romain gary

exupery gibi pilot yazarlardandır. üstüne diplomatlık ve senaryo yazarlığŸı da yapmışŸtır. iki ayrı isimle goncourt edebiyat ödülü almışŸtır. yahudidir. kitaplarında yahudiliğŸini çok iyi kullanmışŸtır, kalemi eğŸlencelidir, hızlıdır, zengindir, ironiktir.

kral salomonâ’un bunalımı'nda, tanrıya inat, iyilik yapan bir adamdan bahseder. bak tanrım sen bu azap içindeki insanları görmüyorsun, ben görüp bir şŸeyler yapıyorum, der hazırgiyim kralı salomon. onca yoksulluk varken, fahişŸelerin çocuklarına dadılık yapan iyiliksever Yahudi kadın ile baktığŸı çocuklar arasındaki Müslüman momo’nun ilişŸkisini anlatır. Yalnızca edebiyat yapmaz, edebiyatı kullanarak derdini çok iyi anlatır romain abimiz.
çift isimle yazması ve dahi ödül alması hususunda hayattayken bir itirafı olmamışŸtır, hatta emile ajarla ilgili sorulara: genç bir yazar, benden etkilenmişŸ olabilir, diyerek gizlemişŸtir gerçeğŸi. fakat vasiyetini: iyi eğŸlendim, hoşŸça kalın ve teşŸekkürler, diye bitirmişŸtir.
eski eşŸinin ölümünden bir yıl sonra, 1980 yılında tabancanın demir tesellisine başŸını dayamışŸtır. Kim ne derse desin, çok başŸka bir adamdır bu romain ya da emile.

murat menteşŸ söyleşŸisinde ismini anınca kitaplarının piyasada yana yana aranacağŸını düşŸündüğŸüm yazardır aynı zamanda.
ilgilenenlere not: can yayınları artık romain gary kitabı basmıyor. iki sene evvel raflardaki kitapları çok ucuza dağŸıttılar.
devamını gör...
"ne degistirebildigin, ne yardim edebildigin, ne de terkedebildigin bir kadini sevmenin ne demek oldugunu bilemezsiniz." diyebilmiş ve doğal olarak jean seberg yaşamaya son verdikten sonra daha fazla dünyada yaşamak istememiş delikanlı bir yahudî kırmasıdır. *
devamını gör...
"hem her şey bir yana, ölüm nedir ki? yalnızca bir yetenek eksikliği!" diyerek ölümü değişik bir bakış açısıyla tanımlamış fransız yazar.
devamını gör...
dünya çapında tanınan bir yazar olan gary, fransa'da her yazara ancak bir kez verilen goncourt edebiyat ödülü'nü, bir kez kendi adıyla bir kez de takma adla yayımladığı iki romanıyla iki kez kazanmış olan tek yazardı.

(bkz: emile ajar)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar