rosenhan deneyi

dr. david rosenhan, 1973’te science dergisinde "on being sane in insane places" (akıl hastanelerinde akıllı olmak üzerine) adlı, psikolojinin en çok okunan makaleleri arasına girmiş deneylerini yayınlamadan önce, kaliforniya, arizona ve harvard üniversitelerindeki kollokyumlarda sunmuş ve olağanüstü ilgiyle karşılanmıştı. rosenhan deneyleri, çokça tartışılmakla birlikte, psikiyatrinin bugünkü standartlara ulaşmasında başlıca dönüm noktalarından biri kabul edilir.

daha ayrıntılı bilgi için lütfen;

(bkz: pat deneyi)
devamını gör...
rosenhan deneyi, akıl sağlığı yerinde olmayan hastalara konulan tanıların ne kadar doğru olduğunu anlamaya yönelik bi deney. sözlükte bizzat burda, akıllı gibi davranmamak olgusundan bahsetmeliyiz lan.
devamını gör...
ülkem doktorlarının araştırması gereken denet. deneyde yapılan gibi hareket edelim ve psikolojik rahatsızlığımız varmış gibi bir kliniğe gidelim. 5-10 dakikalık bir muhabbetin ardından size bir antidepresan yazıp göndereceklerdir. bir çok insan aslında psikiyatri hastası olmamasına rağmen bu ağır ilaçlara boğulmuyor mu?
devamını gör...
rosenhan deneyi ismini deneyi gerçekleştiren psikolog david rosenhan'dan almıştır. 1973 yılında gerçekleşmiştir. deney akıl sağlığı yerinde olmayan hastalara konulan tanıların ne kadar doğru olduğunu anlamaya yönelik psikiyatrik tanı üzerine kuruludur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar