roman kahramanları ve hastalıkları

#özgürler 

kitabı okurken yazarın söylediği ve söylemediği halde sizin keşfettiğiniz hastalıklardır. mesela oblomov o kadar tembel bir adamdır ki yerinden kalkıp su bardağına uzanması sayfalarca anlatılır sonunda ise kuvvetle muhtemel kalp yetmezliğinden ölmüştür. Uzun süren sedanter bir yaşam sağlıksız beslenme ile muhtemel bir aterosklerotik süreç, obezite sonunda kalp yetmezliği gelişmiş ve bir gün hiç kalkmadığı kanepesinde ölmüştür.( kitabı okuyalı uzun zaman olduğu için eksik veya yanlış bildiler varsa düzeltilmesini rica ederim) bir diğer aklıma gelen ise Dostoyevski’nin budala kitabında geçen mışkin karakteridir, mışkin’in epilepsi hastası olduğunu yazar söyler (zaten dostoyevski’nin de sara nöbetleri geçirdiğini pek çoğumuz biliriz) fakat bu kitapta mışkin’in nöbet geçirmeden önceki saniyeleri ve hatta belki de saliseleri öyle güzel anlatılır ki tıp kitaplarında sodyum deşarjı dediğimiz durumdur bu anlatılan. yani nöbet öncesi aşırı farkındalık hali... mışkin nöbet geçirmeden önceki anında bulunduğu alandaki kişileri ve olayları çok net olarak algılar ve farkeder..
nastasya filipovna (bkz: budala)(bkz: fyodor mihayloviç dostoyevski) histrionik kişilik bozukluğu (bence)
mümtaz (bkz: huzur)(bkz: tanpınar) kitabın sonunda major depresyona girer (bence; merdivenleri çıkamayıp elindeki ilaç şişelerini düşürdüğü sahneyi hatırlayalım)
devamını gör...
dostoyevski, ecinniler, stepan trofimoviç’te somatizasyon hastalığı olduğunu düşünmekteyim nitekim kitaptan bir cümle ile açıklık getireyim: “bu karın sancıları sinirleri pek bozuk olduğu zamanlar tutardı. beden yapısının pek değişik, merak uyandırıcı özelliğiydi bu.” “ hesabı her altı ayda bir varvara petrovna ödüyordu. bu ödeme günlerinde de hemen her zaman stepan trofimoviç’in karın sancısı tutuyordu”
somatizasyon; bedenselleştirme.
devamını gör...
selim pusat** kendisinin normal talihinden ziyade olması gereken ve olmasını isteyeceğim hastalığı söyleyeceğim. Kitapta sadece karaciğer büyümesi bulgusundan bahsedilmiştir. Tıp dilinde hepatosteatoz, sebebi de herkesçe malum olacak şekilde aşikar edilen aşırı alkol alımıdır. ben daha ileri giderek bu adamın karaciğer sirozu olmasını ve eşine bu cefaları çektirene kadar bir gece ansızın varis kanamasından ölmesini dilerdim.
devamını gör...
(bkz: ölüler evinden anılar)
babasını öldürmekten hüküm giymiş bir mahkum hakkında şöyle der dostoyevski
--- alıntı ---

bir gün benimle ailesindeki kalıtımsal beden sağlığından söz ederken şöyle eklemişti:”sözgelimi, babam hayatının sonuna kadar bir yerinin ağrıdığından bir kez bile yakınmamıştır” böylesine hayvansı bir duygusuzluk olacak şey değildir kuşkusuz. olağandışı bir insandı. burada, sıradan bir cinayet değil, organik yapıda bir eksiklik, ruhta veya bedende bilimin henüz haberdar olmadığı bir bozukluk söz konusu olsa gerekti.

--- alıntı ---

öyle haklı ki.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar