rte nin lozan antlaşması zafer değildir demesi

günki muhtarlar toplantısındaki konuşmasında söylediği sözlerdir. sevindirmiştir.

"1920'de sevr'i gösterdiler 1923'de bizi lozan'a ikna ettiler. ege'de bağırsan duyulacak adaları biz lozan'da yunan'a verdik. zefer mi bu?
lozan'da masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. onlar veremedikleri için şimdi biz sıkıntı yaşıyoruz."

devamını gör...
15 yılda kandırılmadık yeri kalmamış başkanın, 5 yılda işgal edilmiş bir ülkeyi yeniden kuranlara laf etmesi. adamlar kaç tane orduyu anadolu'nun içinden kovup ülkeyi selamete çıkardılar, sen pkk denen itleri 15 yıldır temizleyemedin.

önce başarını görelim sonra kıyas yaparız

edit: olm sizin kılı olmak için uğraştığınız adam, atatürk'ün kılı olamaz. boşuna tırmalamayınız.
devamını gör...
bunları dillendirip vatan haini muamelesi gördüğümüz günler vardı. milli mücadele ver kurtuluş savaşı kazan ama masada çok afedersin yanlayıp, teslim ol.

o bilmem kaç işgalci ülkeyi topraklarından atalı daha 10 sene geçmeden asri medeniyetler diyerek yegane örneğin hedefin et dün düşman dediğine benzemek milli amacın olsun..

işgal etseler ilk ezanı sustururlardı işgal edemediler ama ilk ezan sustu ne hikmetse.

ne ise. sırf düşmanın kadar büyüksündür realitesi sebebi ile ve askeri vesayet ve tahakküm muhafazası uğruna 80lerden beridir beslenen pkk ile artık gerçekten mücadele ediliyor olması da sevindirici.
devamını gör...
çok inginçtir ki lozan 23'te karara bağlanmış fekat ingilterenin onayı 24'te hilâfetin ilgâsına müteakip gelmiştir.

evet lozan zaferdir! ama bu milletin değil.
devamını gör...
at gözlüklü kemalistlerin yine yeniden deliler gibi saldıracağı söylem...

cumhurbaşkanı bunu böyle görebilir, senin gibi düşünenler de çok yanlış düşünüyorsun sayın cumhurbaşkanı, mevzu aslen böyledir diyerek konuyu tarihçilere sevk edersin ve ülke gündemi bu çarpıtılmış tarihimizi aydınlatmaya çalışmakla meşgul olur...

araştırdığım bir mevzu olduğu için ekşi'den kovulmama sebep olan şu sorularımdan birisine cevap ver sayın lozan'ı zafer olarak gören tayfa...

mustafa kemal (daha atatürk soyadını almamıştı) kurtuluş savaşı öncesi yaptığı yurt gezilerinde;

savaşı kazandıktan sonra padişahı sürgün edeceğiz, padişahlığı kaldıracağız, halifeliği kaldıracağız, din ile devlet işlerini ayiracagiz, tekke ve zaviyeleri kapatacağız, şapka kanunu getirecegiz, alfabeyi degistirecegim vs. deseydi o halk ne düşünürdü?

dip not: bu soruyu atatürkçü bir tarih hocasına sorduğumda deli deyip kaale almazlardi dediydi...bu dediklerim yapılmadı mı? yapıldı..o zaman ki halk ve torun tombalakları neden sevsin ataturk'ü?

aliya izzetbegovic'in şu sözüyle bitireyim..

savaşlar ölünce kaybedilmez, düşmana benzeyince kaybedilir...
devamını gör...
gerçekle alakası olmayan gaza getirmelik popülist ve şovenist söylem. işgalden çıkmış bir ülke, osmanlı son döneminde zaten elden çıkmış adalar, başkentin işgali... tabii ki zafer değil zafer savaşta kazanılır. biz birçok şeyi kaybetmiş, yalnız anadolu'yu kazanmışız.

ben de diyorum ki o zaman israil'le anlaşmamız zafer değildir. hadi bakalım. israil oramızı buramızı da işgal etmedi. 9 vatandaşımızı şehit ettiler karşılığında recep tayyip erdoğan masada ne aldı, diye sormaz mıydı ismet inönü de ?
devamını gör...
cumhuriyet, milletin zaferini çalan bir avuç azınlığa batının himmetidir. düşmanın medeniyetini uygarlık seviyesi olarak mimleyen onursuz bir rejim var mıdır başka dünyada?
devamını gör...
tarihi bir antlaşmaya zafer veya hezimet olarak yaklaşmak sakıncalı değil midir sayın cumhurbaşkanı sorusunu sormama sebep söylem...

ayrıca lozan'ı zafer olarak gören zihniyete şu soruyu da sormak istiyorum müsaadenizle.

zafer olarak lanse edilen bir antlaşmada, zaferi kazanan devletin başkomutanı neden antlaşma maddelerine doğdugu şehir selanik'i düşmana vermeyi kabul eder? nasıl olsa düşmanı yendik alivereydik ya selanik'i..
devamını gör...
lozan ile elde edilen süleyman şah türbesini koruyamayan bir adam için fazla iddialı cümle olmuş. yahu sen daha 2 ay önce lozan'dan övgü ile bahsetmedin mi ? yine kimler kandırdı bu adamı :)
devamını gör...
erdoğan atının üstünde, arkasında milyonluk hilafet ordusu, dayanmışız kremlin kapılarına..

lozan'ı ayaklarımız altına alma vakdi gelmiştir. 2023 yılında osmanlı ruhunu yeniden yakalayıp fetihlere başlayıp önce ortadoğuyu, sonra da balkanları yurdumuz yapacağımıza ben gönülden inanıyorum..
devamını gör...
nur topu gibi bir polemik konusu doğuran söylem. işin kötü yanı yine tarihçiler susacak sabah akşam ölü sevici kemalist gürüh bir takım gasteci şöyle başarı, böyle başarı diye köşelerinde atıp tutacak. ülkenin biran evvel 1923 yılından sonra yazılan uydurma tarihinden kurtulup gerçekleriyle yüzleşmesi gerek. bu "lozan antlaşması bir zafer değildir" söylemi devletin başında bulunan kişiye değil, objektif olan tarihçilere düşer. evet söz sende sayın kibirli ve tonton dede ilber ortaylı hoca..
devamını gör...
kemalistlerin köpürdüğü söylem. yavu bilader ingiltere orada, buyrun gidin. biz burda iyiyiz. bu topraklar müslüman yurdu. vatanı ingilizlere satan dedelerinizin pisliğini temizleyeceğiz elbet. siz de bir köşede husumetinizden kanser olup gideceksiniz.
devamını gör...
yenikapı ruhuna tuz ruhu döken, yanlış ve hatalı bir söylemidir.

sayın cumhurbaşkanı beğenmiyorsa o anlaşmayı fesh edip imzacı devletlerle tekrar anlaşsın, adaları musulu kerkükü alabiliyorsa alsın, hiç itiraz etmem. yalnız şunu hatırlatırım: süleyman şah türbesini taşımak...
devamını gör...
her fırsatta tarihi tarihçilere bırakalım diyen reis'in gaz konuşmalarından biri. evet reisçiyiz ama Allah'a şükür köpeği de kılı da değiliz. gelelim geçeklere.
zafer midir. bence iyi bir anlaşma. ama zafer değil hezimet diyenler saçmalamakta. bence asıl soru neye karşılık bu anlaşmaya razı oldu itilaf devletleri. çünkü şartları 1. dünya savaşını kaybeden yeni türkiye için gayet olumludur. ha diyorsan ki biz yedi düvele karşı kurtuluş savaşı kazndık. ben de derim ki sen çok yanlış gelmişsin arkadaş.
neyse zaten ilk görüşmelerde anlaşma sağlanamayan çok madde kalınca ülkeler dağılmış türkiye'ye tekrar savaş açılması bile gündeme gelmiş, batı kamuoyu buna karşı çıkmış, en son sovyetler birliği'nin böyle bir durumda türkiye'nin yanında yer alacağını açıklaması sonucu anlaşma zemini oluşmuştur.
on iki ada konusu ise sanırım dil sürçmesi. zira oniki ada uşi anlaşmasıyla 1912'de italya'ya bırakılmıştı ve ikinci dünya savaşı sonuna kadar italya topraklarıydı. 1947 paris anlaşmasıyla savaşı kaybeden italya savaşı kazanan tarafta olan yunanistan'a bırakmıştır bu adaları.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar