retro

geriye, geçmişŸe doğŸru gibi sözlük anlamlarının yanı sıra bir moda deyimidir de. (retro kesim, retro stil vb.)

bir de dünyanın ikinci büyük ikinci el mağŸazası olduğŸu söylenen by retro var tabii.
türkiye ayağŸı beyoğŸlu suriye pasajının alt katında olan dükkan devasa bir küflü hatıralar deposu.*nostaljiyle deşŸarj olan zat-ı muhterem ve muteremeler içün bulunmaz bir zaman yolculuğŸu fırsatı.

60lar 70ler ve 80lerin günlük ve sahne kıyafetlerini, eski moda gözlükleri ve şŸapkaları görüp dokunup o naftalinsiz sandık kokusu cigerlere çekilip uzunca gezilebilecek ve alışŸverişŸ edilebilecek mekan.
devamını gör...
kişinin gereksiz hız aldığı noktada hayatın kendisini durdurması denebilir. geri dönüş...
neden?
duracak ve tüm zamanlarını denetleyeceksin. bu denetleme insanı daha üst boyuta taşımak, bilinç ve idrak yollarına açmak içindir. satürnyendir de. yol alırsan sağlam bir âkil olursun. yohusam ki ahmak eder insanı bu satürn ve onun retrosu...

katmanlarını aynen bir soğanın katmanları gibi (sen sevdiğin başka bir zerzevat düşün) tek tek soyacak ve o öze, cücüğe ulaşıp bakacaksın. sonra oradan aynı hızla dönüp evreni (büyük tabloyu) saf-ü saf göreceksin. ayrıntı ve bütünlük birlikteliği diyoruz biz buna. ve sözde yazıda kolay, uygulaması zaman alandır. idrak ve derin bir hazm ister... yazıyor ve söylüyoruz ama biz de hala adım adım ilerleyenlerdeniz. aynıyız hasılı...

bununla birlikte anladığımız, idrakımız bu yöndedir...
devamını gör...
latince bir söz. geride, arka, arkası manalarında. nasıl yaşıyor? tarz olarak eskiye dönük şeylerin sıfatı olarak. eskinin ne kadar sınırı var bilmiyoruz. 20. yy a hapsolmuşuz sadece.
devamını gör...
son zamanlarda markaların 30-45 yaş alıcı segmentini alışverişe yönlendirmek için kullandıkları kavramlardan. 1960 model buzdolabı türleri yahut eski ev aletlerini yeni teknoloji ile birleştirip satma hevesi. coca cola buzluklarını normal fiyattan 2 kat yükseğe çekip bunu da satabilmek yüksek bir marketing bilgisi. gelir dağılımında yaşanan farklılıklardan öte birikimlerini nereye harcayacağını şaşıran türk milletinin son zokası aslında.
devamını gör...
sanırım bu dünyada retro olan ne varsa taparcasına hayran olmak için yollanan bir kulum. lakin bu çağda kalite artık öldü ve bir daha doğmayacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar