rudolf hess

hitler 1933'te iktidara geldiğinde yardımcısı oldu. hitler'in büyük bir hayranı oaln hess, kasım 1923'teki birahane darbesi'nden sonra avusturya'ya kaçtıysa da, kendi isteğiyle lansberg hapishanesi'ne döndü. tutuklu kaldığı birkaç ay boyunca, hitler'in mein kampf adlı kitabının hazırlanmasına yardımcı oldu. mayıs 1941'de uçakla ingiltere'ye gitti ve ingilizlerle almanlar'ın barış yapması için önerilerde bulundu. nuremberg mahkemesi sonucunda ömür boyu hapse mahkum edildi. 1966 yılından itibaren kalmakta olduğu spandau hapishanesi'nde 93 yaşında intihar etti.
devamını gör...
ilk dönem nazilerinin arasında iyi eğitim görmüş nadir adamlardan biriydi. ancak aşırı fikirlere kolaylıkla kapılıp, çılgınca sonuna kadar gidecek, çocuksu ruha sahip bir insandı. 30'lu yıllarda nazi partisi'nin en önemli adamlarından biriydi ancak parti iktidara geldiğinde parti memurlarının denetlenmesi gibi bükratik görevlerde bulunmak ona göre değildi. her ne kadar parti içerisinde yardımcı führer olarak bilinse de parti giderek büyüyor ve yeni isimler, hess'in pabucunu dama atıyordu.

hess'in çocuksu bir görüşü vardı. 2. dünya savaşı'nda ingiltere ile savaşmayı iki kardeş milletin enerjilerini boşa harcaması olarak görüyordu. saksonların ve normanların soyundan gelen bu iki ari millet, dünya bolşevizmine ve yahudiliğe karşı birleşmeliydi. ingiltere'ye karşı yapılan hava saldırıları ve abluka bir işe yaramamıştı. belki ingiltere ile 1940'ın başında bir antlaşma yapılabilirdi. ancak aynı yılın sonu itibariyle ingiltere, almanya'ya asla güvenmiyordu. churchill ingiliz savaş makinesinin almanya'yı abd'nin de savaşa girmesiyle alt edebileceğine inanıyordu. en önemlisi hess'ten başka hiç kimse führer de dahil olmak üzere böyle bir uzlaşma ve barış tasarısından haberdar değildi. hess kendi kendine gelin güvey olmuştu. daha önceden tanıdığı bir dükün iskoçya'daki malikanesine inecek, kendisi kralla görüşecek, hess'in arabulucuk teklifini kabul edecek kral, başbakan churchill'i görevden alacak, savaş bitecekti. almanya'nın kaderine kısmi de olsa hükmeden bir adamın böyle bir körleşmeyle siyaseti kavradığına inanmak güç.

hess derhal esir alındı ve sorgulandıktan sonra gözetim altında tutuldu. savaştan sonra da ömür boyu kalacağı hapishaneye gönderildi.
devamını gör...
tam bir hitler hayranı, hitler için bir uçağa binip, ingiltereye giderek barış görüşmesi yapmaya kalkacak kadar ütopik bir adam...

adolf hitler'in vekili olarak uzun süreler yaşamıştır. tam bir ideolog adamıdır ama aksiyon yanı çok zayıftır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar