rosenhan deneyi

dr. david rosenhan, 1973’te science dergisinde "on being sane in insane places" (akıl hastanelerinde akıllı olmak üzerine) adlı, psikolojinin en çok okunan makaleleri arasına girmiş deneylerini yayınlamadan önce, kaliforniya, arizona ve harvard üniversitelerindeki kollokyumlarda sunmuş ve olağanüstü ilgiyle karşılanmıştı. rosenhan deneyleri, çokça tartışılmakla birlikte, psikiyatrinin bugünkü standartlara ulaşmasında başlıca dönüm noktalarından biri kabul edilir.

daha ayrıntılı bilgi için lütfen;

(bkz: pat deneyi)
devamını gör...
rosenhan deneyi, akıl sağlığı yerinde olmayan hastalara konulan tanıların ne kadar doğru olduğunu anlamaya yönelik bi deney. sözlükte bizzat burda, akıllı gibi davranmamak olgusundan bahsetmeliyiz lan.
devamını gör...
ülkem doktorlarının araştırması gereken denet. deneyde yapılan gibi hareket edelim ve psikolojik rahatsızlığımız varmış gibi bir kliniğe gidelim. 5-10 dakikalık bir muhabbetin ardından size bir antidepresan yazıp göndereceklerdir. bir çok insan aslında psikiyatri hastası olmamasına rağmen bu ağır ilaçlara boğulmuyor mu?
devamını gör...
rosenhan deneyi ismini deneyi gerçekleştiren psikolog david rosenhan'dan almıştır. 1973 yılında gerçekleşmiştir. deney akıl sağlığı yerinde olmayan hastalara konulan tanıların ne kadar doğru olduğunu anlamaya yönelik psikiyatrik tanı üzerine kuruludur.
devamını gör...
dr.david rosenhan 1973’te 8 kişi ile bir deney yapar. deneyin amacı ‘akıl hastası olmayan insanlara, akıl hastası teşhisi konması’ üzerinedir.bu 8 kişi gaipten sesler duyduklarını dile getirirler ve akıl hastası olarak hastaneye kabul edilirler. hastanede normal tavırlar sergileyip, artık ses duymadıklarını iyileştiklerini söylemelerine rağmen hastaneden çıkartılmazlar. tedavi devam ederken ‘akıl hastalığında iyiye gitme’ sebebiyle taburcu olurlar.

rosenhan bu olayın bir deney olduğunu dile getirdiğinde etraf karışır. kimileri yalan söylediğini ileri sürüp, kimileri ise doktorları kandırdığı için tepki gösterir. bazı psikologlar ise rosenhan’a bir teklif sunarlar. hastanelerine hasta olmayan insanlar göndermesini, onları muhakkak tanıyabileceklerini söylerler. rosenhan bu teklifi kabul eder.

psikologlar 3 ay içerisinde 49 şüpheli hasta ve 19 sağlıklı hasta tespit ederler. ancak rosenhan şu açıklamayı yapar. ‘hastanelerinize deney için kimseyi göndermedim.’

doktorlar kendilerine gelen hastaların sağlıklı olduklarını düşünseler bile onlar gerçekten hastaydılar. hasta olmayıp akıl hastası teşhisi konmuş olabilecek diğer insanlar gibi.

psikiyatri hastanelerinde akıllı ile akıl hastasını ayırt edemediğimiz aşikar.akıl sağlığı tamamen yerinde olduğu düşünülen 19 kişiyi ne yapacağız? bu kanıya varan hastane personeline nasıl güveneceğiz ? bunu asla bilemeyeceğiz. ama kesin olan bir şey var. bu tip çok ama çok ciddi hatalara düşebilen bir sisteme güvenemeyiz.

david rosenhan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar