roma

italya'nın başkenti.

tarihi:

m.ö. 750'li yıllarda remus ve romulus kardeşler tarafından temelleri atılmıştır. şehri kimin yöneteceği konusunda anlaşma yakalayamayan kardeşlerin arasında çıkan kavga sonucu romulus remus'u öldürmüş, ve şehre roma adını vererek yönetimin başına geçmiştir.

romulus'tan sonra yönetime geçen etrüskler, roma'da demokratik temeller oluşturarak, roma'nın bir kaç yüzyıl içerisinde topraklarını sürekli olarak genişleten lider bir kuvvet olmasını sağlamışlardır.

bu yüzyıllar boyunca roma'nın meşhur olan liderleri: galleri ve mısırı ele geçiren julius caesar (giulio cesare), m.s. 64'de bir çok kasabayı yakan nerone (neron), augustus (augusto), trajan (traiano), hadrian (adriano), v.b.'dir. roma'nın gücü, büyük imparatorluğun en geniş sınırlarına sahip olduğu 3. yüzyılda düşmüştür. savunması oldukça zor olduğundan imparatorluk doğu roma imparatorluğu ve batı roma imparatorluğu olmak üzere ikiye bölünmüştür.

hristiyanlığın din olarak kabul edilmesinden sonra roma, kilisenin merkezi haline dönüşmüş, ve papa'nın yönetimi altına alınmıştır. bu sayede şehir mimari ve sanat açısından oldukça gelişmiştir. birçok yağmaya da maruz kalmasına rağmen halen ihtişamlı tarihi kalıntıları koruyan şehir her yıl binlerce turiste bir tarih şöleni sunmaktadır.
devamını gör...
termini çevresinde gece vakti gezerken ürkmeyin, korkmayın gordugunuz zenci kardeşlerinizin hepsi muslumandır.size dokunmazlar hatta yanlarına gidip sohbet ederseniz mutlu olurlar,son sigaralarını vermekten çekinmezler, fotograf cektirmek isterler sizle.onlar romanın arka sokaklarının yeni sahipleridir, yağmur yağınca ellerine şemsiye alıp satmaya çıkarlar, carabinieri hata yapmalarını bekler; onları sınır dışı etmek için. selam olsun herbirine...
devamını gör...
tarih boyunca gücün ve ihtişamın sembolü olmuş şehirdir.

gladyatör filminde proximo adlı karakterin (insan tüccarı) gladyatörlerini romaya getirdiğinde yaptığı konuşma bunu en iyi şekilde özetler;

-sizleri gerçek gücün ,saltanatın ve gerçek savaşçıların olduğu yere ,en büyüğe getirdim, roma....
devamını gör...
ilk yerleşimcileri, latium ile etruria'nın birleştiği stratejik bir mevkide yerleşim göstermişlerdir. burası roma'dır. burada farklı kültürleri olan iki kabile yaşıyordu. biri ölülerini yakarken (kremasyon) bir kısmı da gömüyordu (inhumasyon) bu da roma'nın göç aldığını destekler.
devamını gör...
dondurması bizim maraş dondurmasından kat be kat güzel olan şehir. bir kere maraş dondurması sert, aşırı tatlı ve süt kokuluyken * italyan dondurması daha hafif, aroması daha yoğun ve süt kokmayandır. bu ise batı hayranlığı ile değil dondurma hayranlığıyla ilgilidir.
devamını gör...
sağına dön tarihi eser soluna dön tarihi eser. esnafı çok kaba ve sinirli, turist bolluğundan olsa gerek. otobüs şoförleri çok yakışıklı ve kibar. dondurmaları şahane bin bir çeşit. herkes ingilizce biliyor hiç iletişim zorluğu çekmiyorsunuz. bana öyle denk geldi ya da olağan hali o ancak her gittiğimiz yerde türkler vardı. terminide alışveriş yapıyorum markete girdim bunların normal suları nerde ya diye söyleniyordum kendi kendime ki saolsun bir türk genci şurda bak şunlardan al bunlar daha hesaplı oluyor filan diye yol gösterdi. su şişesini muhafaza ederseniz her yer çeşme bir daha su almanıza gerek kalmaz doldurup doldurup için. alışveriş sonrasında kullandığınız poşetler için para ödüyorsunuz unutmayın. termini civarı gece pek tekin görünmüyordu insanları durdurup para isteyen tipler vardı kuzu kuzu otelime döndüm. roma pass almadan gezinize başlamayın çok pişman olabilirsiniz. iki tane tarihi eser ya da müzeye roma pass ile ücret ödemeden girerken ikinci ziyaretten sonra olan müzelere ya da tarihi yerlere indirimli giriyorsunuz. ayrıca roma pass sayesinde şehir içinde ulaşım araçlarından ücret ödemeden yararlanabiliyorsunuz. biraz şehir merkezine uzak ancak villa borghese'i ziyaret etmeden şehri terketmeyin çünkü sonunda galleria borghese var. büyük bir ihtimalle romadan sonra modern mimarisi olan bir şehiri özleyeceksiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar