richard moore

ocak 2014’ten beri ingiltere’nin türkiye/ankara büyükelçisi ve biz burda başlığını açmamışız. ne kadar ayıp.

"türkiye’deki görevine başlamadan önce birleşik krallık dışişleri bakanlığı’nda; 2010-2012 yılları arasında avrupa, latin amerika ve küreselleşme direktörü, 2008-2010 yılları arasında ise program ve değişim direktörü olarak görev yaptı. ayrıca, vietnam, türkiye (1990-1992), pakistan ve malezya’da çalıştı.

richard moore, libya’da doğdu. öğrenimini oxford üniversitesi’nde felsefe, politika ve ekonomi dallarında tamamladı ve oxford’dan mezun olduktan sonra harvard üniversitesi kennedy school of government’ta kennedy bursu’yla lisansüstü eğitim aldı. 2007 yılında stanford executive program’a katıldı. maggie ile evli olan richard moore, birisi türkiye doğumlu olan iki çocuk babasıdır. iyi derecede türkçe konuşabilen richard moore’un hobileri arasında golf, uzun yürüyüşler, tüplü dalış, türk halıları ve porselen koleksiyonunun yanı sıra tarihi yerleri ziyaret etmek yer alıyor."

twitter hesabından sataşmalara türkçe olarak çatır çatır cevap veriyor. ömer turan'ı bilmeyen yoktur, en son onunla hemhal olmuş galiba. biraz okuyayım dedim karşılıklı yazılanları gülmedim değil. hem trajik hem de komikti: "@omerturantv @sedataltanbav tabii her şey için günah keçisi ingilizler! hayat o kadar basit."

ve "@sedataltanbav ingiliz derin devletini bulunca lütfen bana iletin."

tabi karşımızda bir b.elçi var ve sosyal medyada her yazılana cevap verecek değil ama üşenmeden cevap veriyor. ya biz ingilizleri tam tanımıyoruz yahut bizi kekliyor. *

twitter hesabı: @ukambrichard
devamını gör...
sosyal medyadan çatır çatır türkçe cevap vermekle kalmıyor aynı zamanda yeni şafak gazetesi nde de yazısı çıkıyor. ilginç şeyler oluyor şu sıra. gerçi b.elçi "irlanda kökenli britanlı" imiş, küçük bir şaşırtmaca var..

[yazı yazılmasının gerekçesi şu olmalı "13 mart'ta 68'inci yılını kutlayan milletler topluluğu..." ]

yazının başlığı: "milletler topluluğu bir imparatorluk değil"

richard moore- birleşik krallık büyükelçisi

kısa bir süre önce seçilen gambiya cumhurbaşkanı ülkesini tekrar milletler topluluğu'na dahil etmek niyetinde olduğunu açıkladığında (zira bir önceki cumhurbaşkanı, gambiya'yı topluluktan çıkartmıştı), twitter takipçilerimden birisi gambiya'nın tekrar britanya sömürgesi olacağını söyledi.

türkiye'deki bazı insanlar, britanya imparatorluğu üzerindeki güneşin hiç batmadığına inanıyor. ama battı! hem de adamakıllı battı!

imparatorluk geçmişimiz, tüm imparatorluklarınki gibi, sorunlu bir geçmiş. zulüm ve istismar olan bir geçmiş. irlanda kökenli bir britanyalı olarak tabii ki bunu yadsımayacağımı tahmin edersiniz. "

tabi kötülemeden sonra yüceltmeye geçiyoruz: "gerçekten zengin bir çeşitliliğe sahibiz."

"milletler topluluğu dünyanın en eski siyasi devlet derneklerinden bir tanesi. 1949 yılında kurulan kurumun adındaki milletler topluluğu ifadesi, örgütün sürekli büyüyen ve çeşitlilik açısından zengin doğasını çok güzel yansıtıyor. bugün milletler topluluğu'nda, afrika, asya, amerika, avrupa ve pasifik olmak üzere altı kıtaya yayılmış 52 üye devlet var. hep birlikte dünya kara yüzölçümünün dörtte birini oluşturuyoruz! bu da yaklaşık 2,4 milyar insan ya da bir başka değişle dünya nüfusunun üçte biri demek."

tamamı http://www.yenisafak.com/hayat/milletler-toplulugu-bir-imparatorluk-degil-2627388

(bkz: milletler topluluğu bir imparatorluk değil)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar