ruh mahluk mudur

ruh, sonradan yaratılmıştır, dolayısıyla ezeli değildir. ama, Allah'ın var etmesiyle ebediyen var olacaktır. birdir, bölünmez, parçalara ayrılmaz. icraatıyla ve tesirleriyle bedenin her yerinde bulunur, fakat mekânı yoktur. bedenin içinde olmadığı gibi, dışında da değildir. bütün işleri aynı anda idare eder, bir iş diğerine engel olmaz. o, tabiattaki kanunlara benzer. mesela, bir yerçekimi kanunu hayat ve şuur sahibi olsaydı ruh özelliği kazanırdı.
ruh, ait olduğu varlığı kimlik ve kişilik olarak niteler. insan ruhunun vazifesi cenâb-ı Allah’a iradesiyle ve şuuruyla kulluk yapmaktır. cenâb-ı Allah kuluna dilediği kadar yaşama süresi verir, dilediği an kulunun ruhunu teslim alır. kul, azrail’in eliyle berzah âlemine gittiğinde, istese de, istemese de cenâb-ı Allah’a teslim olmuş olur.
devamını gör...
haricî bir vücut giydirilmiş ruh mahlûktur, bizler gibi. Allah ruhumuza ceset elbisesini giydirmiştir. mahlûk olmayana emr-i itibarî denir (aslında var olmadığı halde, var olduğu kabul edilen emir). insanın meyilleri veya meyillerindeki tasarrufu emr-i itibarî olduğundan mahlûk, yani yaratılmış değiller. onun için kaderde, irade veya irade içindeki tasarruf yetkisi insana verildiğinden, insan yaptığı işlerden mesul oluyor. akıl da yaratıldığı için mahlûktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar