rubik küpü

3x3x3 şŸekilde tasarlanmışŸ her yüzeyinde 9 kare olan, yüzeyleri hareket ettirirken her yüzeye sadece bir rengi toplama amacı olan sabır taşŸıran, kafa yoran zeka küpü.
devamını gör...
yapamadığımı kabullenemeyip en sonunda üzerindeki renkli kağıtları söküp aynı yüzeye yapıştırdığım ömrümü çürüten uğraş.
devamını gör...
stres atmaya değil stres toplamaya,
kafa dağıtmaya değil kafayı toplayamamacasına dağıtmaya,
vakit geçirmeye değil vakit öldürmeye yarayan küpçük.
devamını gör...
çok kolay bir çözümü vardır. elinize aldığınız bir tornavida ile bütün parçaları söküyorsunuz, sonra uygun bir şekilde tekrar diziyorsunuz. ve işte karşınızda ilk hali ile duruyor o sinir edici nesne.
(bkz: türk zekası)
devamını gör...
20.
tarihin en kafa karıştırıcı oyuncaklarından biri olarak kabul edilen bulmaca küpü. rubik küpü'nün en zor kombinasyonu bile en fazla 20 hamlede çözülebiliyor. hesaplamayı yapan matematikçiler, bu 'optimal' hamle sayısına 'tanrı sayısı' ismini taktı.

kent state university öğretim görevlisi profesör morley davidson liderliğindeki matematik ekibi, google'a ait dev bilgisayarları kullanarak rubik küpü'nün olası 43 katrilyon başlangıç kombinasyonundan çözüme azami kaç hamlede ulaşılabileceğini inceledi. "sihirli rakam 20" diyen davidson, 43 katrilyon olasılık içinde en az 100 milyon kombinasyonun tam 20 hamlede çözüldüğünü söyledi. olasılıkların büyük bölümüyse 15 ila 19 arasında hamleyle çözülüyor. ancak asıl önemli olan bulgu, en zor başlangıç kombinasyonunun bile en fazla 20 hamlede çözülebiliyor olması.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar