rodin


--- alıntı ---
1840 yılında doğŸdu. 1848 yılında Rodin, Frères de la Doctrine Chrétienne adlı okula kabul edildi. 1850'de okulu bırakıp çizim yapmaya başŸlayan Rodin 1855'te heykel çalışŸmalarına başŸladı. Yedi yıl sonra 25 yaşŸındakı kız kardeşŸi Maria'nın ölümü onu çok etkiledi ve rahip adayı olmak üzere Pères du Très Saint Sacrement'e kaydoldu.

1864'te Musée d'Histoire Naturelle'de heykeltıraşŸ Barye'nin kursuna katıldı. Carrier-Belleuse ile dekoratif işŸler üzerine çalışŸmaya başŸladı. Terzi Rose Beuret ile tanışŸtı ve ona işŸlerinde yardımcı oldu. "Kırık Burunlu Adam" adlı çalışŸması Paris Salonu tarafından reddedildi.

1880 yılında Fransız devleti yeni açılacak Paris Dekoratif Sanatlar Müzesi için Rodin'e bir kapı ısmarladığŸında Rodin 40 yaşŸında idi. Müze açıldığŸında kapının yetişŸmemesinden dolayı bir skandal meydana geldi. Dante'nin ilahi Komedi'sinden esinlendiğŸi Cehennem Kapısı üzerinde 10 yıl boyunca çalışŸmışŸtı. Kapının üzerindeki 200 figürü tek tek, birbirinden bağŸımsız da ele almışŸtı. Bu eserde "DüşŸünen Adam" kapının en tepede yapılmışŸtı. Adem ve Havva ise kapının iki yanında idi. Kapı, Rodin'in ölümünden sonra bronza döküldü.

Rodin düşŸünce adamıdır ve eline matkap çekiç alıp hiç taşŸ ya da mermer yontmamışŸtır. O tasarlamışŸ ve araşŸtırmışŸtır. (ÖrneğŸin, Balzac heykeli için 6 yıl araşŸtırma yapmışŸtır). Antika eser ve belge toplamışŸ, sürekli çizim yapmışŸ, sonra ulaşŸtığŸı sentezi, üç boyutlu kilden, alçıdan yaratmışŸtır. TaşŸı yontmak, mermeri işŸlemek, bronzu dökmek atölyede çalışŸanların işŸidir. Her eserini farklı boyutlarda, farklı ölçeklerde gerçekleşŸtirdiğŸi gibi, bunlar üzerine çeşŸitlemeler uygulamışŸtır. "Parçaları ayrışŸtırmaya, yeniden birleşŸtirmeye çalışŸıyorum, prova yapan bir terzi gibi..." der.
--- alıntı ---

*
devamını gör...

--- alıntı ---
1840 yılında doğdu. 1848 yılında Rodin, Frères de la Doctrine Chrétienne adlı okula kabul edildi. 1850'de okulu bırakıp çizim yapmaya başlayan Rodin 1855'te heykel çalışmalarına başladı. Yedi yıl sonra 25 yaşındakı kız kardeşi Maria'nın ölümü onu çok etkiledi ve rahip adayı olmak üzere Pères du Très Saint Sacrement'e kaydoldu.

1864'te Musée d'Histoire Naturelle'de heykeltıraş Barye'nin kursuna katıldı. Carrier-Belleuse ile dekoratif işler üzerine çalışmaya başladı. Terzi Rose Beuret ile tanıştı ve ona işlerinde yardımcı oldu. "Kırık Burunlu Adam" adlı çalışması Paris Salonu tarafından reddedildi.

1880 yılında Fransız devleti yeni açılacak Paris Dekoratif Sanatlar Müzesi için Rodin'e bir kapı ısmarladığında Rodin 40 yaşında idi. Müze açıldığında kapının yetişmemesinden dolayı bir skandal meydana geldi. Dante'nin İlahi Komedi'sinden esinlendiği Cehennem Kapısı üzerinde 10 yıl boyunca çalışmıştı. Kapının üzerindeki 200 figürü tek tek, birbirinden bağımsız da ele almıştı. Bu eserde "Düşünen Adam" kapının en tepede yapılmıştı. Adem ve Havva ise kapının iki yanında idi. Kapı, Rodin'in ölümünden sonra bronza döküldü.

Rodin düşünce adamıdır ve eline matkap çekiç alıp hiç taş ya da mermer yontmamıştır. O tasarlamış ve araştırmıştır. (Örneğin, Balzac heykeli için 6 yıl araştırma yapmıştır). Antika eser ve belge toplamış, sürekli çizim yapmış, sonra ulaştığı sentezi, üç boyutlu kilden, alçıdan yaratmıştır. Taşı yontmak, mermeri işlemek, bronzu dökmek atölyede çalışanların işidir. Her eserini farklı boyutlarda, farklı ölçeklerde gerçekleştirdiği gibi, bunlar üzerine çeşitlemeler uygulamıştır. "Parçaları ayrıştırmaya, yeniden birleştirmeye çalışıyorum, prova yapan bir terzi gibi..." der.
--- alıntı ---

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar