guzeldir..
devamını gör...
reşid behbudov 1915 yılı 14 aralık tiflis hanende mecid behbudalı oğlunun ailesinde dünyaya gelmiştir. annesi turkuaz hanım vekilovlar soyuna mensup idi. çocuk yaşlarından okul korosunda okuyan reşit 1933 yılında demiryolu eğitim okuluna dahil olmuştur. eğitimi döneminde öğrenci özfaaliyet orkestrasında çalışmıştır. askeri hizmeti sırasında askeri birliyinin solisti olan r. behbudov, askeri hizmetten sonra tiflis pop gruplarından birinde solistlik yapıyor ve kısa sürede besteci a. eyvazyanın yönetimindeki ermenistan devlet caz (jazz) orkestrasında solistliye başlıyor. 30. yıllarda ermenistan devlet opera ve bale tiyatrosu'nda klasik operaların koro sahnelerinde solo okuyor. 1939 yılında aynı tiyatronun truppası ile birlikte moskova'da ermenistan sanatları günlerinde yer alıyor. 1942 yılında toplulukla birlikte kırım cephesine yollanır. 1943 yılı sonunda bakü sinemastüdyasında üzeyir hacıbeyov'un aynı isimli operettasının motifleri temelinde çekilen "arşın mal alan" filminde baş role davet alır. 1945 yılında film yayına çıkıyor ve çok yakında değil azerbaycan'da, tüm sovyetler birliği'nde büyük popülerlik kazanıyor. 1946 yılında bu filmdeki asker rolüne göre reşid behbudova "stalin ödülü" verilir.

1949 yılında budapeştde yapılan gençlerin ve öğrencilerin dünya festivalinde okuyor. 1946 - 1956 yıllarında azerbaycan devlet filarmoniyasının, 1953 - 1960 yılları arasında aralıklarla mirze feteli ahundov adına azerbaycan devlet opera ve bale tiatrosunun solisti, 1957 - 1959`lu yıllarda azerbaycan devlet konser birliyinin organizatörü ve başkanı olmuştur. 1966 yılından müzik ve pop sanatının caz, bale, pantomima gibi çeşitli tarzlarını organik biçimde birleştiren azerbaycan devlet åžarkı tiatrosunu düzenlemiş ve ömrünün sonuna kadar onun solisti ve sanat rehberi olmuştur. azerbaycan türkçesi, bengalce, farsça, hintçe, rusça, anadolu türkçesi ve urduca gibi birçok dilde şarkı söylerdi. arjantin, arnavutluk, belçika, birleşik krallık, çin, etiyopya, finlandiya, hindistan, ırak, iran, åžili ve türkiye gibi birçok ülkeyi turlayıp sahne aldı. türkiye'de ilk konserleri 1961 yılında kemancı azad aliyev ile ankara ve istanbul'da gerçekleşti. sovyetler birliği'nde sahneye mikrofonsuz çıkıp şarkı söylemesiyle bilinirdi. tüm sovyet cumhuriyetleri ile birlikte arjantin , bulgaristan , belçika , åžili , çin , etiyopya , finlandiya , hindistan , iran , ırak , italya , mısır , türkiye gibi birçok ülkeyi turlayıp sahne alan r. behbudov, azerbaycan halk türkülerinin ve azerbaycan bestecilerinin vokal eserlerinin yabancı ülkelerde popularlaşmasında çok büyük rol oynamıştır. türkiye'de ilk konserleri 1961 yılında kemancı azad aliyev ile ankara ve istanbul'da gerçekleşti. sovyetler birliği'nde sahneye mikrofonsuz çıkıp şarkı söylemesiyle bilinirdi. r. behbudov hindistan'a ziyareti hakkında "uzak hindistan'da" kitabını yazmıştır. 1959 yılında kendisine sscb halk sanatçısı , 1980 yılında sosyalist emeyi kahramanı adı verilmiştir. dahi sanatçı 1989 yılı haziran 9'unda moskova şehrinde vefat etmiştir. kızı reşide reşit babasının yolunu sürdürüyor.

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
kgb tarafından öldürülen muhteşem ses. bir azeriden duyduğuma göre elinde kızıl ordunun bakü'de yaptığı katliamlarla ilgili belgeler olduğu için öldürülmüş. malum 1990 olayları. bu belge ve görüntüler de sıradan birinin elinde olamayacağına göre kgb ile işbirliği içinde olmuş bulunduğunu söyleyebiliriz sanatçılık kısmını ise tasvir etmek bana düşmez ama kanaatimce 10 zeki müren gücündedir..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar