rodion romanoviç raskolnikov

rodion romanoviç raskolnikov..her insanda bir vicdan olduğunu ve bu vicdanın; insanı, öldürdüğü kadınların cezası olan ölümü bile bir kurtuluş olarak kabul etmesine neden olacak kadar güçlü olduğunu gösteren suç ve ceza'nın baskın karakteri..döneminin en güçlü realist yazarlarından biridir dostoyevski..özellikle zirve romanı karamazov kardeşlerdeki kişi tahlillerini okurken gerçek hayattaki tanıdıklarınızla özdeşleştirecek kadarda gerçekçidir.. mesela şehvet düşkünü baba ve oğlu yahut agrefenayı...tanıdık karakterlerdir..her yerde karşınıza çıkabilir..
devamını gör...
keşke her insan raskolnikov 'un taşıdığı asaletli ruha sahip olabilse .
raskolnikov, başkalarının yüzünde patlayan tokadı kendi suratında hissedebilen bir roman kahramanı...gerçek hayatta o'ndan o kadar az var ki !..
devamını gör...
bir napolyon olma hayalindeyken, sıradanlıktan kurtulamamış, kahramanlık ve devrimcilik girişimi fiyasko ile sonuçlanmış, roman kahramanı.
ailesi sefalette olduğu için, vücudunu feda edip, fahişe olan sonya'nın ayağını öpen raskolnikov'un, kızın irkilmesi üzerine verdiği şu cevap unutulmazdır.
"ben senin önünde değil, insanoğlunun çektiği acıların önünde eğiliyorum."
devamını gör...
almina: nickin niçin raskolnikov?
raskolnikov: seviyorum bu kahramanı.
almina: özelliği nedir ki?
raskolnikov: sömürünün en alt modeli olan tefeciyi öldürdü.
almina: harika.
raskolnikov: gerçekten mi
almina: evet
raskolnikov: benimle evlenir misin?
(almina çevirimdışı görünüyor.)
devamını gör...
herkezin bir parçasının bulunduğu kişiliği olan raskolnikov dostoyevski tarafından mükkemel bir biçimde tasvir edilmiştir ayrıca bir yerde duymuştum dostoyevski anlattığı ruh haline girebilmek ve daha iyi betimlemek için yanlış hatırlamıyorsam bilerek frengi kapmıştır...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar