romantik islamcı

#özgürler 

islamcı zihniyet taşŸımanın romantik bir insan olmaya engel olmayacağŸını düşŸünen kişŸidir.romantik olması islamcı kişŸiliğŸinin önüne geçmediğŸi sürece zararsızdır. kimi geceler tek başŸıma oturmuşŸ gökyüzünü izlerken ya da elimde kağŸıt kalem şŸiir alemine dalıp dalıp çıkarken etkisine girdiğŸim akımdır.*
devamını gör...
bu türün ilk örneklerine 80li yılların ortalarında rastlanmıştır. mehmet efe'nin mızraksız ilmihali bu türün ortaya çıkışını yansıtır. diğer ideolojilerin ve akımların romantikleriyle aynı özelliklere sahiptirler. islamcılarında islamcılığın temel eksen değil, motif olduğuna tanık oluruz. bu kimselerle ideoloji değil, daha hafif mevzular konuşulabilir. okumaları derli toplu ve sistemli değildir. arada bir naive çıkışlar yaparlar. bu kimseleri, "neden bu bölünmüşlük. mesela ben hem necip fazıl, hem nazım hikmet okuyorum" derken görebiliriz. elbette isimler değişir, edip cansever değil, cemal süreya okuyanları da vardır. tezhip, hat, divan şiiri ile meşgul olurlar. istanbulda genellikle, caferağa, ağakapısı civarında dolaşırlar. etnik müzik severler. vesaire.
devamını gör...
aşırıya kaçmanın yanlış olduğunun, islam dininin sırat-ı müstakim olduğunun bilincindeyse eğer "romantik islamcı" şeklinde tabir ettiğimiz kişi tabii eğer -daha önce dediğim gibi- "romantikliği" ideallerinin, kulluk bilincinin, din anlayışının, islam yolundaki yürüyüşünün vs.. önüne geçmiyorsa değil zararlı bilakis yararlı olabilecek kişilerdir.sonuçta tek tip müslüman olmaz, farklı düşünce yapısına sahip, birbirlerinden farklı düşünmeyi (tabi asıl dini esaslarla uyumlu bir şekilde) becerebilen müslümanların var olması, müminlerin daha geniş bir bakış açısı yakalamasını kolaylaştırabilir çünkü.
devamını gör...
yapılan yorumlardan anladığımız kadarıyla, romantizm duygusal, içli, duyarlı ve sanat takipçisi olmakla eşdeğer tutuluyor. kelimeyi bir başına kullanırsanız, evet romantik bazı olumlu anlamlar içerir. ancak, romantik islamcı tabirindeki romantik, naive ile aynı anlamdadır. ve bir de, islamcılık siyasal ve düşünsel bir duruş iken, bir kimse hangi yönlerden hem romantik, hem de islamcı oluyor.
devamını gör...
siyasal görüş olarak islamcılığı seçmiş ve belki de üslup, tavırlar, karşısındakine bakış açısı yahut mahlukata bakış açısı olarak biraz daha romantik olmayı seçmiş şahıstır.insan yalnızca siyasal ve düşünsel duruştan oluşmadığından, siyasal ve düşünsel duruşunun islamcılık olması, diğer yönlerden romantik olmasına engel olmayan kişidir kendisi.
devamını gör...
kendisi ile çelişen islamcıdır zira romantizm modern bir kavramdır ve islam modern kavramlarla genel olarak örtüşmez. lakin var böyleleri. vakit gazetesinin yazarlarının çoğu böyledir mesela. ayrıca:

(bkz: modernite ve romantizm)

(bkz: romantizm in sadece aşk meşk hikayesi olduğunu zannetmek)

(bkz: romantizm akımının sadece sanatı kapsadığını zannetmek)

(bkz: şiirlerin tamamının romantik olduğunu var saymak)

(bkz: daha yenilecek kırk fırın ekmeği olmak)
devamını gör...
islamın akla değer vermesi dolayısıyla çok fazla dişe dokunur bir kişilikten uzak olduğu gerçeğinin değişmez ifadesidir bir nevi. öyle ki gerçek'ten öte gerçek yoktur, sen gerçeği yağla balla sunsan ne fayda. ey insan sen sadece yükümlülüğünü yerine getir, dünyaya fazla kanma... ibaresinin muhatabıdır.
devamını gör...
kendimi bildiğim.. estağfurullah ben hiçbir zaman kendimi bilemedim. hafızam olayları zapdetmeye başladığı zaman diyecektim * gerçek müslümanların aşırı derecede romankik oluşu ( siz adına merhamet deyin ) benim kafamı uzun yıllar çok masumca kurcaladı.. şimdi bazılarının "müslümanlık merhamet dini değil, el kaide, cundullah, hizbullah vs vs. " der dediğini duyar gibi oldum. lakin elinizi hemen cebinize götürmeyin. o bahsettikleriniz benden değil, ben de onlardan değilim. bir kez dahi görüşmüşlüğümüz, konuşmuşluğumuz yoktur onlarla.
insan bazen ne kadar güçsüz olduğunu görebilecek kadar güçlü olmalıdır hani, iradesini kaybetmeden en meşakkatli şeylerde bile soğuk kanlılığını korumalı, zamanın farkındalığını yitirmeden güçsüzlüğünü kabul etmeli. benim gibi yapmalı yani. ben bazı zamanlar ruhaniyetimin iflas ettiğini düşünüyorum. bir müslümanın onca günah içinde nefsine karşı bu kadar cömert olması ve müslüman olmayanlara karşı aşırı merhamet duyması ne kadar harika ve ne kadar acınası bir durum. günahlardan uzak durup, nefsini dünya güzelliklerine amade etmeden böyle hareketlerde bulunsaydı problem teşkil eden şeylerle müşerref olmayacaktık.

Allah; " siz onlara karşı sevgi besleseniz dahi onlar ellerine fırsat geçtiği zaman sizlere elleri ve dilleriyle zarar verir." diye buyuruyor. islamiyet müşrik dahi olsa zulmetmeyi müslümana yasaklamıştır.
bu hususta sahih kaynaklardan hadisler,
bizzat kelam'dan ayetler isteyenler google yardımıyla araştırma yapabilir. tarihin müphem olmayan devirleri mesela peygamber efendimizin zamanından tutun da şimdiye kadarki müslüman tarihine kadar gelin; romantik islamcıların romantizm etkisinde kaldığını müşahede edeceksiniz. ( emevileri tenzih ediyorum ) ekseriyetle her millete, farklı dinlere karşı hoşgörü melekesini imanıyla bütünleştirmiş romantik müslümanlar..
ı
şöhret sahibi bir hıristiyan keşfetti. ( ben bazı oryantalistlerin bizim şark bilimcilerinden daha iyi tespitler yaptığına inanıyorum ) bu isim ünlü bir yönetmen. adı ridley scott. biz onu gladyatörle tanıdık. daha sonra cennettin krallığını çekti en son filmi de robin hood'tu. bu son yazdığım iki filmde hıristiyanların haksız olarak müslümanlara yaptığı zulmleri ve gaddarlığını konu alıyordu. belki azdı fakat zaman darlığı öz olmasını da engellemedi. ( Allah'ın hikmeti işte. ) esamesini söyleyebileceğim bir diğer iyi insan spike lee o da malcolm x ve içerdeki adamla batı dünyasına bir şeyler anlatmaya çalışıyor. romantik müslümanlara karşı uygulanan kasıtlı zalimliğe değiniyor ve müslümanlığın insani yönlerini ihsas eden konulara dikkat çekiyordu. biz müslümanlar romantiğiz. romantiğiz çünkü bize büyük ızdıraplar yaşatanlara karşı çok derin öfkeler besleyemiyoruz.

türkiye girift bir dönemde belki haklı ( belki biraz haksız ) sebeplerle ermenileri tecrit etti. yıllar geçmesine rağmen adamlar lobi faaliyetleriyle ellerinden gelen her türlüğü iftirayı ve hainliği tezgahlıyorlar. ellerine fırsat geçtiği zaman ( Allah muhafaza ) size, türklüğe ve islam'a ait çok az şeyi müdaafa edebilirsiniz. öldürmez, süründürürler.

bosna'yı düşünün şimdi. görmedikleri luzüm, çekmedikleri meşekkat, tatmadıkları acı kalmadı. hala gülümsüyorlar ve geçenlerde yapılan anma töreninde bulunan sırplara merhamet besliyorlar.

hatırlarsınız, kral aliya'nın harika bir hikayesi vardır: bir grup sırp askeri boşnakların esiri olurlar. bir bosnalı asker esirleri öldürmek için hamle yapar fakat izzetbegoviç ( aliya ) tarafından engellenir. asker; efendim neden engel oldunuz? eğer biz onların elinde olsaydık bizi işkencelerle öldürürlerdi. diye bir şeyler söyler. aliya ise ( adı, şanı sonsuza kadar hatırlansın, selamun aleykum ) o ünlü söylevini gerçekleştirir:

" evladım, onlar bizim esirlerimiz dedim, öğretmenlerimiz değil" ben bunu ne zaman hatırlarsam, yazarsam tüylerim diken diken oluyor. hayran olmamak elde değil.
şimdi diyeceksiniz ki bu millet yakın geçmişinde dersim gibi, kanlı dere gibi birçok katliam yaptı. dedim ya onlar bizden değil, tıpkı bizim onlardan olmadığımız gibi..

ihtisar ediyorum ki, müslümanın bu romantik hasletinin sebebi kesinlikle Allah'a olan inancı ve bağlılığından ibarettir. bu nasihat dolu müslüman vesikası inşallah görmek istemeyenleri bir gün kendisine inandırır.

yazdıklarımın arkasındayım. bunlar önemli, vahametli ve anlatılması elzem şeyler. 2006 senesinde malcolm x filmini izleyerek müslüman olan çek bir delikanlıyla oturup kahve içtim çünkü ben.
devamını gör...
odun islamcının tersi
hatta sevgilisine çiçek alanıdır.
zina adlı bir konferansa
çıkar mangalda kül bırakmaz
bu zat ı muhterem.
sakalından akan suyu
şalıyla siler hanımıda.
devamını gör...
iki çeşittir, bi şallı olan bi de sakallı olan var. ulan şal neyse de sakalı bu kadar düşürmeyin kardeşim. abdest suyuna havlu yapacakmış şalını bak hele bak bak. Allahümme ecirna min şerrin nisa.
devamını gör...
sabah namazı için abdest sırası kavgası etmek isteyen gençler. misafir çocuğu gibi böyle gıcık olsan da bir şey diyemiyorsun diğer taraftan.
devamını gör...
romantizmin dini olur mu bilmem. ırkı da olmaz. milleti de olmaz. afrikanın ücra bir köşesinde, kabile şefi utanga butanga romantik olabilir. arajantinli diego armando mammarodaona olur. hiç renk vermeyen babanız da geçmişin hızlı romantiklerindendir kim bilir.

tanım yapılacak olursa, neden olmasın denilen insandır..
devamını gör...
son bir iki senedir sosyal medyada türeyen, islâm ritüelleri ile erotizmi birleştiren azgınlar kastediliyorsa; sapkındırlar.
lakin romantik bir müslüman olunabilir. edebiyatımız müslüman şairlerle doludur.
misal : aşk risalesi
devamını gör...
normal bir zamparadan farkı yoktur. napsın ekmeğini kazanmak için benimsediği yöntem dini kullanmaktır. herkes bir şekilde yolunu bulurken ses çıkarılmaz buna gelince bik bik.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar