robot

insanların işlerini kolaylaştırmak için geliştirdikleri alet ve makinelerin genel adı. bir çok çeşidi vardır. insana benzetilmeye çalışanlarına insansı-robot denilmektedir. ayrıca endüstriyel üretimde de uzun zamandır kullanılmaktadırlar.

genel olarak robot bilminin ve yapay zekanın gelip dayandığı nokta sırf insan özelliklerine sahip robot yapmaktan ziyade her durumda doğru hareketi başarıyla yapan robot geliştirmektir. yani insanın hata yapabilme ihtimalini ortadan kaldırmaktır. yapay zeka ve robotlar ilk araştırılmaya başlandığında yapay zeka nın sınırı olarak olarak insan zekası ve davranışları gösterilmekteydi. bu anlayaşın yerini günümüzde robotların her zaman rasyonal (akılcı) olanı yapması fikri almıştır.

ayrıca robot kelimesi ilk defa çek yazar karel capek'in rossum's universal robots oyununda ortaya çıkmıştır. robot kelimesi işci anlamına gelmektedir. terim olarak ise ilk isaac asimov'un liar kitabında geçmektedir. http://en.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
"japonyada hırsız yakalayan bir robot icat etmişler.
amerikada 5 dakikada 180 hırsız yakalamış.
italyada 5 dakikada 80 hırsız yakalamış.
fransana 5 dakikada 30 hırsız yakalamış.
türkiyede 5 dakikada robotu çalmışlar" şeklinde fıkralara konu olan insancıl makina.
devamını gör...
robot kelimesi bir tiyatro oyununa dayanmaktadır. oyunda sürekli belirli işleri yapan duygusuz varlıklara isim olmuştur.
yapılması programlanarak öğretilen görevleri uygulayan mekatronik (mekanik-elektronik) aygıtlardır. robotların insana benzemesine gerek yoktur. ama insanların yaptıkları işlemleri daha hızlı ve yorulmadan yapma özellikleri olduğu için tercih edilirler.
çalışma alanlarına göre tekerlekli, eklem bacaklı ve dönel ve prizmatik eklemli robotlar kullanılmakdadır.
dönel ve prizmatik eklemli robotlar endüstriyel uygulamalarda tercih edilir.
tekerlekli ve eklem bacaklı robotlar ise bölge hakkında bilgi toplamak (uzay çalışmaları gibi) yada belirli bir yol üzerinde periyodik olarak programlanan görevi yapmak için kullanılırlar.
devamını gör...
gelecekte filmlerde gördüklerimiz gerçek olabilir, ayniyle olmasa bile.

adamlar yapmışlar. (ki bir kaç sene öncesinin) askeri alanda müthiş bir şey bu. (elbette ki geliştireceklerdir.)

devamını gör...
verilen komutları yerine getiren üzerinde ki algılayıcıları ile ortamdan veri alıp o verileri içindeki yonga setleri ile yorumlayan ve sonrasında eyleme geçen makina ve elektroniğin evliliğinden oluşan temel bir kelimedir.

türklerin eğitim sistemini anlatınca anlayacaksınız. robotları insanlara benzetmenin verdiği zorluktan mütevellit olmalı ki insanları robotlara benzetmeyi tercih etmişiz.
devamını gör...
bülent ecevit'in 1940 yılında 15 yaşındayken yazdığı şiirin adı. şimdilerde çocuklar robotlara şiirler yazmıyor pek, yok dünyalarında. hem de sene 2017 iken.


ellerim dallar gibi açılır bazen Allah’a,
ki Allah’tır veren bu güçsüz ellerimi benim.

senin ellerinden güçlü ellerim ki
ben verdim,
onlar kapalıdır Allah’a.
bir parça demirden ibaretsin Allah’a göre.

sana verdiğim bir ömürdür,
ki yaşamadan sürüyorsun sen onu.
sana bu ömrü verenler senden çabuk ölür,
çeliğin çürümesi kadar uzaktır bir robotun sonu.

Allah, Allah olduğu için yarattı beni,
ben Allah olamıyorum ne kadar yaratsam.
ve tapmıyor bana benim yarattığım adam,
beni yaratana ben nasıl tapıyorsam.

devamını gör...
17. (Tematik)
robot, [24.04.02], otomatik denetim altında manipulasyon ya da hareket eylemlerini gerçekleştirmek üzere tasarlanmış, genellikle programlanabilen bir mekanik aygıt. *
devamını gör...
robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. güncel tanımı ile robotlar, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, algılama yeteneğine sahip olan ve programlanabilen cihazlardır.

illa asimo gibi insansı olmasına gerek yoktur. pekala bir fabrikada ki dönen bantta aslında robottur. teknik olarak bir şeyin robot olması için :

otonom veya önceden programlanması
elektronik ve mekanik bileşenler içermesi gereklidir.

yani bu tanıma göre sadece yazılimsal bir alt yapıya dayanan tercih robotu diye bir şey de olmaz.

bir de bülent ecevit'in bir şiiri vardir bu isimle. efsanelerden.
devamını gör...
robot kelimesi ilk kez 1920 çekoslovak karel capek tarafından yazılan rossum’s universal robots isimli oyununda kullanılmıştır. Robot kelimesi çek dilinde hizmet eden kelimesine karşılık gelen robota dan türetilmiştir.

webster’s dictionary 1993 yılında robotu: normal koşullarda insanlara atfedilen işlevleri yapan, veya şekilsel olarak insana benzeyen otomatik bir düzenek.,

amerika robot enstitüsü ise 1979 yılında :çeşitli işleri yapabilmek için programlanmış hareketlerle malzeme, parça, alet, veya özel cihazları taşımak için tasarlanmış çok işlevli, tekrar programlanabilir düzenek. olarak tanımlamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar